ХХ ғасырдың екінші жартысындағы отарсыздандыру процесі неліктен күшейді? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім 6 | ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси дамуы | |||
Сынып: 9 | Қатысқандар: | қатыспағандар: | ||
Сабақтың тақырыбы: | ХХ ғасырдың екінші жартысындағы отарсыздандыру процесі неліктен күшейді | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.1.1 – социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау; 9.3.2.1– отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарларын талдау; 9.3.1.3 – мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау. | |||
Бағалау киритерийі |
| |||
Сабақтың түрі | Зерттеу сабағы | |||
Тарихи концепт | Себеп-салдар | |||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады:
Пайдалы фразалар тізбегі:
| |||
Құндылықтарға баулу | Толеранттылық, мәдениетаралық ынтымақтастық, өзара сыйластық, адам құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу. | |||
Пәнаралық баланыс | География, Геосаясат, Экономика | |||
Алдыңғы білім | Ұсынылатын алдын ала білім мыналарды қамтиды:
| |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 5 минут | Қызығушылықты ояту. «Африканы азат ету» иллюстрациясын көрсету. - Суреттен қандай іс-әрекетті байқайсыз? - Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі колониялардың жағдайы қандай болды? Мақсаты: Оқушылардың отарлық жүйе туралы білетіндерін мұғалімнің бағыттаушы сұрақтары арқылы қайталау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдау, оқушыларды сабақтың мақсатын талқылауға қатыстыру. | Презентация
| ||
Сабақтың ортасы 10 минут 20 минут | (М) Мұғалімнің Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі деколонизация процесінің қысқаша мазмұны. Отарлау жүйесіндегі өзгерістердің себептері мен салдарын білу үшін, сонымен қатар әлеуметтік өзгерістерді анықтау үшін оқушылар екі топқа бөлініп, аналитикалық сипаттағы тапсырмаларды орындайды. Өзара бағалау белгіленген критерийлер мен дескрипторлар негізінде жүзеге асады. Мақсаты: деколонизацияның себептерін, бұл процестің колониялар үшін салдарын, сонымен қатар отарсызданудан кейінгі әлеуметтік өзгерістерді білу. Бағалау киритерийі (1 топ) 1. Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі және одан кейінгі колониялардың жағдайын салыстырады. 2. Отарсыздандыру процесінің кемінде 3 себебін және олардың салдарын анықтайды. 3. Деколонизацияның негізгі себептерін бөліп көрсетеді. Өз таңдауын дәлелдейді. Бағалау киритерийі (2 топ) 1. Үшінші әлем елдерінің жағдайын талдайды, ортақ мәселелерді бөліп көрсетеді. 2. Социалистік / капиталистік модернизация жолын таңдаған елдердің жағдайын талдайды 3. Социалистік даму жолынан ауытқыған елдердің әлеуметтік құрылымындағы өзгерістерді анықтайды. 4. Күрделілігі жоғарылаған сұраққа жауап береді . Зерттелген аймақтар бойынша ақпарат алмасу үшін ақпарат алмасу және критерийлер бойынша топтарды өзара бағалау жүргізіледі. Оқушылар деколонизация процесіне әр түрлі әлеуметтік процестер әсер етті деген қорытындыға келуі керек, онда отарсыздандыру процесі Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін не себептен орын алғандығы туралы білімдерді бекіту бар. Олар бұрынғы отаршыл державаларға деколонизацияның ықтимал әсері туралы ойлануға тура келетін ақпаратты пайдаланады. Олар дамудың социалистік жолынан бас тартқан елдердегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді бағалайды. | Дидактикалық материал №1,2 Ресурстар Африканың ертедегі карталары, 1914 ж. Африка мен 1945 ж http://mycontinent.co/AfricaBorders.php Африканың деколонизация картасы http://www.britishempire.co.uk/maproom/decolonisationasiamap.htm Африка елдері https://geomap.com.ua/ru-wh11/1325.html | ||
Сабақтың соңы
| Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| презентация |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?