ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы ғылым мен техниканың дамуындағы негізгі өзгерістер қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітілді»: _______________ Ибраева А.М.
(ӘБ меңгерушісі)
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4B. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеттің дамуы | |||||
Күні: | Мектебі: | ||||
Сынып: 9 | Мұғалім аты-жөні: Досимова А.О. | ||||
Сабақтың тақырыбы | ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы ғылым мен техниканың дамуындағы негізгі өзгерістер қандай? | ||||
Оқу мақсаттары | 9.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін және маңыздылығын қорыта келе, елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы ғылым мен техниканың рөлін бағалау | ||||
Сабақтың мақсаттары | 20 ғасырдың бірінші жартысындағы ғылымның рөлін бағалау | ||||
Бағалау критерийі | 20 ғасырдың бірінші жартысындағы ғылыми жаңалықтың маңыздылығын белгілейді Дескрипторлар:
| ||||
Тілдік мақсаттар | сөйлеу және тыңдау (жауап нұсқаларын ұсыну) Пәндік лексика мен терминология: инсулин, пенициллин, транзистор Диалог пен жазу үшін пайдалы өрнектер: бұл жаңалықтың маңыздылығы .. | ||||
Мектеп құндылықтары мен ғаламдық азаматтық құндылықтарды дарыту | құрмет (іс-шаралар арқылы: оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдайды) ХХ ғасырдың бірінші жартысы негізінен жемісті болды, өйткені ғылым үлкен жетістік жасады | ||||
Пәнаралық байланыс | биология (мазмұны бойынша: антибиотиктерді медициналық практикада қолдану кезінде жүздеген адамның өмірі құтқарылды. Пенициллиннің ашылуы адамдарды 20 ғасырдың басына дейін емделмейтін деп саналатын аурулардан құтқаруды жеңілдетті) | ||||
Алдыңғы білім | өнердегі бағыт ерекшелігін білу | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері | Сабақтағы іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру сәті (2 минут). Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау (1 минут). 20 ғасырдың бірінші жартысындағы негізгі ғылыми жаңалықтар туралы айту (5 минут). | Презентация «Ғылым мен техниканың дамуы» | |||
Сабақтың ортасы | Топтық жұмыс: оқушылар 20 ғасырдың бірінші жартысындағы ең маңызды ғылыми жаңалық туралы айтады (30 минут). Тақырыпты бекіту: Адамзат ойлап тапқан өнертабыстардың жағымды да, жағымсыз да әсерлері бар екені жайлы мәлімдеу (1 минут). | Презентация «Ғылым мен техниканың дамуы» | |||
Сабақтың соңы | Бағалау критерийлері бойынша оқушылардың жұмысын бағалау (1 минут). Оқушылар өздеріне түсініксіз болып қалған нәрселер туралы және сабақта не білгендері туралы рефлексия жасау (2 минут). | ||||
Саралау - сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - сіз оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік | |||
Жасырын дифференциация орын алып отыр: әр түрлі ресурстармен жұмыс жасау кезінде тақырыпты түсінбей қалған оқушыларды байқап, сол оқушыларға көмек көрсету. Тақырыпты жақсы меңгерген оқушылар сұрақтарға қызықты жауаптар береді. Оны сабақтың үстінде байқауға болады. | Сұрақтар қою арқылы, жекеше тапсырма беру арқылы. | ||||
Сабақтың рефлексиясы: Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар CМ-на қол жеткізді ме? Егер жоқ болса, неге болмайды? Сабақта саралау дұрыс па? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | Осы бөлімді сабақ туралы ой толғау үшін пайдаланыңыз. Сол бағаннан сабағыңызға қатысты маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?