Пропорционал кесінділер (Бекіту сабағы). Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 4 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
8.1A Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу. | Мектеп: Павлодар қаласындағы «химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі» | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Богданова Ю.Н. | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Пропорционал кесінділер (Бекіту сабағы). | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 8.1.1.7 Фалес теоремасын білу және қолдану; 8.1.1.8 пропорционал кесінділер туралы теореманы білу және қолдану; 8.1.1.9 циркуль және сызғыштың көмегімен кесіндіні n тең бөліктерге бөлу; 8.1.1.10 пропорционал кесінділерді салу; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларды пропорционал кесінділердің анықтамасымен таныстыру. Есеп шығару барысында пропорционал кесінділер туралы теореманы қолдануды үйрету | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: – кесіндіні тең (пропорционал) кесінділерге бөлу қадамын сипаттайды; – есеп шығару барысында бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолданады. Пәндік лексика мен терминология: – көпбұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш, жетібұрыш, сегізбұрыш, тоғызбұрыш, онбұрыш; – дұрыс көпбұрыш; – дөңес, дөңес емес көпбұрыш; – көпбұрыштың бір қабырғасына іргелес бұрыштар; – пропорционал кесінділер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер – - параллель түзулер ... қияды; | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрметтеу, ынтымақтастық, ашықтық. Құндылықтарға баулу жұптық және топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны қолдану. | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Үшбұрыштар теңдігінің белгілері, тең бүйірлі үшбұрыштар қасиеттері мен белгілерін білу, түзулердің параллельдігінің белгілері мен түзу, қиюшыға қатысты қасиеттерді білу. Үшбұрыштар теңдігі мен түзулердің параллельдігін дәлелдей алу. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу | Сабақ басталмай тұрып оқушылар 4 адамдық топтарға бөлінеді. «Логикалық тізбек» стратегиясы. Бұл мәліметтерді оқушылар геометриялық есептерді шығарғанда қолданады және тақырыпты жаңғырту болып табылады. | Қосымша1 | ||||||||||||||||||||||||
Beginning of the lesson 1 min | Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу. | |||||||||||||||||||||||||
Выход на тему урока Lesson hook 5 min | «6W» стратегиясы. Төмендегі көмекші сөздерді қолданып, оқушылар тапсырмаға сұрақтар құрастыру қажет:
Бұл оқушылардың назарын тапсырмаға баулу үшін, сонымен қоса алдыңғы сабақтардың теориялық материалын еске түсіру үшін қажет. Техниканың тағы бір жақсы жағы, оқушлардың күрделі сұрақтарды қоя алу дағдыларын дамытуға бірден-бір себепші. In the diagram given, find : Key: 12 cm Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын тұжырымдайды. - Орындаған тапсырма бойынша тақырыбымыз қандай болады деп ойлайсыздар? Сабағамыздың мақсатын тұжырымдап көріңіздерші. | |||||||||||||||||||||||||
Vocabulary 1 min | Тақырып бойынша терминологиямен танысыу
| |||||||||||||||||||||||||
Жаңғырту 1 min | Кестені толтыру. «Мен білемін – Мен білгім келеді – Мен білдім» стратегиясы бойынша.
| |||||||||||||||||||||||||
10 min | Топтық жұмыс. Бір – бірін тексеру. Task 1 In the figure, AF//BE//CD. If AB=15 cm, BC=5cm and FD=40 cm, find the length of FE. Task 2 Find the length of AC. Талқылау. Шешімін критерийлер бойынша тексеру. Бағалау критерийлері: - Фалес теоремасын біледі және есепті шешуде қолданады, - пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі, - сызбадан пропорционал кесінділерді анықтайды, - пропорционал кесінділер туралы теореманы есепті шығаруда қолданады, - пропорция құра алады, - түрлендірулерді дұрыс орындайды, - теңдіктердегі бос орынды дұрыс толтырады. | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||
Бекіту. Revising 10 min | Тапсырма парақтарында жұппен орындау. Task In the following, find the values of the unknowns. Бір-бірін тексеру. Талас тудырған мәселелерді тақтада талқылау Қажет болған жағдайда мұғалім түзетулер енгізеді. Бағалау критерийлері: - пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі, - сызбадан пропорционал кесінділерді анықтайды, - пропорционал кесінділер туралы теореманы есепті шығаруда қолданады, - пропорция құра алады, - түрлендірулерді дұрыс орындайды. Этап рефлексиясы:
| Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау 10 min | Өздік жұмысы. Қалыптастырушы бағалау. Сараланған тәсіл. Тапрсымалар оқушылардың қабілеттерін ескере отырып таратылады (2-3 тапсырма). Карточкадағы тапсырмалар оңайдан қиынға қарай сараланған. Оқушылар берілген тапсымасын орындап болған соң, нөмірлері бойынша ары қарай орындай береді. Кілті бойынша тексеру. «Скаффолдинг» немес «Қолдау» стратегиясы. Қажет болған жағдайда мұғалім қолдау жасайды, жетектеуші сұрақтар қою, кей мәлеметтерді еске түсіру, т.с.с. Бағалау критерийлері: - пропорционал кесінділер туралы теореманы біледі, - сызбадан пропорционал кесінділерді анықтайды, - пропорционал кесінділер туралы теореманы есепті шығаруда қолданады, - пропорция құра алады, - түрлендірулерді дұрыс орындайды. | Қосымша 4 | ||||||||||||||||||||||||
Reflection 1 мин | Оқушылар кесетні толықтырып, аяқтайды.
| Қосымша 7 | ||||||||||||||||||||||||
Homework 1 мин |
| Қосымша 5 | ||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?