«Танака меморандумы» қаншалықты қауіпті болды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4-бөлім.

Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

«Танака меморандумы» қаншалықты қауіпті болды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;

8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру;

8.4.1.5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау

 Сабақ мақсаттары

  • 8.4.1.5 - 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау;

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Алдын-ала білімдер негізінде гипотезалар тұжырымдайды және айтады;

20 ғасырдың 20-30 жылдарында қалыптасқан Жапония мен Германияның ішкі саясатындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтайды;

Топта жұмыс жасай отырып мәтіндік ресурс негізінде шағын зерттеу жүргізед;і

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

1) топтық жұмыс және әртүрлі ақпарат көздерінен негізгі ақпаратты бөліп алу (оқу дағдысы)

2) 20 ғасырдың 20-30 жылдарындағы Жапонияның ішкі және сыртқы саясатын жазбаша түрде түсіндіріп, талдайды

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Төмендегі мәселеге қатысты құндылықтардың қалай өзгергенін түсінеді.

«Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін пайда болған әлеуметтік, саяси және экономикалық мәселелер Германия, Италия және Жапония тоталитарлық/авторитарлық режимдердің дамуына мүмкіндік туғызды».

 Пәнаралық байланыстар

География

 АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор желісінен іріктеу материалдарын табу

Бастапқы білім

Ұсынылатын алдын ала Білім Германия мен Италияның тарихына қатысты және ХІХ ғасырда осы елдерде ұлтшылдықтың дамуы туралы 7-сынып курсында дүниежүзілік тарих бойынша қарастырылған материалды қамтиды. Оқушылар сондай-ақ 8-сыныптың алдыңғы бөлімдерінде алған бірінші дүниежүзілік соғыстың, Ұлы Депрессияның салдарларымен байланысты өз білімдеріне сүйенетін болады. Оқушылар саяси режимдер туралы, әсіресе сталиндік режим мысалында тоталитарлық құрылым белгілері туралы түсінікке ие болуы тиіс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

(БЫМ) Тапсырма1 Слайд1

Бұл терминдер 20 ғасырдың бірінші жартысындағы қандай оқиғалармен байланысты?

  • Тоталитаризм - бұл биліктің бөлінуі және адам құқықтары қағидасы жойылатын саяси режим;
  • Фашизм - бұл нәсілшілдік пен шовинизмге негізделген, демократияны жоюға, қатал реакция режимін орнатуға және агрессивті соғыстар дайындауға бағытталған саяси режим;
  •  Милитаризм - бұл мемлекеттің әскери қуатын нығайтуға және жаулап алу соғыстарын жүргізуге бағытталған саясат;

 

Слайд2

(М) сабақ тақырыбын жариялау және масатын жариялау:

Презентация

Сабақтың ортасы

30 мин

Слайд 3.Мұғалім оқушыларға Жапония үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдарын көрсетеді және айтады:

1. Вашингтон конференциясының шешімдері Жапонияны Қытай нарығындағы артықшылықты жағдайынан айырды.

2. Қытайдағы төңкеріс, шетелдік державалардың тауарларына бойкот, 1927 жылы Жапонияда экономикалық дағдарыс туғызды.

3. Банктердің күйреуі, иенаның құлдырауы, өндірістің құлдырауы, проблемаларды сыртқы экспансия арқылы шешуге деген ұмтылысты тудырды.

2-тапсырма:

Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:

Бұл салдарлар Жапонияның ішкі және сыртқы саясатына қалай әсер ететінін елестетіп көріңізші?

3 болжамды дәптерге тұжырымдап, дауыстап айт.

Слайд 4. Мұғалім негізгі оқиғаларды түсіндіреді:

  • Император Хирохито - «жалпыға ортақ бейбітшілікті сақтау және адамзат баласының гүлденуіне ықпал етемін деп» салтанатты түрде ант берді.
  • Оның билігі ел үшін қиын кезеңде басталды.
  • Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапонияның экономикасы өте баяу қарқынмен дамыды.
  • Ол Еуропа елдері мен Америка Құрама Штаттарына тауарлар нарығы бәсекесінде жеңіліп қалды.
  • 1920 - 1921 жылдары. елді экономикалық депрессия жайлады.
  • 1923 жылы күшті жер сілкінісі Токиода және Иокогамада үлкен өрттер туғызды, 1927 жылы банктердің жалпы банкроттығы орын алды.

Слайд 5. Жапон конституциясы бойынша елдегі билік император мен парламентке тиесілі болды.

  • Іс жүзінде, Жапонияның саясатын дзайбатсу - монополиялық бірлестіктер (олардың ең ірілері - Мицуи және Мицубиси) және армия анықтады.
  • 1920 жылдардың соңынан бастап дзайбатсу мен армия ұлтшылдарды және олардың ұрандарын қолдайды:

-сыртқы кеңеюді қалпына келтіру;

-Азиядағы жаңа территорияларды тартып алу;

  • Олар бұл шикізат мәселесін шешеді және сонымен қатар Жапонияның тез өсіп келе жатқан халқын қоныс аударуға мүмкіндік береді деп сенді.

1929-1933 жылдардағы әлемдік экономикалық дағдарыстың салдары Жапонияда экономиканы милитаризациялаудың, яғни әскери өндірістің дамуына байланысты шешілді, бұл әскерилердің саясаттағы рөлінің артуына әкелді.

Слайд 6. Мұғалім оқушыларға түсіндіреді:

30-жылдардың ортасына қарай Жапонияда әскери-фашистік топтар құрылды

  • Парламенттік жүйені жоюға және әскери диктатура орнатуға және сыртқы саяси экспансияны кеңейтуге тырысқан фашистік әскери топтар. 
  • Жапондық фашизм идеологиясы «жапонизм» тұжырымдамасына негізделді, ол Жапонияның әлеуметтік «келісімді» құру жөніндегі арнайы «құдайлық» миссиясын, император басқарған біртұтас «отбасы-мемлекет» және Азиядағы «жоғары нәсіл Ямато» көшбасшылығы идеясын анықтады.
  • Жапондық фашистердің идеологиясының ерекшелігі оның ұлттық синтоизм мен самурайлық бусидоның идеяларын біріктіруі болды.
  • Жапонияда фашизмнің екі тобы дамыды: империялық жол тобы (генерал Араки) және бақылау тобы (генерал Тоджо). 1932 жылы мамырда және 1936 жылы ақпанда «жас офицерлер» қолдаған империялық жолдың фашистік тобы әскери төңкеріске сәтсіз әрекет жасады. 
  • Төңкерістерді басқаннан кейін тек әскери күштер ғана үкіметтерді басқара бастады, ал 1940 жылы Жапониядағы саяси партиялар таратылды. Елде әскери-фашистік режим орнады.

Тапсырма 3

20 ғасырдың 20-30 жылдарында қалыптасқан Жапония мен Германияның ішкі саясатындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтаңыз?

Слайд 7-8

  • Топтық жұмыс: «Танака меморандумы» шағын зерттеу «Танака меморандумы» мәтінін оқып зерттеңіз, нәтижелерін жауаптар кестесіне толтырыңыз:

 

Бағалау критерийлері:

  • 1 - Танака меморандумының тарихы мен сипаттамалары
  • 2 - Танака меморандумының себептері
  • 3 - Танака меморандумының негізгі тармақтары
  • 4 - Танака меморандумын жүзеге асыру
  • 5 - Танака меморандумының нәтижесі

Презентация

Сабақтың соңы

5 мин

Слайд 9-10

Рефлексия

  • Танака меморандумы қаншалықты қауіпті болды?
  • «1930 жылдардағы Жапониядағы саяси режимді фашистік деп санауға бола ма?» 
  • Келесі мәліметтермен қорытындылаңыз:
  • Сыртқы агрессивтілік сол кездегі жапон саясатына тән, бірақ бұл режим фашистік болып саналмайды, өйткені ол фашизмнің классикалық мысалдарынан: итальяндық және испандықтардан түбегейлі өзгеше. Ол қазіргі уақытта пара-фашистік немесе милитаристік деп сипатталады.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Кестені толтыру кезінде көбірек қолдау:

Әр түрлі критерийлер бойынша қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар:

* Жұптар мен топтарда пікірталас сапасын өлшеу;

* Оқушыларға олардың ойлауын қолдау үшін қажетті бөлшектер санын сақтай отырып, алдын-ала оқуға сілтемелерді ескеру;

* Анықтау, олар өз пікірлерін дәлелдермен қаншалықты жақсы бекітеді.

Оқушылар сыныптастардың ауызша және жазбаша үлесін өздері әзірлеген критерийлерді пайдалана отырып бағалай алады.

Бұл бөлімде интернет ресурстарын пайдалануға болады

Қосымша жұмыс географиямен байланысты болуы мүмкін.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу