Неліктен самодержавие Ресейде құлады? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: | Өскемен ХБН Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||
Күні: | Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 3 бөлім. Ресейдегі 1917 жылғы революция | |||||||||||||||||||||
Сынып: | 8 | Оқытушының аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
Қатысушылар саны | Келмегендер саны | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Неліктен самодержавие Ресейде құлады? | ||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.1.1 - әлеуметтік-саяси тенденциялардың (әлеуметтік либерализм және консерватизм, марксизм және социал-демократия) қоғам өміріне әсерін талдау | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | 1. Қоғамдық-саяси ықпалдың қаншалықты күшті екенін анықтаңыз Ресейдегі монархияның құлау себептері туралы тенденциялар. 2. НЗМ бағдарламасында көзделген дағдылар мен дағдыларды қалыптастыру | ||||||||||||||||||||||
Критерийлер бағалау | 1. ХХ ғасырдың басындағы Ресейдегі қоғамдық-саяси тенденциялар қызметінің негізгі бағыттарын анықтайды 2. Ресейдегі самодержавиенің құлау себептерін талдайды | ||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қоса, тілдік мақсаттарды анықтаңыз. - топтарда жұмыс жасау, 1917 жылға дейінгі Ресейдегі әр түрлі саяси топтардың қысқа эскиздерін құру үшін ақпарат алу; - өз жұмысыңызды сыныптың қалған бөлігіне ұсыныңыз (оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау дағдылары). Пәндік лексика мен терминология: Патша, самодержавие, ақсүйек, шаруа, пролетариат, интеллигенция, социализм, марксизм, ленинизм, демократия, меньшевик, большевик, социалист-революционерлер. Пайдалы сөз тіркестері 1917 жылға дейін Ресейдегі әлеуметтік құрам ... Бірінші дүниежүзілік соғысқа дейін Ресей экономикасы ... 1917 жылға дейін Ресейде басқару нысаны ... Ленин большевиктер партиясын құрды, оның негізгі міндеттері ... Меньшевиктер сенді ... 1917 жылғы ақпан төңкерісіне дейінгі Ресейдегі негізгі саяси топтар ... | ||||||||||||||||||||||
Мәндерді енгізу | толеранттылық, бейбітшілік, гуманизм, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, өзін және өзгені құрметтеу | ||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География (сабақта пәнаралық интеграция материал мазмұны арқылы жүзеге асырылады) | ||||||||||||||||||||||
Дағдылар және АКТ-ны қолдану | Сабақта интерактивті тақтаны қолдану | ||||||||||||||||||||||
Алдын ала білім | Ұсынылатын алдын-ала білім буржуазиялық қоғамның құрылымы мен экономикалық даму кезеңдері туралы білімді, сондай-ақ саяси құрылымды, экономикалық және философиялық теорияларды, атап айтқанда марксизм теориясын білуді қамтиды. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған сабақ әрекеттері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||
5 мин | Тұжырымдама: себебі / әсері Зерттеу шеберлігі: Зерттеу тақырыбы бойынша негізделген тұжырымдарды тұжырымдау үшін мәліметтерді талдау, нақтылау, жинақтау мүмкіндігі Oрг. сәт - Студенттердің эмоционалды көңіл-күйін, серіктестік пен ынтымақтастықтың достық атмосферасын құру. Білімді өзектендіру + Тақырыпты анықтау (сабақтың проблемалық мәселесі): Тарихи карикатуралармен жұмыс.
Мұғалім оқушылармен бірге диалогтық әңгіме арқылы сабақтың тақырыбын (проблемалық мәселесі) және гипотезасын анықтайды. Мұғалім оқушылармен AC-ны талқылайды және оқу мақсатына жету үшін зерттеу барысын анықтайды. Мұғалім - студенттерге: сіз Ресейде монархияның құлау себептеріне қоғамдық-саяси ағымдардың қаншалықты әсер еткенін анықтайсыз. | Слайд-презентация Үлестірме материал (A4 карикатурасы) Кестелердегі сандарды топтастыру: 1 топ, 2 топ, 3 топ | |||||||||||||||||||||
30 мин
| Сабақтың мақсаттарына байланысты білімді құруға және дағдыларды дамытуға бағытталған іс-шаралар (S) Мұғалім Николай II кезінде болған оқиғалардың хронологиясын қысқаша таныстырады. Мақсат - студенттердің назарын Ресейдегі монархия құлауының алғышарттарына айналған негізгі оқиғаларға аудару; зерттеу сұрақтарын тұжырымдау. Оқу. Мұғалім студенттерді дереккөздерді (құжаттар, кестелер, бейнематериалдар) талдауға және зерттеу сұрақтарына жауап беруге шақырады. Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы неге басталды? Бұл революцияға қандай саяси партиялар қатысты? Олардың талаптары қандай болды? Мұғалім оқушыларды «Монархияның құлдырауы» бейнематериалын көруге, құжаттық ресурстарды зерттеуге шақырады. Тапсырма №1 - кестедегі деректерді талдау, ақпан төңкерісінің негізгі саяси партияларының талаптарын анықтау және олардың көзқарастарын дәлелдеу. Дескрипторлар: - ақпан төңкерісінің негізгі 5 саяси партиясының талаптарын анықтау - олардың көзқарастарын дәлелдейтін дәлелдер келтіріңіз. Тапсырма 2 - негізгі себептерін анықтау, оларды талдау және ақпан төңкерісінің міндеттерін тұжырымдау. Нәтижелерді кестеге келтіріңіз:
Дескрипторлар: - ақпан төңкерісінің негізгі себептерін анықтау (кемінде 4) - ақпан төңкерісінің негізгі міндеттерін анықтау (кемінде 4) - революция мәселелерін шешуге мүдделі орыс қоғамының әлеуметтік топтарын анықтау (кем дегенде 4) - олардың көзқарастарын дәлелдейтін дәлелдер келтіріңіз. Тапсырма № 3 - ақпан төңкерісінің себептерін қорытындылау, ақпан төңкерісі кезіндегі негізгі саяси партияларды бөліп көрсету, олардың көзқарастарын дәлелдеу. Дескрипторлар: - ақпан төңкерісінің себептерін қорытындылау - ақпан төңкерісі кезіндегі негізгі 3 саяси партияны анықтау - олардың көзқарастарын дәлелдейтін дәлелдер келтіріңіз. Орындалған жұмыс нәтижелерін ауызша баяндау. Зерттеу нәтижелерін талқылау. Топтардың өзара бағалауы. Зерттеу нәтижелерін қорытындылау. Мұғалім оқушыларды мультфильммен жұмыс жасау арқылы зерттеуді қорытындылауға шақырады:
Пікірталас нәтижесінде студенттер империялық Ресейдің ыдырауы баяғыда басталғанын түсінеді. Революцияға дейін ескі режим әбден тозып, әбден тозып, әбден тозған болатын. Соғыс ыдырау процесін аяқтады. Ақпан төңкерісі Ресейдегі монархияны құлатты, Ресейдегі монархия өздігінен құлады, оны ешкім қорғамады, іс жүзінде оны қолдаушылар болған жоқ деп айтуға болмайды. Қорытындылай келе, мұғалім оқушыларға Ресейдегі 1917 жылғы ақпан төңкерісінің басты нәтижесі тек монархияның құлауы емес, әр түрлі көзқарастар қазан айында большевиктерді билікке отырғызатын және 70-ші жылдардың басына айналатын жаңа революцияға алып келетін екі қоғамдық-саяси ағымның қарсыласуы болғандығын түсіндіреді. жаңа мемлекет - Кеңес Одағының жазғы өмір сүруі. Іс-әрекет барысында студенттер білім мен дағдыларды ақпаратты талдау, өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдайларды шешу арқылы қалыптастырады және дамытады. | Слайд-презентация «Монархияның құлауы» видео 1 топқа үлестірме материал (кестелер, деректі материал) 2 топқа арналған үлестірме материал (кестелер, деректі материал) 3 топқа арналған үлестірме материал (кестелер, деректі материал) Үлестірме материал (бағалау критерийлері) Үлестірме материал (карикатура) | |||||||||||||||||||||
5 мин | Сабақты қорытындылау. Өзін-өзі бағалау. Өзара бағалау. Рефлексия. | Слайд-презентация Рефлексия парақтары (әрқайсысына жеке-жеке) | |||||||||||||||||||||
Саралау | Бағалау - сіз оқушылардың ассимиляция деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік | |||||||||||||||||||||
Сабақ туралы рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық студенттер AC-ге жетті ме? Егер жоқ болса, неге болмайды? Сабақта саралау дұрыс па? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | |||||||||||||||||||||||
Жалпы ұпай Сабақтың қандай екі жағы жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)? 1. 2018-04-21 121 2. Сабақты не жақсартуы мүмкін (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2018-04-21 121 2. Сабақ барысында мен сынып туралы не білдім немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?