Анықталған интеграл. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қисап І | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Анықталған интеграл. Қисық сызықты трапеция және оның ауданы | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.4 қисық сызықты трапецияның анықтамасын біледі және оның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолданады; 11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын біледі, анықталған интегралды есептей алады; | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | - анықталған интеграл анықтамасын біледі; - анықталған интегралдың қасиеттерін қолданады; - анықталған интегралды Ньютон-Лейбниц формуласымен есептей алады; - қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолданады. | |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Бөлім бойынша лексика мен терминология - алғашқы функция; - интеграл; - интегралдау; -анықталған интеграл; -қисық сызықты трапецияның .... -қисық сызықты трапецияның ауданының ..... | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | -жұптық және топтық тапсырмаларды орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру; -бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Информатика | |||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері (монотондық аралықтары, экстремум нүктелері және т.б.) және графиктерді сыза білу. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 0-2 мин | Сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» техникасын қолданамын. Оқушылар бір-біріне жүректен шыққан жақсы сөздер айтады, мадақтайды. Үй тапсырмасын тексеру | |||||||||||||||||||||||
3-5 мин | Өткен білімді қайталау мақсатында сын тұрғысынан ойлау «Сәйкестендіру» техникасын қолданамын. Жауаптары сәйкес келетін оқушылар жұптасады.
Жауаптары: 1-C, 2-D,3-A, 4-E, 5-B | Қосымша 1 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-18 мин | Жұппен жұмыс
Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады. Кері байланыс -Қандай қиындықтар болды? -Жаңадан нені білдің? -Нені білгің келеді? | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||
19-31мин | Топтық жұмыс Оқушыларға кестедегі тапсырмалар ұсынылады. Кестеден көлденең, тігінінен, диагональынан тапсырмалар таңдайды. Бірінші және дұрыс орындаған топ жеңеді. Кес тедегі тапсырмалар жасырын саралау тапсырмалары ретінде құрастырылған. «Крестики-нолики» ойыны
Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады. Кері байланыс -Қандай қиындықтар болды? -Жаңадан нені білдің? -Нені білгің келеді? | Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||
32-38 мин | Оқушыларға деңгейлік саралау тапсырмаларын өздігімен таңдауға арналған түрлі түсті карточкалар ұсынылады. Жасыл карточка – төмен деңгей, сары карточка – орта деңгей, қызыл карточка – жоғары деңгей Жасыл карточка 1.Интегралды есептеңіз: 2. функциясы графигімен, түзулерімен және абсциссалар осімен шектелген қисық сызықты трапецияны кескіндеңдер: , , Жауабы: 1.; 2.1 Сары карточка 1.
2. , қисықтарымен шектелген фигураның ауданын табыңдар Жауабы: 1.; 2. Қызыл карточка 1.Интегралды есептеңіз: 2., , , қисықтарымен шектелген фигураның ауданын табыңыз. Жауабы:1. ; 2.ln2 Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады; Кері байланыс -Қандай қиындықтар болды? -Жаңадан нені білдің? -Нені білгің келеді? | Қосымша 4 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Рефлексия
-Бүгін түсінікті болған: -Бүгінгі тақырыптың маңыздылығы: -Сабақты қиындық туғызғаны Үйге тапсырма беру Тапсырма , 2., қисықтарымен шектелген фигураның ауданын табыңыз. Дескриптор: -интеграл астындағы функцияның алғашқы функциясын дұрыс табады; - Ньютон-Лейбниц формулаларын дұрыс қолдана алады; - анықталған интегралды есептеп жауабын дұрыс табады; Жауабы: 1. ; 2. | Қосымша 5 |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқушыларды жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды іріктеу кезінде және тапсырмаларды іріктеуде саралау әр түрлі болады. Жасырынды саралау уақытты ұтымды пайдалану мақсатында қолданылған. | Сабақта өзін-өзі бағалауды, өзара бағалауды, ауызша бағалауды қолданамын | Іс әрекеттің белсенді түрлерін қолданамын. Сабақ барысында техника қауіпсіздігі ережелерінің орындалуын сақталады. | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?