Жазылым мен кітап басылымы – адамзаттың ұлы жетістіктері. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 бөлім: Білім мен ғылымның дамуы 3.3 бөлімше: Білім жалпыадамзаттық құндылық ретінде | Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ | ||||||||||
Күн: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқын оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Жазылым мен кітап басылымы – адамзаттың ұлы жетістіктері | ||||||||||
Сабақ барысында қол жеткізілетін оқыту мақсаты | 11.4.1.2 адам өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап баспасының мәнін анықтау | ||||||||||
Оқу мақсаттары | Адам өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап баспасының мәнін анықтау | ||||||||||
Бағалау критериялары | 1. Оқушы адамзат тарихындағы кітап басып шығарудың даму үрдісін түсінеді. 2. Оқушы кітап баспасының қоғамның дамуына әсер етуінің мысалдарын келтіреді. 3. Оқушы адам өркениетінің дамуындағы кітап баспасының мәнін талдап, анықтайды. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | 1. Мектептегі білім берудің заманауи үлгілерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау үшін негізгі сәттерді қолдану. (жазылым) 2. Дәлелдер келтіре отырып, өз ұстанымын қалыптастыру. (айтылым) 3. Жауапта келесі сөйлемді қолдану қажет: Адамзат тарихындағы кітап басып шығарудың мәні… | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| ұлттық сана, төзімділік, оқуға деген махаббат. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Географиямен, әдебиетпен пәнаралық байланыс мүмкін | ||||||||||
Алдыңғы сабақпен байланыс | 5-9 сыныптардың "Дүниежүзі тарихы" пәнінің мазмұнын қамтиды. Атап айтқанда, ежелгі әлем өркениеттерінің, көшпелі және отырықшы-егіншілік, индустриялық және постиндустриялық (грек, рим, түркі, парсы, раннефеодалдық мемлекеттер және т.б.) пайда болу және даму процестерін және жазу мен заңнамалық актілердің адам қоғамының дамуына әсерін білу ұсынылады. Оқушылар даму заңдарын түсіну үшін тарихтағы кеңістік пен уақыт туралы білімді пайдалана алады. | ||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа материалды түсіндіру | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Жоспарланған сабақ барысы | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Білімді өзектендіру.
Болжамды жауаптар. Жазу мемлекеттің дамуына әсер етті, себебі қоғамда өмір саласын реттейтін нормативтік актілер ресми түрде ресімделді. Сауаттылық санының өсуіне заңға адалдық пен азаматтардың тәртібін сақтау байланысты, тиісінше мемлекеттіліктің іргетасы нығая түсті. Гуттенбергтің баспа станогы көрсетіледі.
Мұғалім бүгінгі сабақта адам өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап баспасының мәнін бірге анықтай алатынын қорытындылады. - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау/ОМ - оқушылардың "жақын аралықтағы даму аймағын" анықтау: жұптық, сынып жұмысы | Презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 20 мин 5 минут 8 минут | Адам қоғамын дамыту үшін кітап басып шығарудың маңызы туралы кластер құру Мақсаты: берілген тақырып бойынша білім алмасу және оқушылардың білім деңгейін анықтау. Видео көру Проблемалық сұрақ қою Кітап баспасын ғылыми төңкерістің басы деп есептеуге болады ма? Оқушыларға дәлелдер келтіру үшін "кітап басып шығару тарихы" дидактикалық материалы беріледі
«Салфетка» әдісі Мақсат: Білімді қолдану және өз ұстанымын дәлелдей білу Жаңа топтарға бөліну «Жаулап ал да, дәлелде» әдісі Әр түрлі бұрыштарда "келісемін", "келіспеймін" және т.б. тұжырымдары бар плакаттарды ілу керек. Оқушылар «салфетканы» толтырғаннан кейін өз ойларына сай сыныптың қажетті бұрышына барып тұрулары өажет. Оқушылар «Кітап баспасы ғылыми төңкерістің басы ма?» деген сұраққа өз ойларына сай жауап береді. «Қарсы сұрақ» әдісі Оқушы басқа орынға ие болған оқушыларға сұрақтар қойып, құрастырады. Мақсат: Өз ұстанымын дәлелдей білу Басқа ұстанымдарды тыңдау кезінде өз пікірін кеңейте және өзгерте білу Сын тұрғысынан ойлауды дамыту Осы және алдыңғы сабақтың материалдарын талқылау кезінде ПОПС әдісін қолданып "адам өркениетінің дамуына жазу мен кітап басу қаншалықты әсер етті?" сұрағына жазбаша жауап беру Ұстаным - 1 балл Өз ұстанымын дәлелдеу - 2 балла Мысалдар – 2 балла Тергеу – 1 балл | Видео «Кітап баспасы» https://www.youtube.com/watch?v=sqx3EsZPKGs Дидактикалық материал | |||||||||
Сабақ соңы 2 мин | Рефлексия Пікірлер Мен білмедім... - Енді Мен білемін Мені таң қалдырды… Маған өмірлік сабақты берген білім…… | ||||||||||
Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||
Дифференциация тапсырмаларды таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднер бойынша көпше интеллект теориясы) көрсетілуі мүмкін. Дифференциация сабақтың кез келген кезеңінде уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып қолданылуы мүмкін. | Бұл бөлімді сабақ кезінде оқушылар үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдістерді жазу үшін пайдаланыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылатын физминуттар және белсенді қызмет түрлері. Осы сабақта қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?