Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп | 3-бөлім. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады? | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.1.1 «әл-ауқатты мемлекеттер» ұғымын 1970 - 1980 жж. әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану; 9.4.1.1 XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау; 9.4.1.2 «инфляция», «дағдарыс», «стагнация» ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау
| |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Әлеуметтік мемлекет тұжырымдамасын қолдана отырып, 1970-1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттаңыз. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы елдердің экономикалық дамуын түсіндіріңіз Экономикалық жүйелердің тиімділігін түсіндіру және негіздеу | |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Айтылым және оқу дағдыларын дамыту 1) Экономикалық жүйенің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау үшін рөлдік ойын (сөйлеу және тыңдау дағдылары); 2) материалды талдаңыз және экономикалық жүйенің тиімділігіне қатысты дәлелдер келтіріңіз (сөйлеу және жазу дағдылары). 3) Азия мен Еуропа экономикасын салыстыра отырып пікірталас жүргізу | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Бұл сабақ оқушылары өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді. | |||||||||||||||
Пәнаралық байбайланыстар | Бұл сабақ Экономика пәнімен байланысты | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану. | |||||||||||||||
Тарихи концепт | Себеп және салдар | |||||||||||||||
Бастапқы білім
| Соғыстан кейінгі кезеңде еуропалық интеграцияның себептері қандай? | |||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды оқып үйрену | |||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 5 мин 7 мин 10 мин 5 мин 8 мин 5 мин | Мұғалім сыныптағы Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлемдегі экономикалық жағдай туралы пікірталас жүргізеді. Оқушылардан қай елдердің мықты позицияда болу ықтималдығы жоғары және қайсысы әлсіз жағдайда екенін түсіндіруін сұраңыз? Берілген жауаптың сапасын, ақпараттың сенімділік дәрежесін бағалаңыз. Оқушылардың жауаптарын қажеттілікке қарай реттеңіз. Оқушылар Еуропа картасын НАТО мен АТС елдері арасындағы бөліністі көрсетіп, Маршалл жоспарын қай ел қабылдағанын, қайсысы қабылдамағанын көрсетеді. Оқушылардың берілген тапсырманың нәтижесі бойынша белгілі бір қорытынды жасай білуі маңызды. Атап айтқанда, көмек бағдарламасын негізінен капитализм идеялары таралған елдер қабылдады деген қорытынды. Шығыс Еуропа елдері КСРО -ның оларға идеологиялық әсер етуімен байланысты бұл бағдарламадан бас тартты. Оқушылар Еуропаға Маршалл жоспарының артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайтын электрондық кестені толтырады. Кестені толтырғаннан кейін сіз бағдарламаның артықшылықтары мен кемшіліктерінің бірнеше мысалын тыңдауыңыз керек, студенттерге өз жұмысының нәтижесін бағалауға мүмкіндік беруіңіз керек. Бағдарламаның артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылағаннан кейін әр студент Маршалл жоспарын қабылдауға «қарсы» және «қарсы» аргументтерінің тізімін жасайды, «Позицияны ұстаныңыз» ойынында сөйлеу үшін «бір минуттық» сөйлеу дайындайды. . Мұғалім Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әр түрлі елдердің әр түрлі экономиканы қабылдағанын түсіндіреді. Оқушылар экономикалық жүйенің түрлері мен олардың қысқаша сипаттамасын көрсететін негізгі диаграмма жасайды, сонымен қатар белгілі бір экономикалық жүйені қабылдаған елдердің мысалдарын көрсетеді. Мысал ретінде оқушылар 1950-1973 жылдардағы Жапониядағы соғыстан кейінгі жағдайды зерттеп, елдің экономикалық дамуының күшті және әлсіз жақтарын көрсетеді.
Мұғалім Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі елдердің экономикалық дамуы туралы сұрақ -жауап сессиясын жүргізеді, оның артықшылықтары мен кемшіліктерін көрсетеді. Оқушылар экономикалық «жеңімпаздар» мен «ұтылғандардың» тізімін жасайды және оларды соғыста жеңгендер мен жеңілгендермен салыстырады. Оқушылардан алдыңғы бөлімдерден алған білімдеріне сүйене отырып, 1970 жылдарға дейінгі әлемдік экономиканың дамуын қысқаша сипаттауды сұраңыз. Жетекші сұрақтар қойыңыз: - Неліктен экономикалық әдебиетте 50 -ші жылдар әдетте «күміс», ал 60 -жылдар - «алтын» деп аталады? Мысалдар келтіріңіз; - Ғылыми -техникалық прогресс экономиканың дамуына қалай әсер етті? Мысалдар арқылы жауабыңызды дәлелдеңіз; - Соғыстан кейінгі жылдары экономиканы жақсартуға бағытталған қандай саяси бағдарламаларды білесіз? Оқушылар АҚШ пен Жапонияның капиталистік жүйелерін салыстырады. Олар АҚШ -тың капиталистік жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін көрсететін диаграмма жасайды. Оқушылар жұппен әлеуметтік жүйесі дамыған мемлекеттердің әр түрлі модельдерін зерттейді немесе социалистік мемлекеттердің әр түрлі модельдерін анықтайды. Олар әр модельдің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайтын электрондық кестені толтырады. Содан кейін ерлі -зайыптылар төрт адам болып бірігіп, жасалған жұмыстың нәтижелерін талқылайды. Талқылау процесін қадағалау маңызды, себебі даулы мәселелер туындауы мүмкін, екінші жағынан бұл кері байланысты уақытында беруге мүмкіндік береді. Студенттер 1970 жылдары өмір сүріп жатқанын елестетеді. Олар қай экономикалық жүйеде өмір сүргісі келетіні туралы қысқаша түсініктеме жазады (социалистік немесе капиталистік). Студенттерге таңдау себебін егжей -тегжейлі түсіндіру, нақты мысалдар мен фактілермен түсіндіруді қолдау маңызды. Мұғалім жанармай бағасының маңыздылығына тоқтала отырып, 1970 жылдары пайда болған жаһандық экономикалық проблемаларды бүкіл сыныпқа түсіндіреді. Сабақтың бұл кезеңінде оқушыларды жаңа терминдермен таныстыру керек: тоқырау, инфляция, дағдарыс, мұнай эмбаргосы. Тақырып бойынша қосымша ақпарат алғаннан кейін студенттер артықшылықтары мен кемшіліктерінің мысалдарын толықтыра отырып, бұрын зерттеген экономикалық жүйелерді қайталайды. Студенттер бөліп көрсете алатын мысалдар 1970 жылдардағы экономикалық дағдарыс оқиғаларына қатысты болуы маңызды.
Оқушылар сұраққа жауап береді: 1970 жылғы экономикалық дағдарыстың салдары қандай болды? Оқушылар төрт топқа бөлінеді Мысалға: 1-топ Батыс Еуропаның 50-60 жылдардағы экономикалық өсу себептерін анықтайды 2 -топ КСРО -ның экономикалық дамуының себептерін анықтайды 3-топ 70-80 жылдардағы Батыс Еуропадағы экономикалық дағдарыстың себептерін анықтайды 4 -топ КСРО -дағы экономикалық дағдарыстың себептерін анықтайды Оқушылар кластер, ақыл картасын жасайды
Мұғалім миға шабуыл жасайды: 1) Батыс Еуропа неге дағдарыстан шыға алды және бұл елдердің экономикасы неліктен қарқынды дамуда? Содан кейін жалпы талқылауды қорытындылай отырып, ең жалпылама сөйлем жарыққа шығады. Сабақ соңында оқушыларына: 1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтау ұсыныстар ұсынады. 2) бүгінгі тарихтан не білетіндерін сұраңыз? 3) Сіздің жұмысыңызды және басқалардың жұмысын бағалаңыз. | Определение экономических терминов http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/business/environment/stateofeconomyrev1.shtml Мировая экономика 1950-1980-х гг. ХХ века: http://hbswk.hbs.edu/item/4961.html и http://en.wikipedia.org/wiki/Post%E2%80%93World_War_II_economic_expansion Мировой экономический кризис 1970-ых http://www.guardian.co.uk/environment/2011/mar/03/1970s-oil-price-shock Видеофильмы, показывающие нехватку топлива в США https://www.youtube.com/watch?v=2jff-bLgyB8 СССР в 1960-е годы https://www.youtube.com/watch?v=Bfuf7UfPCE8 Китай в период “культурной революции” http://www.bbc.com/news/av/world-asia-china-36283684/china-s-cultural-revolution-in-posters Краткая история Северной Кореи http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-15278612 Информация о 1970-ых гг. http://economics.studio/istoriya-ekonomiki/sistemnyiy-krizis-1970-nachala.html Капиталистическая экономика США в сравнении с экономикой Великобритании http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-usas-capitalist-economy/5626.html Государство благосостояния в Великобритании http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/1472645.stm Модели государства благосостояния http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/4704081.stm Профсоюзы и стычки в 1970-ых http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/from_our_own_correspondent/7598781.stm Стагфляция http://www.howstuffworks.com/stagflation.htm и http://www.investopedia.com/articles/economics/08/1970-stagflation.asp#axzz2FE3aPZzx | ||||||||||||||
қосымша ақпарат | ||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация | ||||||||||||||
Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру. | Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?