Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Тарау:

Күні:

Сынып:

Оқушылар саны:

Келмеген оқушылар:

Сабақтың тақырыбы: Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы

Осы сабақта өтілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.3.6. - әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау;

10.1.3.7. - әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру;

10.1.3.8. - әлемдік діндердің ілімдерінде жалпы моральдық құндылықтарды анықтау;

10.1.3.9. - заманауи өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденциясын анықтау;

10.1.3.10 - заманауи деструктивтік діни ұйымдардың қоғамға әсерін бағалау және үрдістер.

 Оқу мақсаттары:

1. Тарихи дәуірлерде (діндердің пайда болуы) еркін бағдарлау

2. Қазіргі қоғамдағы діннің маңыздылығын анықтау

 Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Әртүрлі діндердің негізгі қызметін түсінеді және түсіндіреді

Діни қақтығыстардың бірінің мазмұнын түсіндіреді

Террористік топтардың бірінің мақсатын, әдістерін және әрекетін білдіреді

Іс-әрекеттерінің антиқоғамдық сипатын сипаттайды

Қолдану

Дүниедегі діннің маңыздылығына «2-3» дәлел келтіреді

Дүниедегі діннің маңыздылығына қарсы 2-3 дәлел келтіреді

Діни қақтығыстың мысалын түсіндіру критерийлерін әзірлейді

Бақылауға арналған өз іс-әрекеттерін білдіреді

Ақпаратты графикалық түрде көрсетеді

Талдау

Қазіргі кезеңде қоғамдағы діннің маңыздылығын талдайды және айқындайды.

Өз пікірін фактілермен дәлелдейді (кемінде 2)

Сыни тұрғыдан ойлау

Дерек көздеріне талдау жасайды.

Қазіргі заманғы деструктивтік діни ұйымдардың және үрдістердің қоғамға әсерін бағалайды.

Өз көзқарасын қолдау үшін қажетті фактілерді анықтайды

Террористік және бостандық күресшісінің тұжырымдамалары арасындағы айырмашылықты талдайды және анықтайды.

Салыстырады, террористік топтардың тарихынан тарихи әрекеттердің 2 жалпы сипатын табады.

Салыстырады, әртүрлі лаңкестік топтардың тарихынан екі айырмашылықты табады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • қоғамның әлеуметтік құрылымындағы өзгерістер, жетекші елдердегі және дамушы елдердегі адамдардың өмір сүру сапасын салыстыру.

(сөйлеу, тыңдау және жазу дағдылары)

Оқушылар:

1. Біріншіден, батыс қоғамда әртүрлі топтардың рөлін зерттеу

2. Содан кейін Екінші дүниежүзілік соғыстан бері Батыс қоғамындағы өзгерістерге рөлдік ойын жасау

 (сөйлеу, тыңдау, оқу және жазу дағдылары).

Сыныпта диалог / жазу үшін бірнеше пайдалы сөз тіркесі:

Сенім үшін қудалау ...

Кейбір коммунистік елдер атеизмді қолдайды, себебі ...

Діни қақтығысты бастан өткерген өңірлерге ...

Пәндік сөздік және терминология

 Солтүстік Ирландия, Рим-католик, Протестант, атеизм, монотеизм, Исламның бес бағанасы, қажылық.

Мектеп құндылықтары мен Мәңгілік ел құндылықтарын ынталандыру

 

Оқушыларға жеке және қоғамдық өмірде діннің өзгеру рөлі туралы ерте кезеңдерде және оның өзгеретін табиғаты туралы тақырыпты түсіндіруде студенттерге әлемнің елдерінің мінез-құлқын көрсету және түсіндіруге, студенттердің белсенді азаматтық ұстанымын қалыптастыруға және ұлтаралық этникалық қазақстандық үлгісін қалыптастыруға көмектесетін елдердің идеологиясына назар аудару керек.

Пәнаралық

байланыс

Студенттер кейбір батыс елдерінде әлеуметтік мемлекет үлгісінің дамуын, басқа елдердегі заманауи нарықтық экономикасы мен кейбір шығыс елдерінде экономиканы басқаруды қадағалайды. Сондықтан, бұл тақырып экономика тақырыбымен тығыз байланысты.

 АҚТ дағдылары

Google іздеу жүйесінде жұмыс істеу мүмкіндігі.

Тақырыпты көрсету үшін Power Point презентациясымен жұмыс істей білу.

Алдынғы білім

Оқушылар діннің қоғамның әртүрлі түрлерінде атқаратын рөлі туралы біледі. Олар дін қазіргі заманда маңызды рөл атқаратындығын қарастырады. Олар діннен туындаған кейбір қиындықтарды зерттеп, ескі қоғам жойылған жағдайда дінді қазіргі заманғы қоғамға енгізуге тырысатын-жатпайтындарын қарастырады. Сайып келгенде, олар Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі діни қақтығыстардың бір аймағында проблеманы талдайды. Олар жойқын ұйымдар мен үрдістердің қоғамға кері әсерін тигізетіні туралы қорытындыға келеді.

 Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Терминдермен жұмыс істеу

Теориямен жұмыс істеу

Жұмыс дәптермен жұмыс істеу

Топтық жұмыс, жұптық жұмыс.

Талқылау. кері байланыс

Ресурсы

Сабақтың басы

Середина урока

Дифференциация:

Мұғалім тақырыпты, бағалау критерийлерін және сабақтың мақсаттарын таныстырады.

(U) Мұғалім діндердің пайда болу тарихын таныстырады, тұсаукесерде әлемдік діндердің даму ерекшеліктері туралы әңгімелейді. Мұғалім дин қазіргі заманда маңызды рөл атқаратын орындардың мысалдарын береді. Мұғалім түрлі жерлер мен әртүрлі діндердің мысалдарын береді.

Мысалы, Латын Америкасындағы Рим католиктері, Иерусалим үш негізгі монотеистік діндердің орталығы, африка-американдық шіркеулер, қажылық сияқты діни міндет.

Теориямен жұмыс жасау:

(оқушылар жұмыс дәптерлерінде ескертпелер жасайды)

Дін - бұл ғибадат объектісі болып табылатын жоғары биліктің бар екеніне ішкі сенімділік.

Дін белгілері:

1.Табиғаттан тысқа сену;

2.Жоғары күштерді (табынуды) ұйымдастыру;

3.Өмірді Құдайдың талаптарына (немесе құдайларға) теңестіруге ұмтылу;

Діннің ерте түрлері: Анимизм; Фетишизм; Тотемизм; Магия.

Тотемизм (Algonquin «тотемнен» - бұл түрі) бір кездері «тотем» деп аталатын табынуға негізделген өте кең таралған және қазіргі кездегі діни-әлеуметтік жүйе.

Анимизм (латынның анимасынан, анлустан - «жан» және «рух» деген сөздерден) - жан мен рухтың бар екеніне сену, барлық табиғаттың жануына сену. Анимистік көріністер барлық діндерде кездеседі.

Діни фетишизм - бұл нәрселерге жалған тәңірлерге табыну немесе жалған тәңірлерге табыну арқылы көрінетін жансыз заттарға табыну.

Ерте замандағы діндер бүгінгі күнге дейін тайпаларда сақталып, қазіргі заманғы өркениетпен тығыз байланысты.

Қазіргі дамыған барлық діндер осы нанымдардың элементтерін қамтиды. Қазіргі әлемде үш үлкен топқа бөлінетін діндер бар:

1.Бүгінгі күнге дейін сақталған тайпалардағы қарапайым нанымдар

2.Жеке халықтардың діни өмірінің негізін құрайтын ұлттық-мемлекеттік діндер

3.Әлемдік діндер: буддизм;

Христиандық (католицизм, православие, протестантизм);

Ислам

Әлемдік діндердің белгілері:

1.Адамдардың үлкен бірлестігін біріктіру

2.Көптеген елдерде және әртүрлі халықтар арасында ізбасарлардың болуы

3.Дамыған жеткілікті дамыған діни ұйымдардың өзі - діни қауымдастықтың өмірін реттейтін шіркеуі бар.

(Т) Оқушылар қазіргі дүниеде діннің көзқарастарын талқылау үшін маңыздылығы мен қарсы дәлелдер тізімін жасайды

(Б) Сыныпқа сұрақ: «Дін қазіргі заманда маңызды рөл атқарады ма?»

БАҒАЛАУ:

Критерий бойынша:

1. Әлемдегі діннің маңыздылығына «2-3» дәлел келтіреді.

2. Ол әлемдегі діннің маңыздылығына қарсы 2-3 дәлел келтіреді.

Қалыптастырушы бағалау. Дінге қарсы және қарсы емес дәлелдер тізімін жасаңыз.

№1 тәжірибелік жұмыс:

Дінге қарсы

Дінге қарсы емес

1.

1.

2.

2.

3.

3.

4.

4.

Бағалау: оқушылар өзара бағалау үшін жазбаша есептердің критерийлерін қалыптастырады.

- оқушылар өздерін анықтай алады.

Критерийлер:

- Дәлдік

- Сәйкестік

- Ақпаратты таңдау

(Ж) жұппен жұмыс істеу - таратылатын материалдар бойынша мәтінді оқып, сұраққа жауап беріңіз:

Әлемдік діндердің философиялық негіздері қандай?

Әлемдік діндердің ілімдеріндегі адамгершілік құндылықтар қандай? Жауапыңызды жазу дәптеріңізге жазып, оны бүкіл сыныпқа қатты оқы.

(Д) Дидактикалық материалдар бойынша жұмыс:

Деструктивті ұйымдар туралы мәтінде табу.

Қазіргі заманғы деструктивтік діни ұйымдар мен үрдістер қандай?

Сыныпқа сұрақ: Олар қоғамға қалай әсер етеді?

Сыныпта талқылау.

Дереккөзбен жұмыс жасау - Қазақстан Республикасының Дін туралы Конституциясы.

Мотивацияны күшейтетін оқушылар үшін эссе тақырыбын келтіріңіз:

«Әлемде лаңкестік проблемалары қандай?»

«Терроризмге қарсы күрес әдістері қандай?»

«Әлемде терроризмге қарсы күрестің алдын алу»

Презентация слайд №1-3

Презентация слайд №5-12

Презентация слайд №13-14

Презентация слайд №15

Презентация слайд №16

Презентация слайд №19-33

Презентация слайд №18

почитание Девы Гваделупы

http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/worshipping-the-virgin-of-guadeloupe/8344.html

Иерусалим как религиозное место для разных религий

http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/exploring-mixed-heritage-religion-and-politics-in-the-middle-east-pt-4-7/13113.html

Африканские Американские церкви

http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/importance-of-african-american-churches/3902.html

Хадж

http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/introduction-to-hajj/3581.html

 Сабақтың соңы

Сабақтың соңында оқушылар кері байланыс береді:

Кері байланыс: кері байланыс

1. Сабақта не ұнады?

2. Сабақ туралы не ұнаттыңыз?

3. Сіз не туралы көбірек білгіңіз келеді?

4. Сыныпта ең маңызды ақпарат қандай болды?

5. Сіз немен келіспейсіз?

Үй жұмысы: тақырып бойынша жеке жұмыс.

(тақырыпты көрсету үшін инфографика арқылы 3 минуттық сөз дайындау)

• «Әлемнің түрлі елдеріндегі халықтың діни көзқарастарының арақатынасы» (жыл сайын Қазақстан Республикасындағы немесе әлемнің басқа елдерінде) инфографикасын жасау.

Аргументы за и против важности религии в современном мире

http://www.debate.org/opinions/does-religion-play-a-vital-role-in-modern-societies

Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз?

Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Осы тақырыпты зерттегенде, сараланған тапсырмалар картамен жұмысында көрсетіледі: топтар үшін жеке тапсырма және топ үшін тапсырма.

Әрбір сабақта оқушылар бағалауға арналған «скоринг» әдісін пайдаланады. Бұл бағалау әрбір оқушының жауаптарын ескереді. Тақтада мұғалім әр оқушының атына жауап беру үшін балл беріледі. Бұл әдіс оқушының жауабын жоғалтпауға мүмкіндік береді. Оқушыларды тәрбиелейді және ынталандырады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ үшін оқытудың мақсаттары қол жеткізілді. Алдыңғы сауалнама оқушылардың тақырыпты толық түсінуіне әкелді. Студенттердің пікірлері сынып сабақтар ұнағанын көрсетті, қолданылатын әдістер тиімді болды.

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1: Алдыңғы шолу.

2: Топтық жұмыс нәтижелерін тағайындау арқылы көрсету

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу