Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 2-3 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: 10.2A бөлім: Тригонометриялық теңдеулерді шешу | Мектеп: Атырау қаласындағы НЗМ | |
Сабақ тақырыбы: | Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш. | |
Сынып: 1 | Қатысқандардың саны: |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама-сына сілтеме) | 10.2.3.10 тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру арқылы шығара білу; | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға: Тригонометриялық теңдеулерді теңдеулерді шешудің негізі әдістерін пайдалана отырып шешуді меңгерту | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері Білу Қолдану | Қарапайым тригонометриялық теңдеудің дербес жағдайларын біледі; Тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру арқылы шығара біледі; | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология тригонометриялық есептер шығару үшін графиктер мен жай теңдеулердің пысықталған мысалдарын пайдалана отырып, синус, косинус, тангенс туралы не білетіндігін талқылап, жаза алады. Диалогқа қажет сөз –тіркестері: Бұрыш, синус, косинус, тангенс арксинус, арккосинус, арктангенс тригонометриялық тепе-теңдік, алмастыру. | |||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білімдер | Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу, тригонометриялық теңдеулердің дербес жағдайлары. | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтары дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау | |||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | презентация | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа ұғымды меңгерту | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жүру барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
1 сабақ Басталуы 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын тексеру | |||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Негізгі білімді пысықтау. «Миға шабуыл» 10.2.3.8 қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше біледі; Тапсырма – 1: І нұсқа
2 нұсқа
Тапсырма – 2: 10.2.3.9 тригонометриялық теңдеуді көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдана отырып шешеді; Теңдеуді шешіңіз: 2sinxcos2x – 1 + 2cos2x – sinx = 0 Жұпта өзара бағалау
| Қосымша - 1 | ||||||||||||||||||||||||||
2 мин | Жұпқа бөліну Үш тілдік терминдер бойынша топқа бөліну.
| |||||||||||||||||||||||||||
10 минут | «Мағынаны тану» Жаңа сабақ. Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері 10.2.3.10 тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру арқылы шығара білу; Тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру үшін мынадай жолдармен шығарамыз: 1)Asin2 t +Bsin t + C = 0 , мұндағы А 0, түріндегі теңдеуді жаңа айнымалы енгізу арқылы шығарамыз, яғни sin t = у (осылайша cos t, tg t, сtg t теңдеулерін шығарамыз) 2) Asin2 t +Bcos t + C = 0 теңдеуін негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктерді пайдаланып шығару sin2 t = 1 – cos2 t. 3) sin2 t = a, . 4) cos2 t = a, . 5) tg2 t = a, . 6) ctg2 t = a, . Мысалы: теңдеуін шешейік. Шығарылуы. sin x = у арқылы белгілейміз, сонда біздің теңдеуіміз мына түрде болады . . немесе . теңдеуін шешеміз. . теңдеуін шешеміз. Бұл теңдеудің шешімі жоқ, себебі, sin x 1 бола алмайды. Жауабы: | Шыныбеков Ә.Н. Алгебра 10 сынып | ||||||||||||||||||||||||||
10 минут + 5 мин Жұпта бір-бірін «Карусель» әдісімен бағалайды. | Жұппен жұмыс І жұп №1. Теңдеуді шешіңдер: а) 2sin2 х + cos x – 1 = 0 б) sin2 х - 5 cosx – 5 = 0 в) ІІ жұп №1. Теңдеуді шешіңдер: а) tg2 x – 3 tg x + 2 = 0 б) 8 sin2 х + cosx + 1 = 0 в) ІІІ жұп №1. Теңдеуді шешіңдер: а) б) в) Дескриптор:
| Қосымша - 2 | ||||||||||||||||||||||||||
10 мин + 3 мин | Жеке жұмыс Теңдеуді шешіңдер:
Оқушылар орындарынан отырып шығарады, мұғалім тексереді, бағалайды. | Қосымша - 3 | ||||||||||||||||||||||||||
Соңы 3 минут | VІ. Үйге тапсырма: № 250 Рефлексия: Бүгін мен ................ білдім Маған ........ қызықты болды Маған ..................... қиын болды Мен ......... тапсырманы орындадым Мен .................................... түсіндім Енді мен .......................................... | Алгебра 10. Шыныбеков Ә.Н. | ||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушылар алдында барынша қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз? | бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Айқаспа сілтемелер Денсаулық жағдайын тексеру АТ құндылықтар | ||||||||||||||||||||||||||
. | ||||||||||||||||||||||||||||
талқылау сабақ мақсаты/оқыту мақсаты іске асырылды ма? Бүгін оқушылар немен танысты? Сыныпта атмосфера қандай? Дифференциация жұмыс істеді ме? Уақыт жетті ме? Қандай өзгерістер жоспарға енгізілді және неге? | Осы кеңістікті сіздің сабақты талқылау үшін пайдаланыңыз. Сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға сол жақ бағанда жауап беріңіз |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?