XIX ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басында өнер қалайша өзгерді? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп | 1-бөлім. ХХ ғасырдың басындағы әлем Сабақ тақырыбы XIX ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басында өнер қалайша өзгерді? | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм); 8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | XIX ғасырдың аяғы - XX ғасырдың басындағы өнерге толық сипаттама беріңіз XIX ғасырдың аяғы - XX ғасырдың басында өнердің адамдар өміріндегі рөлін анықтаңыз | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Айтылым және оқу дағдыларын дамыту Оқушылар: - XIX ғасырдың аяғы - XX ғасырдың бірінші жартысындағы ең маңызды мәдени өзгерістер туралы пікірталастарға қатысу (сөйлеу және тыңдау дағдылары) | |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Бұл сабақ оқушылары өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байбайланыстар | Бұл сабақ карталармен жұмыс жасау кезінде экономикалық географияға және мәтіндік материалдармен жұмыс жасау кезінде орыс тілімен қатысты. | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | Өзгеріс және үздіксіздік | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды оқып үйрену | |||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 15 мин 7 мин 20 мин 10 мин 3 мин | Оқушыларга танымал суретшілердің модернизм, символизм, реализм, авангард стиліндегі суреттерін тарату. Оқушылардан мына суреттерге қарап, өнердің қоғамда, саясатта, идеологияда болып жатқан процестерді қалай бейнелейтінін анықтап беруін сұраңыз. Мұғалім практикалық жұмысты жұпта ұйымдастырады. Оқулық мәтініне сүйене отырып, студенттер «ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы кескіндеменің негізгі бағыттары» кестесін толтырады. Интернет ресурстарын қолдана отырып, олар ол үшін ең танымал туындылардың суреттерін таңдайды. Бұл кезеңде сіз жұмыс дәптерінің 2/4 тапсырмаларын пайдалана аласыз (Т) Студенттер суретшілердің суреттерін зерттейді және әр бағыттың сипаттамаларын анықтайды. (Т) Топтар сыныпқа өнердегі негізгі бағыттарды ұсынады, өнердегі өзгерістерге әсер еткен мүмкін себептерді атайды. (Т) Әр топ сыныптастарының баяндамаларын тыңдағаннан кейін келесі критерийлер бойынша бағалайды: - осы стильге тән белгілерді атаңыз; - шығармада әлемдегі өзгерістер белгілерінің болуын көрсетіңіз; - Өзгерістердің себептерін анықтаңыз. Мұғалім дайын кестені үлестірмелі материалда немесе оқушылар презентациясының соңында көрсетеді. (Т) Оқушылардан «Бұқаралық мәдениет» өрнегін талқылауды сұраңыз. Мұғалім бұл терминнің тарих тұрғысынан академиялық түсіндірмесін көрсетеді. Т) Оқушылар: «Бұқаралық мәдениет қоғамның рухани дамуына қалай әсер етеді? Тақырыбында кластер жасайды. Оқушылар Лениннің «... барлық өнердің ішіндегі ең маңыздысы - біз үшін кино» деген сөзін талқылайды. (Т) Оқушылар ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеттегі, философиядағы өзгерістерді зерттейді.
Оқушылар PETT стратегиясының кестесін жасайды, ХХ ғасырдың бірінші жартысында алған білімдерінің нәтижесінде өмір қаншалықты өзгергенін көрсетеді. PETT стратегиясы;
Мұғалім «ХХ ғасырдың бірінші жартысында адамдар өміріндегі ең маңызды өзгерістер қандай болды және бұл өнерге қалай әсер етті?» Деген сұрақ бойынша миға шабуыл жасайды. Содан кейін жалпы талқылауды қорытындылай келе, ең жалпылама фраза жарыққа шығады.
Сабақ соңында оқушыларына: 1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтау ұсыныстар ұсынады. 2) бүгінгі тарихтан не білетіндерін сұраңыз? 3) Сіздің жұмысыңызды және басқалардың жұмысын бағалаңыз. | История развития направлений в современном искусстве http://artyfactory.com/art_appreciation/timelines/modern_art_timeline.htm http://www.theartstory.org/section_movements_timeline.htm# Искусство европейских стран и Америки конца 19 века Пикассо: экранизированная биография http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/pablo-picasso/9071.html
Ван Гог: экранизированная биография http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/vincent-van-gogh/9079.html http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/l-s-lowry-in-his-own-words/9321.html Гауди: http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/life-and-works-of-antoni-gaudi-in-barcelona/9314.html Модерн http://exhibitions.europeana.eu/exhibits/show/art-nouveau-en Сайт, доступно рассказывающий о модерне http://www.artnouveau-net.eu/Network/Actions/Children/tabid/827/language/en-GB/Default.aspx Модернизм: расцвет и упадок в 20 в http://di-mat.ru/gegel-252/modernizm-rascvet-upadok-hh-veka Модернизм – этот сайт посвящен выставке модернизма прошедшей в 2006 году, в Музее Виктории и Альберта http://www.vam.ac.uk/vastatic/microsites/1331_modernism/home.html | ||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация | ||||||||||||||||||||||||
Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру. | Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?