Төртбұрыштар және оның қасиеттері. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.
8.1В Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу | Мектеп: Павлодар қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Кенжанов Алмаз | |
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Төртбұрыштар және оның қасиеттері | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.1.5 тіктөртбұрыштың қасиеттері мен белгілерін біледі және есеп шығаруда қолдана алады 8.3.1.6 ромбтың қасиеттері мен белгілерін біледі және есеп шығаруда қолдана | |
Сабақ мақсаттары | Параллелограммның анықтамасын білу, параллелограммның белгілерін қорытып шығару және қолдану; Параллелограммның қасиеттерін қорытып шығару және қолдану | |
Бағалау критерийлері | - Шаршының, ромбтың және тіктөртбұрыштың қасиеттерін біледі - Төртбұрыштардың қасиеттерін дұрыс анықтайды - Төртбұрыштардың белгілерін дұрыс анықтайды | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - төртбұрыштардың әр түрінің қасиеттерін қорытып шығару жолын дәлелдеп, түсіндіреді; - есеп шығаруды дәйектейді; - кесіндіні тең (пропорционал) кесінділерге бөлу жолын түсіндіреді;
| |
Құндылықтарды дарыту | Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады | |
Пән аралық байланыстар | Сызу | |
АКТ қолдану дағдылары | ||
Бастапқы білім | көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтерінің анықтамаларын біледі; параллелограммның анықтамасын біледі, параллелограммның белгілерін қорытып шығарады және қолданады; параллелограммның қасиеттерін қорытып шығарады және қолданады; |
Сабақ барысы.
Сабақтың жоспарланған кезең дері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут Тақырыпқа шығу «Миға шабуыл» стратегиясы Brain gym | Амандасу Психологиялық ахуал (1мин): барлық оқушылар бір-біріне тілек айтады Оқушылар шаршы туралы не білесіндер? «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы сабаққа назар аудару. Brain gym: Қанша шаршы көріп тұрсыңыз? Дұрыс жауабы: 40 Тақырыпқа шығу Сонда бізде бүгін сабақтын тақырыбымыз қандай болады? Мақсатты анықтау | Слайд 1-3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы Жаңа тақырыпты түсіндіру 15 минут | Шаршы, ромб және тіктөртбұрыш салынған карточкалардың көмегімен оқушыларды 3-ке бөлеміз. Оқушылар Шаршы, ромб және тіктөртбұрыштың анықтамаларын анықтау керек. Сөйлемді аяқтауды ұсыныңыз ( бастауыш сыныптан белгілі Шаршы, ромб және тіктөртбұрыштың анықтамасын) Барлық қабырғасы тең және әрбір бұрышы 90-қа тең төртбұрыш ......(шаршы)
Әр топтың оқушыларына (Шаршы, ромб және тіктөртбұрыш), параллелограммның қасиеттері бойынша олардың топтарының фигурасы параллелограмм екендігін дәлелдейтін тапсырмалар беріледі. Учащиеся каждой группы доказывают у доски что их фигура является параллелограммом, Можно предложить как защиту постера. Оқушылармен Шаршы, ромб және тіктөртбұрыш үш фигураның да параллелограмм екендігіне қорытынды жасаймыз. Схемалық өрнектеуге де болады. Берілген фигуралардың параллелограмм екендігін анықтаймыз. Зерттеу жұмыс Оқушыларға кестені толтыру тапсырма беріледі Зерттеу жұмыс Параллелограммның қасиеттері бойынша квадрат, ромб және тіктөртбұрыштың қасиеттерін табындар. CLIL стратегиясын қолдану Name-определение-анықтама Image-рисунок-сызба Sides-стороны-қабырғалары Angles-углы-бұрыштар Diagonals – диагонали-диагональдары (берілген кестені жұмыс дәптеріне жапсырып алсын)
Мұғалім кестенің дұрыс толтырылғанын топтан бір оқушының жұмысын тексереді, ал оқушы топтың жұмысын тексереді. Бағалау критерийлері:
Кері байланыс: - Қандай қиындықтар туындады? - Оларды қалай шешуге болады? | Слайд 4 Қосымша 1 Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты бекіту 10 минут | Топтық жұмыс Толтырылған кесте бойынша оқушылар төртбұрыштың қасиеттерін Эйлера-Венн диаграммасына көшіреді. Дәптерде толтырып топтағы постерлерге көшіреді. Әр топтың оқушылары басқа топтың оқушыларының жұмысын тексереді . Бағалау критерийлері:
Кері байланыс: - Қандай қиындықтар туындады? - Оларды қалай шешуге болады? | Постер А3 Слайд 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут Сабақты бекіту: | Өзіндік жұмысы оқушылар материалды меңгергенін тексеру үшін тапсырмаларды жеке орындайды
Оқушылар «+» және «-» немесе «иә» және «жоқ» жауап қояды Дұрыс жауаптар:
Бағалау критерийлері:
| Қосымша 3 Слайд 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 5 минут | Рефлексия
Үй жұмысы А деңгей Р=36 барлық қабырғаларды табыныз Параллелограммның белгісіз бұрыштарды табыныз В деңгей Р=36 барлық қабырғаларды табыныз Параллелограммның белгісіз бұрыштарды табыныз С деңгей Р=36 барлық қабырғаларды табыныз Параллелограммның белгісіз бұрыштарды табыныз | Слайд 7 Қосымша 4 |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Дифференциация деңгейлі тапсырмалар арқылы жұзеге асырылады, оқушылар топта жұмыс жасау арқылы бір-бірін қолдайды, Дифференциация тақырыпты бекіту кезенінде жоспарланған. | Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар бағалау критерийі арқылы бағаланады. | Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі. Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?