Жаһандану саясат пен әлемдік экономиканың дамуына қаншалықты ықпал етеді? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар N1
Тақырып: Жаһандану саясат пен әлемдік экономиканың дамуына қаншалықты ықпал етеді? | Мектеп: | ||||
Күні: | Оқытушының аты-жөні: | ||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ түрі: Аралас, зерттеу, топтық жұмыстар | |||||
Осы сабақ арқылы (оқулыққа сүйене отырып) жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 9.1.2.3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей (модельдеу) отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция); 9.4.1.3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау; 9.4.2.2 постиндустриалды қоғамның басты экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін анықтау | ||||
Сабақ мақсаты: | 1. еңбек миграциясы мен әлеуметтік ықпалдастық ұғымдарын түсіндіру 2. әлемдік экономикада жеке мемлекет ықпалдастығының экономикалық дамудың факторы ретінде мағынасын ашу ; | ||||
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады:
| ||||
Пәндік лексика және терминдер: | жаһандану, еңбек миграциясы, әлеуметтік ықпалдастық | ||||
Алдыңғы тақырып: | Берілген тақырып география сабағында алған білімдермен өзара байланысты. | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған мерзім | Жоспарланған іс-шара | Деректер | |||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин Оқушылардың білімін өзектендіру 10 мин | Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. ПСМ. «Миға шабуыл»: Оқушыларға жаһандану тақырыбында бір сөйлем айту ұсынылады
О) Атақты американдық саясаттанушы У. Валерштейн әлемдік жүйені үш бөлікке бөлді: 1- ядро 2- Жартылай шеткері аймақ 3- алдыңғы аймақтар Ядро- соңынан бүкіл әлем тартылатын дамыған елдер олардың ішінде ең күшті елдер (АҚШ, Жапония, Батыс Еуропа) Жартылай шеткері аймақ - бұған серпінді саясатқа ие болған дамушы елдер жатады (Ресей, Шығыс Еуропа) Шеткері аймақтар - ең артта қалған және кедей елдер жатады ( Әлемнің үшінші елдері, Африка, Океания)
М) Сіздің ойыңызша жаһандану бұл қолайлы және прогрессивті құбылыс па, әлде оның теріс салдары бар ма? - Жаһандану дегеніміз не? - оқушылар жауапты тақтаға жазады. | 1-3 слайдтар 4 слайдтар 5 слайдтар | |||
Сабақтың ортасы 12 мин 5 мин 7 мин 10 мин | Т) Жаһандану белгілеріне мысал келтіріңіз 1 топ: экономика саласында 2 топ: саяси салады 3 топ: әлеуметтік салада 4 топ: рухани салада К) Оқушаларға бірқатар тапсырмалар ұсынып, сындарла жауаптар беру Тапсырма 1 Экологиялық жағдайдың нашарлау салдарынан халықаралық сауалнамаларға сәйкес ресейліктердің 89% -ы, АҚШ азаматтарының 67% -ы, канадалықтардың 51% -ы, норвегиялықтардың 27% -ы, финдердің 21% -ы, даниялықтардың 14% -ының денсаулықтары нашарлағандығы алаңдатады. Осы деректерді талдаңыз - Сіздің ойыңызша, мұндай пікірлердің болуы немен түсіндіріледі? - Мәселені шешуде экологиялық жағдайдың нашарлағанына назар аударған елдің азаматтарына тапсырылу қажетпе? Тапсырма 2 Ғылыми конференцияда өзінің баяндамасымен шыққан эколог ғалым былай деген: «Адамзат өзінің ақырына қарай кетіп бара жатқанын мойындауымыз қажет. Біздің өзімізді құтқаруға күшіміз бен мүмкіндігіміз жоқ. Біз құрдымға кетіп бара жатырмыз » Сіз осы пікірмен келісесіз бе ?
К) Дереккөзбен жұмыс М) Жаһандану үрдісінде экономикалық, әлеуметтік ықпалдастықтың, еңбек миграциясы мен халықаралық сауданың күшеюі байқалады. (Ж) (Ж) Оқушылар топта дереккөздермен жұмыс атқарады. Әр топқа өздерінің тақырыптарымен танысып, тапсырманы орындап пікір алмасу ұсынылады 1 топ- саяси жаһандану 2 топ- экономикалық жаһандану 3 топ- еңбек миграциясы 4 топ- әлеуметтік ықпалдастық Бағалау критерийі: - Өзінің пікірін білдіре отырып, негізгі оқиғаны анықтайды Дескрипторлары: - оқушы жаһанданудың негізгі оқиғаларын анықтайды - Оқушы өзінің пікірін білдіреді - Оқушы қорытынды жасайды Қалыптастырушы бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» 1 2 3 4 1 | 6 слайд 7-8 слайдтар Қосымша А 9-14 слайдтар Қосымша В видеоматериал | |||
Сабақ соңы 10 мин | Рефлексия “Пайдалы етістіктер” Қол жеткізілді - Жасалды - Кеңейтілді - Өзгерді - Аралас - Аяқталды - Өткізген - Бақыланатын - Бекітілген - Мен шештім - Көрсетілді - Алынған - Әзірленген - Орналастырылды - Табылған - | 15-16 слайдтар | |||
Болды ма міндеттер урокаучебные міндеттері шынайы? Бұл оқушылар бүгін жаттаған? Қандай болды оқу атмосфера? Жеткізілмеген менің жоспарлаған дифференциация жақсы? Ұстанады ма регламенттің? Қандай өзгерістер болды менің жоспары және неге? | |||||
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?