ХХ ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық құқық қорғау ұйымдарының мақсаты мен міндеттері қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары,
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 20 ғасырдың 2 жартысындағы әлемнің саяси дамуы | Мектеп: | ||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысты: | Қатыспады: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | ХХ ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық құқық қорғау ұйымдарының мақсаты мен міндеттері қандай? | ||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 9.2. 3.2. адам құқықтарынының ықпалын халықаралық құқық қорғау ұйымдарын қызметіне әсерін бағалау 9.3.1.2. Еуропа мен Азияның алдынғы қатарлы елдерінде конституциялық-құқықтық идеалогиясы қалыптасу жолдарын талдау | ||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Адам құқықтары мен бостандықтарын құрметтеуді үйретеді | ||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Құқық қорғау ұйымдарының ұқастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды Халықаралық ұйымдардың маңызын түсінеді ; Халықаралық ұйымдардың ортақ ерешеліктері мен рөлін талдау, баға беру | ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары | Оқушылар мәтіндерден халықаралық құқық қорғау ұйымдарыың қазіргі қоғамдағы рөлі туралы ақпарат алып, таратпа қағаздың бойында ескертпелер жасай алады БҰҰ; Еуропарламент; Халықаралық сот; Халықаралық Қылмыстық сот Адам құқықтары, идеалогия, қуғын-сүргін, әскер қылмыстары, геноцид, адамзатқа қ арсы қылмыстар | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақта оқушылардың адам құқықтары мен бостандықтаны құрметтеуді және азаматтық қоғамның қағидарын сақтауды дағдыларындырады | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сабақта мәтіндермен жұмыс жасау арқылы қазақ тілімен байланыс орнаталады. ЕҚЫҰ туралы ақпаратты қарастырғанда, Қазақстан тарихымен байланыс орнатылады | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта және таныстырылым жасағанда қолданылады. | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар БҰҰ мен ЕҚЫҰ туралы бастапқы білімдері болады. | ||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекеттер | Қолданылған деректер | |||||||||||||||||||
Басы | Ұйымдастырушылық кезең. Топтарға бөлу Білімді жандандыру
Сабақтың жаңа тақырыбы мен мақсатына жетелеу.
| Сороко-Цюпа 11 класс История Мир в XX веке Волобуев и Пономарев 11 класс История XX - начало XXI века. | |||||||||||||||||||
Ортасы | Халықаралық сот және Халықаралық қылмыстық сот ұғымдары түсіндіріледі (Ж) Оқушылар әрбір құқық қорғау ұйымдарының қызметі мен рөлі туралы кестені толытырады. «Қырғи-қабақ соғысы» жылдарындағы халықаралық соттың қызметінен мысалдар келтіреді. Оқушылар Халықаралық қылмыстық соттың істерін қарастырады және бұл істер халықаралық соттың қарастырумен жүргізілуі қажет деген пікірмен келісесіздер ме? – деген сұрақты талқылайды. (Т) Бір адамды өлтірген адам өмірін түрмеде өткізеді. Ал мыңдаған адамдарды өлтірген келіссөздерге шақырылады» деген мәтелдің мағынасын талқылайды. Халықаралық сот бұл жағдай өзгерте ала ма? – деген сұрақты қарастырады. (Ж) Бір оқушы барлық мемлекеттердің халықаралық соттың мүшесіне өтуге насихаттайды. Ал екінші оқушы керісінше, халықаралық соттың мүшелігене қабылданбау туралы пікірді қорғайды. Олар өздерінің айғақтары мен дәйектері туралы ойланады және неғұрлым сенімді айғақтарға бағалайды. (С) Оқушылар халықаралық ұйымдар құрамына өтуді мәжбүрлеу қажеттілігіне байланысты дауыс беру жүргізіледі. Ж/ Дәптерлерінде мына сұрақтарға жауап жазады: Қандай әрекеттер адамзатқа қарсы қылмыс болып табылады? Қандай әрекеттер адамзатқа қарсы қылмыстар болып табылады? Қандай әрекеттер дүниежүзіне қарсы қылмыстар болып табылады? Қорытынды жасайды: халықаралық қылмыстық сот әскери қылмыстарды қарастырады, мысалы, геноцид, адамзатқа қарсы қылмыстар
| Халықаралық соттың қызметі https://prezi.com/58sjyd1oryo-/presentation/ | |||||||||||||||||||
(С) Оқушылар Неліктен дүниежүзінің ірі мемлекеттері (АҚШ мен Қытай) Халықаралық қылмыстық соттың құрамына кіруден бас тартты? Оқушылар топтарда ЕҚЫҰ, БҰҰ құрамындағы ХС, ХҚС қызметтерін талдайды.
(С) Оқушылар таныстырылымын басқа топтың оқушыларына таныстырады. Барлық жұмыстар бүкіл сыныпқа таныстырылады. | |||||||||||||||||||||
Соңы | «Білім себеті» амалын қолдану арқылы рефлексия жүргізу Интерактивті тақтадағы себеп суретінің ішіне жаңа сабақта алған білімдері туралы стикерлерді жапсырады. ХС пен ХҚС қайсысының қызметі тиімдірек болып табылады тақырыбында тезис жазу | Стратегия «Корзина знаний», стикеры для рефлексии | |||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай қалай ұйымдастырасыз? | Денсаулық және қауіпсіздік | |||||||||||||||||||
Топтық жұмыс кезінде мұғалім әрбір оқушыға немесе топқа қолдау көресету мүмкіндігі бар. Топтық жұмыс кезінде әлді оқушылар әлсіз оқушыларға қолдау көрсетеді | Жоғарыда тізбектелген барлық әрекеттер қалыптастырушы бағалау мүмкіндіктерін береді, өйткені мұғалім әрбір оқушы және топты қолдауға мүмкіндігі бар. Тең бағалау мүмкіндіктері бар, алдына берілген немесе сыныппен ортақ талқылау негзінде құрастырылған критерийлер негізінде оқушыларға бір-бірін бағалау мүмкіндіктері бар | Қауіпсіздік ережелерін сақтау | |||||||||||||||||||
Сабақтың рефлексиясы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? ОМ барлық оқушылар қол жеткізді ме? Менің дайындаған дифференциациям жүзеге асты ма? Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Неліктен? |
| ||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау | |||||||||||||||||||||
Сабақтың қандай екі аспектісі сәтті өтті (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі жағдайда сабақтың тиімділігі арта түсер еді (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысында келесі сабаққа дайындалуда ескеретіндей сынып туралы немесе жеке оқушы туралы қандай да бір қажетті ақпарат алдым ба? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?