Ағзалардың тіршілігіндегі бөліп шығарудың маңызы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Ағзалардың тіршілігіндегі бөліп шығарудың маңызы. | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Тірі ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңызын түсіну | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Тірі ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңызын түсінеді Өсімдіктер мен жануарладың бөліп шығару мүшелерінің ерекшеліктерін біледі Өсімдіктер мен жануарладың бөліп шығару үрдістерін сипаттауды үйренеді | ||||||||
Бағалау критерийлері | Тірі ағза тіршілігіндегі бөліп шығарудың маңызын біледі Жануарлар мен өсімдіктердің бөліп шығару мүшелерін атай алады Жануар мен өсімдіктер бөліп шығарады қандай үрдіс нәтижесінде түзілетіні туралы біледі | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: лептесік, жасымықша, тынысалу, фотосинтез, булану, газалмасу, бөліпшығару өнімі, оттегі, көмірқышқыл газ, су, жиырылғыш вакуоль, нефридия, бүйрек, несепағар, қуық, үрпі жолы, ыдырау өнімдері, несепнәр, тер бездері, тер без саңлаулары Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:Бөліп шығару - ....... Несепнәр ... пайда болады. Көмірқышқыл газы ....үрдісінде өндіріледі Су... шығарылады және …… Фотосинтез кезінде өсімдік бөледі .... | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, Жұпта жұмыс жасау арқылы өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық, Ашықтық | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жануарлар мен өсімдіктердің бөліп шығару үрдісінің ерекшеліктерін сипаттау кезінде физика және химия пәндерімен тікелей байланысты | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор беттеріндегі ресурстарды іздеу барысында қолданылады | ||||||||
Бастапқы білім | «Жаратылыстану» курсынан ағзалардың тіршілік қасиеттері туралы біледі | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 минут 2 минут | І.Ұйымдастыру кезеңдері. Ынтымақтастық атмосферасын құру. II. Өткен сабақты пысықтау. Үй жұмысын тексеру және кері байланыс жасау III. Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға проблемалық сұрақ қою арқылы тақырыпқа шығу:
| ||||||||
5 минут 2 минут Сабақтың ортасы 10 минут 9 минут 5 минут | IІI. Мағынаны тану. (Т) Ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шыңарудың маңызы туралы бейнефильм көрсетіледі. IV. Дифференциация. Оқушыларды дифференциациялап топқа біріктіру үшін алдын ала оқушылар аттары жазылған стикерлер партаға жапсырылу арқылы жүзеге асады. Саралап-даралап бөлу «күшті-әлсіз» принцпімен жүзеге асырылады. Оқушыларға ағзалардың тіршілігіндегі бөліп шығарудың маңыздылығы туралы ақпарат беріледі. V. Топтық жұмыс. Оқушылар топқа А3 парағын таратып: «өсімдіктердегі бөліп шығарудың маңызы» мен «жануарлардағы бөліп шығарудың маңызы» туралы постер жасауды ұсыну. Қосалқы көмек ретінде ақпарат көздерін қолдануға болады. Топтық жұмысқа қойылатын критерийлер: Уақытты тиімді пайдалану. Ақпаратпен тиянақты жұмыс жасау Алған білімдерін қорытындылау VI.Постерді қорғау кезінде топтарға койлатын критерийлер: Белгіленген регламенттен аспау. Алған білімдерін өмірмен байланыстыра білу. Қойылған сұрақтарға нақты жауап беру. VII. Бекіту (Ж) Тапқан ақпараттарын кестеге өңдеп түсіреді. Кестеде жануар мен өсімдік ағзасы қандай мүшелер арқылы бөліп шығарады және олар қандай үрдіс нәтижесінде түзілетіні туралы жазылуы тиіс. | https://www.youtube.com/watch?v=_xQHwB-PuZE Қосымша 1 | |||||||
Сабақтың соңы 2 минут | VIII. Кері байланыс. Ресторан әдісі. Сабақтың ең дәмді тұсы, ең ащы тұсы, келесі сабаққа не ұсынасыз? | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Оқушыларды дифференциациялап топқа біріктіру үшін алдын ала оқушылар аттары жазылған стикерлер партаға жапсырылу арқылы жүзеге асады. Саралап-даралап бөлу «күшті-әлсіз» принцпімен жүзеге асырылады. | Топтық жұмысты қорғау кезінде сұрақтар қою арқылы. Бекіту тапсырмасы. | Компьютер құрылғыларымен жұмыс жасау барсында қауіпсіздік шараларын сақтау | |||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттың кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандай еді (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Мен сабақта сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?