Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шешу әдістері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2A Тригонометриялық теңдеу

Мектеп: НЗМ Атырау қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шешу әдістері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.13 Тригонометриялық функцияның дәрежені төмендету формуласын пайдалану арқылы тригонометриялық теңдеуді шешу

 Сабақ мақсаттары

Дәрежені төмендету формуласын пайдаланып тригонометриялық теңдеуді шешуді қарастыру.

Есеп шығаруда тригонометриялық функцияның дәрежені төмендету формуласын пайдалану

 Бағалау критерийлері

Тригонометриялық функцияның дәрежені төмендету формуласын біледі

Тригонометриялық функцияның дәрежені төмендету формуласын теңдеулерді шешуде қолдана біледі.

 Пәнаралық байланыстар

сурет, қазақ тілі, ағылшын тілі, геометрия, өзін өзі тану

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация,ActivInspire қолдану

Бастапқы білім

Тригонометриялық тепе – теңдік формулалары, тригонометриялық функцияның қасиеттері. Тригонометриялық функциялар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

3 минут

15 минут

Ұйымдастыру:

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Сыныпта жайлы психологиялық ахуал орнату.

Қайталау тапсырмалары:

Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуғе оқушыларға бірнеше есептер беріледі.

Қайталау сұрақтары:

1. Тригонометриялық теңдеулерді шешуде не істейміз?

2. Нені білу керек?

3. Тригонометриялық теңдеулерді шешу үшін қандай тәсілдерді қолданамыз?

Өткен сабақты пысықтау (Бір-біріне тексерте отырып, жұптық жұмыс жүргізеді)

№1 Квадрат теңдеуге келтіріп шығаратын теңдеу

№2 Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға (айырмаға) келтіру арқылы шығарылатын есептер

Бағалау: Жұптар тақтадағы слайд бойынша есептерін тексереді

Сабақтың ортасы

3 минут

15 минут

2 минут

2 сабақ:

15 минут

12 минут

10 минут

Жаңа тақырыпты ашу:

Оқушылар бід осыған дейін қарастырған тригонометриялық теңдеулердің қатарына тағы бір теңдеуді қосамыз және оны шешуді қарастырамыз.

Ол үшін біз топқа бөлінуіміз керек: (оқушылар қиындылар арқылы тригонометриялық теңдеулерді шешу формуласын құрастыру бойынша бөлінеді.)

Әр топқа тапсырма беріледі:

1 – топ:

2 – топ:

3 – топ:

Мұғалім: Бұл теңдеуді қалай шешеміз деп ойлайсыздар.

Оқушылар: Әркім өз ойларынайтады.

Соңында мұғалім олардың ойларын тыңлап болып мақсатты ашады да тапсырманы орындауға және қорғаумен қосып уақыт береді.

Оқу мақсаты:

Тригонометриялық функцияның дәрежені төмендету формуласын пайдалану арқылы тригонометриялық теңдеуді шешу

Күтілетін нәтиже:

жаңа тақырыпты есеп шығаруда қолдану

Мұғалімнің қорытындылауы.

Сыныппен жұмыс:

№1

Жұптық жұмыс:

Бағалау: Жұптар дәптерлерін ауыстыру арқылы бірін бірі бағалайды.

Жеке жұмыс:

Бағалау: Өзін – өзі бағалау

Оқушылар қағаз қиындыларын біріктіріп үш топқа бөлінеді

Топтар есептерін плифчартта қорғап, интеракивті тақтадан дескриптор бойынша жұмыстарын бағалайды.

Мұғалім шығарылған есептер бойынша қысқаша нұсқаулық

Сабақтың соңы

3 минут

Үйге тапсырма: Үй тапсырмасын дидактикалық материалдан мұғалімнің өзінің қалауымен беру

Рефлексия:

Бүгін сабақта

Өзіме қойған бағам

5

Қиындық-тар кездесті

4

Ескерту

3

1

Өз ойымды толық жеткізе білдім

2

Алған білімімді практи-када қолдана алдым

3

Математикалық тілді дұрыс қолдандым

4

Заңдылықтарды есептеуде қолдана білдім

5

Қатынастарды жаза алдым

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Функциялардың дәрежесін төмендету арқылы шешілетін тригонометриялық теңдеулер.

6-мысал.соs2 х + соs22х + соs2Зх +соs24х = 2 теңдеуін шешейік.

Шешуі. Теңдеуде берілген функциялардың дәрежесін төмендету үшін жарты бұрыштың формуласын (соs2 х/2 = (1+соs х)/2) пайдаланамыз.

Сонда (1+соs 2х)/2) +(1+соs 4х)/2) +(1+соs 6х)/2) +(1+соs 8х)/2) = 2

(соs2х+соs8х)+(соs4х+соs6х)=0

2соs5хсоs3х+2соs5хсоsх=0

2соs5х(соs3х+соsх)=0.Қосындыны көбейтіндіге түрлендіріп, 2соs5хсоs2хсоsх=0 аламыз.

 Осыдан соs5х= 0, соs2х= 0, соsх= 0 теңдеулері алынады.ǂ

 Осы теңдеулердің шешімдері сәйкесінше: 5х =π/2+πп немесе х =π/6+πп/5; 2х =π/2+πп немесе х =π/4+πп/2; х =π/2+πп, пεZ.

 Барлық шешімдерді біріктіріп, х = π/10+π/5 п = π/5(1/2+ п), пεZ аламыз.

Жауабы: х = π/5(1/2+ п), пεZ.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу