Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар:Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2А бөлім: Тригонометрия | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Қарапайым тригонометриялық теңдеулер | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 10.2.4.5 қарапайым тригонометриялық теңдеулердің шешімдерін негіздейді | |||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||
Бағалау критериі | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді - қарапайым тригонометриялық теңдеулердің шешімін негіздейді; - тригонометриялық теңдеулерді шешеді (негізгі тригонометриялық формулалар, квадрат теңдеуге келтіру, көбейткіштерге жіктеу әдістерімен); | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
- m санының арктангенсы (арккотангенсы) деп, x бұрышының мәні … ;
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Еңбек пен шығармашылық (оқушыларға формуланы дәлелдеу үшін уақыт беріледі, осы арқылы оқушылар өзіннің еңбекқорлығын мен шығармашылық қабілеттерін көрсете алады) | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (физикалық құбылыстарды зерттейтін құралдар қарастырылады) | |||||||||
Негізгі дағдылары | Ойлау дағдылары: тригонометриялық теңдеулерді зертеген кезде оқушыларға проблемалық жағдай ұсынылады. | |||||||||
Бастапқы білім | Кері тригонометриялық функциялардың анықтамаларын, қасиеттерін білу, графиктерін салу | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу қажет. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау | Презентация | ||||||||
Сабақтың ортасы 3-10 мин 11-19 мин 20-23 мин 24-34 мин 35-38 мин | 9 сыныпта өтілгенді қайталау. Тангенс және котангенс мәндерін бірлік шеңберде анықтау.
Оқушыларға проблемалық жағдай ұсынамыз. теңдеуін шешіңіз. Теңдеуді шешу үшін тангенс теңдеуінің жалпы шешу жолын қарастырамыз. Мұғалім оқушыларға көмекші сұрақтар қою арқылы, бірлік шеңбер көмегімен, формулаға әкеледі. Алдында берілген тапсырманы орындаймыз. теңдеуін оқушылармен бірге талдаймыз. Енді теріс таңбасымен жағдайды қарастырамыз Оқушылар бірлік шеңбер арқылы дербес жағдайларды қарастырады. Оқушылар өздері дербес жағдайлардың санын анықтайды.
Енді котангенс функциясын қарастырамыз. теңдеуін шешіңіз. Ол үшін котангенстің жалпы шешу жолын қарастырамыз. Оқушылар бірлік шеңбер арқылы дербес жағдайларды қарастырады. Оқушылар өздері дербес жағдайлардың санын анықтайды. Алдында берілген тапсырманы орындаймыз. теңдеуін шешіңіз. Енді теріс таңбасымен жағдайды қарастырамыз Оқушылар бірлік шеңбер арқылы дербес жағдайларды қарастырады. Оқушылар өздері дербес жағдайлардың санын анықтайды.
Білімдерді бекіту Білім бекіту алдында оқушылармен тригонометриялық теңдеулердің шығару жолын қорытындылап, талдау. Жұптық жұмыс. Оқушылар бір-бірін тексереді, кері байланыс береді. Мұғалім жауаптардың дұрыстылығын тексереді. Төмен деңгейлі есептер №1. Теңдеулерді шешіңіз. Орта деңгейлі есептер №2. Теңдеулерді шешіңіз. Жауабы:
Деңгейі жоғары оқушыларға 1. Теңдеуді шешіңіз: Жауабы: 2. Берілген аралықта түбірлерінің қосындысын табыңыз. Жауаптары Жеке жұмыс. және функциялардың графиктерінің әрқайсысының төменде берілген түзулермен қиылысу нүктелерінің координаталарын табыңыз: V Үйге тапсырма Теңдеуді шешіңдер: Берілген аралықта теңдеудің түбірлерін табыңыз: 22.26. Теңдеуді шешіңіз. | Оқу жоспары. Математика 10 сынып. Алгебра және анализ бастамалары, 10 класс, А.Е. Әбілқасымова, З.А. Жұмағұлова, К.Д. Шойынбеков, В.Е. Корчевский, 2014 ж. Алгебра және анализ бастамалары. Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбына арналған оқулық. А.Н. Шыныбеков Алматы, Атамұра, 2014 ж А.Г.Мордкович, П.В.Семенов. Алгебра и начала анализа, задачник, часть2 | ||||||||
39-40 мин. | Рефлексия:
| |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Ә.Б. меңгерушісі: ____________ Валеева М.Б.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?