Өсімдік және жануар жасушасы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: 7.1D Жасушалық биология | Мектеп: ХББ НЗМ Қарағанды қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Куанбаева А.А. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдік және жануар жасушасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты | Өсімдік және жануар жасушаларын ажырату | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Өсімдік пен жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды. Жасушаның құрамбөліктерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Өсімдік және жануар жасушаларын салыстырады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ауызша және жазбаша түсіндіре алады. Пәндік лексика мен терминология: цитоплазма, мембрана, хлоропласт, вакуоль, ядро, жасуша қабырғасы. Диалог/жазу үшін пайдалы бірқатар үзінділер Сіздің ойыңызша, бұл қандай жасуша? Не себепті Сіз бұл өсімдік/жануар жасушасы деп ойлайсыз? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік:
Құрмет:
Ынтымақтастық:
Ашықтық:
Еңбек және шығармашылық:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жасушаның құрамбөліктерінің қызметін сипаттауда және физикалық қасиеттерін түсіндіру кезінде физика пәнінен алған білімдерін қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Өсімдік пен жануар жасушалары ерекшеліктері туралы қосымша ақпарат іздеуде қолданады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 7-сыныптың «Тірі ағзалардың алуан түрлілігі» бөлімінен тірі ағзалардың біржасушалылар және көпжасушалыларға жіктелетіндігін біледі, 5-6 сыныптардан тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттері мен жасуша туралы біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут | (ТЖ) Жағдаятты сұрақ қою. Өсімдік және жануар жасушалары бірдей ме? Олардың әртүрлі болуының себептері неде деп ойлайсыз? | презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы минут 6-15 минут 16-32 минут 33-36 минут | (ЖЖ) Өсімдік және жасушаларының суретін көрсету. Жасушаның құрамбөліктерін атап, айырмашылықтарын анықтау. (ЖЖ) (М) Оқушыларға қолда бар құралдардан жасушаның моделін жасауды ұсыну. Бұл модель болуы мүмкін: • аппликация; • 3D модель; (ЖЖ) Оқушылардан жасуша моделін қолданып, әрбір жасушаның құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіруді сұрау. (Ж) Өсімдік және жануар жасушаларындағы құрам бөліктерді анықтап, «˅» таңбасын қою арқылы, ұқсастық және айырмашылықтарын табу.
(Ж) Жасушаның құрамбөліктерінің сипаттамалары мен қызметтері жазылған парақшаны тарату. Жасушаның органоидтарын анықтау.
| РРТ контейнерлер, ермексаз, желе, жұмыртқа тәрізді контейнерлер, моншақтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-42 минут 43-45 минут | (ҚБ) Сызбада жануар мен өсімдік жасушалары көрсетілген. Тор көздерге белгіленген ортақ құрылымдардың атауларын жазу. Тек ғана өсімдік жасушасына тән екі құрылымды суретте белгілеп, атауларын жазу Өсімдікті жануар жасушасынан қалай ажыратамыз? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылығы жоғары оқушыларға Венн диаграммасы арқылы өсімдік және жануар жасушаларын салыстыру тапсырмасы беріледі. Кейбір оқушыларға жасуша құрамбөліктерінің суреттерін салу тапсырмасын беруге болады. |
| Жасушаны моделдеуде дымқыл сүрткіш және үлгіге арналған тақтайша беріледі. Модельдеу барысында оқушылар орын ауыстырып, қозғалады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?