«ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қандай ғылыми ашулар мен жаңа технологиялар ерекше маңызды болды?» Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Бөлім: ХХ ғасырдың басындағы әлем | Мектеп: Алматы қ. ХББ НЗМ | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | «ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қандай ғылыми ашулар мен жаңа технологиялар ерекше маңызды болды?» | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау; 8.4.1.1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау; 8.4.1.2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін «модернизация» ұғымын пайдалану | ||||||||||||||
Сабақ мақсаты | ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы ғылыми ашулар мен жаңа технологиялар маңызын анықтау | ||||||||||||||
Бағалау критерилері |
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | - ХХ ғасырдың І жартысындағы ең маңызды ғылыми-техникалық өзгерістер туралы пікірталастарға қатысу (сөйлеу және тыңдау, жазылым дағдылары) Сабақ тақырыбы бойынша терминология:
| ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Патриотизм, толеранттылық, жауапкершілікті азаматтық, ынтымақтастық, ашықтық | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | география /халықаралық қатынастардың географиялық кеңістігі, терминдер, ұйымдар, әлемдік мәселелер/; саясаттану /негізгі саяси және геосаяси түсініктер, қадамдар, соғыс-әскери саладағы жаңалықтар/; экономика /экономикалық жүйелер, терминдер, ұйымдар; биология, физика /ғылыми-техникалық жаңалықтар/ | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Ұсынылатын негізгі білімге 6-7 сыныптарға арналған дүниежүзілік тарих курсынан, әсіресе ғылыми идеялар мен технологиялардың дамуына байланысты білімдер кіреді | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақ жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақ басы 8 мин. | Сабақтың басында назар аударыңыз: - «Гипотеза» стратегиясын қолдану арқылы студенттердің назарын шоғырландыру. 1 слайдты қарап шыққаннан кейін сабақтың тақырыбын анықтауға тырысыңыз. - тақырыпты айтқаннан кейін оқушылармен бірге сабақ және оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін анықтайды. «Борт журналы» әдісіне сәйкес оқушылар жаңа тақырыпты оқып жатқанда өз ойларын жазады. Бастапқыда оқушылар журналға келесі сұрақтарға жауап жазады: 1. Осы тақырып туралы не білемін? 2. Осы тақырып бойынша мәтіннен не білдім? Журналдың сол бағанасы қоңырау сатысында толтырылады. Оқу кезінде, кідірістер мен тоқтаулар кезінде студенттер алынған мәліметтер мен олардың біліміне, тәжірибесіне сүйене отырып, журналдың оң жақ бағанын толтырады. | https://www.youtube.com/watch?v=JySvpfhOwBc - Развитие культуры в первой половине XX века | Всемирная история 9 класс #13 | Инфоурок | |||||||||||||
Сабақ ортасы 30 мин. |
|
| |||||||||||||
Сабақ соңы Рефлексия 5 мин | Критерийлер мен дескрипторлар бойынша өзара бағалау, кері байланыс беру «5 сақина» | ||||||||||||||
Үй жұмысы 2 мин | «Екінші ғылыми-техникалық революцияның сөзсіз жағымсыз салдары болды деп ойлайсыз ба?» деген сұраққа ойланып, жауап беріңіз | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Оқушылардың коммуникативтік дағдылары анықталады. Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. Мысалы, сұрақтардың деңгейі біртіндеп күрделеніп, Блум таксономиясының жоғары деңгейдегі дағдыларына өтуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ тапсырмаларда визуалды қабылдауы мен тыңдалым дағдысы ерекше оқушылардың қажеттілігі ескерілді. | Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады. | Партада дұрыс отыру ережелері еске салынады. Мойынға жаттығулар жүргізіледі. Қауіпсіздік ережелері | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: (А) сабақ барысында мен оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда мен не назар аударуым керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?