Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: тригонометриялық функциялардың келтіру формулаларын (sin(180°-A) = sinA т.б) қосу формулаларын т.б., қос және жарты аргументтің формулаларын, қосындыны көбейтіндіге түрлендіру формулаларын көбейтіндіні қосындыға түрлендіру формулаларын қорытып шығарады және есептер шығару кезінде қолданады; | ||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларға: тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларымен таныстыру. -Осы формулаларды есеп шығаруға қолдану дағдысын қалыптастыру. | ||
Жетістік критерийлері | Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын біледі. -Есептерді шығаруда және түрлендіруде формулаларды қолдана алады. | ||
Тілдік мақсаттар | Математика тілінде сауатты сөйлеуді дағдыландыру | ||
Құндылықтарды дарыту
| Ортақтаса жұмыс істеу арқылы өзінің ортадағы қажеттілігін түсіну; өз бетімен жұмыс істеу дағдысы, мәселелерге сынныи тұрғыдан ойлау дағдысы. | ||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия, физика | ||
Бастапқы білім | Қосу формуласы; Тригонометриялық функциялардың дербес бұрыштардағы мәндері Келтіру формулалары |
Сабақ жоспары: І.Ұйымдастыру.
ІІ. Өткенді қайталап, қорытындылау
ІІІ. Мақсат қою
ІV Жаңа сабақ.
V.Жаңа сабақты бекіту.
VІ Үйге тапсырма.
VІІ. Қорытындылау
№ | Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
1. | Ұйымдасты- ру кезеңі | Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру. Зейіндерін шоғырландыру. Сыныпты топқа бөлу үшін үш түрлі үлестірме қағазын таратып беру. | Амандасып орындарына отырады. Үлестірме қағазы бойынша үш топқа бөлінеді. |
2. | Өткен тақырыптар-ды қайталау | І.Үш топқа тригонометриялық функцияларды қайталау үшін постер құруға тапсырма береді.
І-топ. Қосу формулалары. ІІ- топ. Келтіру формулалары. ІІІ- топ. Қос бұрыштың формулалары. Сұрақ: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. Бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін, котангенсін қалай анықтаймыз? Координаталық ширектегі тригонометриялық функциялардың таңбалары. Тригонометриялық функциялардың жұп, тақтығы. ІІ. Жеке жұмыс. Тест тапсырмалары беріледі. Дұрыс жауаптың кодын айтады. ІІІ. «Кім жылдам?». Топтарға өткен тақырып бойынша сәйкестендіру тесті беріледі. | І.Сұраққа жауап береді. Қосу формулалары:
2. Келтіру формулаларын айтады. Sin)= cos)= tg)= ctg)= 3.Қос бұрыштың формулалары: Cos2= Тапсырманы орындайды. Мысал келтіреді. Ережесін айтады. Топтар бір-біріне сұрақ қояды. ІІ. Оқушылар тест шешімін дұрыс жауаптардың нөмірі арқылы белгілеп, код арқылы тексереді. ІІІ. Топ мүшелері тесті бірлесіп орындайды. Шапшаңдығы да бағаланады. |
3. | Білу. Мақсат қою | -Қосынды мен айырым түрінде берілген тригонометриялық формуламен танысамыз. Формуланы қолданып есеп шығара аламыз. Түрлендірулерді орындай аламыз. | Электрондық оқулыққа және слайдқа қарап формуланың қалай қорытып табылғанын анықтайды |
4. | Жаңа тақырыпты түсіндіру | = жәнетепе-теңдіктерін қосу формулаларына қойып, аргументтері әр түрлі синус пен косинустың қосындысын және айырмасын көбейтіндіге түрлендіруге болатынын түсінеді. Сонда
Формулаларының шығатынына көз жеткізеді. | 2-4 формулаларды қорытып шығарады. |
5. | Түсіну. Жаңа сабақты бекіту | Кітаптағы мысалдарды түсіндіреді | Әр топтан 3 оқушы тақтаға шығып а) = ә) =
б) = есептерін формуланы қолданып шығарады.Дәптерлеріне жазады. А деңгейінің есептерін шығарады. |
6. | «Ұшқыр ойдан- ұтымды жауап.» | 3 топ мүшелеріне формуланың ережесін өз сөздерімен айту тапсырылады. -Аргументтері әртүрлі синустар мен косинустардың айырымын немесе көбейтіндіге жіктеудің мақсаты неде? -Аргументтері әртүрлі синус пен косинустың айырымын немесе қосындысын көбейтіндіге қалай келтіруге болады? | Формуланы математикалық тілде айтып береді. Сұрақтарға жауап береді. |
6. | Қолдану. Деңгейлік тапсырма | Екі нұсқада үш деңгейде тапсырма беру: І-деңгей: , ә) (Дұрыс жауапқа-1 ұпай) ІІ-деңгей: а) , ә) (Дұрыс жауапқа-2 ұпай) ІІІ-деңгей: a) (Дұрыс жауапқа-3 ұпай) Жауабы бойынша тексерту. | Әр оқушы тапсырманы жеке орындайды. Тақтадағы жауабы арқылы бірін-бірі тексеріп, ұпайын шығарады. |
7. | Ұпайды бағамен салыстыру. | 3-6 ұпай-«3», 7-8 ұпай –«4», 9-дан жоғары ұпай- «5». | Топ басшылары топ мүшелерінің ұпайларын санап, бағалау парағына бағалайды. |
8 | Рефлексия | Оқушыларға кері байланыс жасауын ұсынады. | «Екі жұлдыз, бір тілегін» білдіреді. |
9 | Үй тапсырмасы. | §24, есептер №396, 401 а) ә) |
Қалыптастырушы бағалау
№ | Жетістік критерилері | Ж | Т |
1 | Өзара кері функциялардың графиктерін сала алады; | ||
2 | Өзара кері функцялардың графиктерінің қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?