1917-1924 жылдары аралығында Ресей қаншалықты өзгерді? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қазақстан тарихы, 9 сынып.

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сабақ тақырыбы

1917-1924 жылдары аралығында Ресей қаншалықты өзгерді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • Тарихи дереккөздердің объективтілік дәрежесін бағалау;
  • Белгілі бір оқиғаға қатысты әр түрлі көзқарастарды көрсететін тарихи құжаттарды жинау және салыстыру.

Сабақ мақсаты

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатқа қол жеткізеді, егер:

  • жағдайдың өзгеруіне әсер еткен маңызды оқиғалар көрсетілуі мүмкін;
  • қандай үлкен өзгерістер болғанын анықтап, негіздейді;
  • тарихи оқиғаны әр түрлі топтардың көзқарасымен қарастырады;
  • бастапқы көздердің объективтілік дәрежесін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар қоғамдық даму моделін сипаттай алады: әлеуметтік либерализм және әлеуметтік консерватизм, марксизм және социал-демократия;

  • бірінші, топта жұмыс істеу арқылы, 1917 жылға дейін Ресейде әртүрлі саяси топтардың қысқаша очерктерін жасау үшін мәліметтер жинау;
  • содан кейін өз жұмысын басқа сыныпқа (оқу, жазу және сөйлеу және тыңдау дағдылары) ұсыну

Пәнге тән лексика мен терминология:

1917 жылға дейін Ресейдің әлеуметтік құрылымы .... болды.

І дүниежүзілік соғысқа дейін орыс экономикасы ... негізделді.

1917 жылға дейін Ресейдің басқару жүйесі .... болды.

Ленин большевиктер партиясын ұйымдастырды ......, деп ойлады.

Меньшевиктердің пікірінше ...

Революцияға дейін Ресейдегі негізгі саяси топ .... болды.

 Құндылықтарды

 дарыту

  • Ұлттық қауіпсіздік және елдің жалпы әлемдік және өңірлік проблемаларды шешуге жаһандық қатысуы

Пәнаралық

байланыстар

Қазақстан тарихы

ІТ қолдану

дағдылары

Бұл сабақта интерактивті тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация қолданылады.

Бастапқы білім

8 сыныпта алған білімдері негізінде Ресейдің қоғамдық құрылымын біледі және экономикалық дамуын, сонымен қатар, саяси құрылым, экономикалық және философиялық теориялар, әсіресе марксизм теориясы

Дифференциация

Сабақтың әр кезеңі жасырын саралаудан тұрады. Дифферинциация тапсырмаларды таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалы мен ресурстарды таңдауда көрсетілген. (Гарднер бойынша көпше интеллект теориясы)

Дифференциация сабақтың кез келген кезеңінде уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып қолданылуы мүмкін.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  • Психологиялық релаксация, жаттығу.
  • Оқушылардың сабаққа дайындығы;
  • Оқушылар парталардағы отыру тәртібі.

БЫМ. Сабақтың тақырыбын анықтау үшін оқушыларға ХХ ғасырдың басындағы Ресейдегі саяси жағдайлар бойынша слайдтар қойылады. Сонымен қатар оқу мақсатымен таныстыру.

Николай ІІ өлімі бойынша бейнематериал көру

Мұғалімнің оқушылардың білім алуға деген белсенділіктерін арттыру.

Слайд

Сабақтың ортасы

Тапсырма (Ж). 1917-24 жылдардағы оқиғалардың хроникасын әзірлеу, Николай II патшасының Лениннің өлуіне дейін. Содан кейін осы оқиғаларды "өмір графикасына" қоса отырып, әр оқиғаның қаншалықты қиын болғанын кқрсетеді.

Тапсырма (Т). Дерекпен жұмыс. Топтың әр мүшесі белгілі бір оқиғаны немесе белгілі бір уақыт аралығындағы оқиғаны таңдап, бастапқы дерек құжаттарымен танысады. Сол кездегі оқиғаларды адамдар қалай қабылдағанын анықтайды. Кім оны дағдарыс деп атады? Бұл оқиғаны кім бақылауда ұстауға болар еді деп ойлайды? Сосын өздерінің анықтаған ақапараттарын топтың өзге оқушыларын таныстырады. Әр түрлі көзқарастарда жазылған дереккөздерімен танысады, мысалы:

ресейліктер жағынан және шетелдік көрнекті қайраткерлер тарапынан көзқарас, мысалы Джон Рид.

большевиктер және меньшевиктер жағынан.

«Өмір графикасын» толтыру үшін оқушыларға таза хроника мен таза орындар қажет болады.

Графиктерде көлденең осьтің бойында күндер болуы тиіс. Тік ось 'Елеулі ауысудан' соңында 'өзгеріссіз қалуына' орай шыңына қарай жүруі керек. Содан кейін оқушылар "өмір графигінде" оқиғаларды жазып, оқиғалар бәрінен де үлкен өзгерісті атап өтеді. Толтырылған хроника мен «өмір графикасын» сынып бөлмесін іліп қоюға болады.

Николай ІІ өлімі фильмінен үзінді https://www.youtube.com/watch?v=xMt0UjC81Ig

1мин.30с-2мин.40с

Слайд

График үлгісі

Қосымша 1 (Графикке арналған график)

Қосымша 2

(құжат)

Сабақтың соңы.

(T) (ф) Мұғалім 1917-1924 жылдардағы Ресейдегі үлкен өзгерістер бойынша сұрақтар қойып, жауапта алады. Оқушылардың келесі мәселелер бойынша баға берулерін сұрау керек

a)Жағдай қаншалықты өзгергендігін және олар қалай ойлайды;

b)Олардың пікірінше ең үлкен өзгеріс не болды;

c)Өзгеріс қандай топқа қалай әсер еткенін анықтау;

d)бастапқы дереккөздерінің объективтілігің деңгейі.

Рефлексия:

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға дерек көздері арқылы өз бетімен

анықтау және кейбір оқушыларға арнайы берілген құжаттар ұсыну жоспарланады.

Қабілеті жоғары оқушыларға талдау жасау үшін «эксперт» ролі ұсынылады.

Тақырып бойынша білімін бағалау (диагностика) сабақтың кіріспе бөліміндегі әңгімелесу кезінде іске асырылады. Қалыптастырушы бағалау дескрипторларға сәйкес жүргізіледі.

2-тапсырманың орындалуын оқушылардың өздері дескрипторларға сай бағалайды, бірнеше оқушыға «эксперт» роліне қойып бағалатуға болады.

Парталарды топтық жұмысқа ыңғайлы етіп орналастыру.

Ноутбуктерді зарядталып дайын тұруын ұйымдастыру.

Қоңырау уақытында кабинеттің ауасын желдетіп тазартып қою.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу