Тригонометрия формулалары. Қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қолдану. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.


Тригонометрия

Мектеп: ФМБ НЗМ Семей қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тригонометрия формулалары

Қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қолдану

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану

 Сабақ мақсаттары

  • аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының формулаларын тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қолдану;
  • екі еселі бұрыштың тригонометриялық функцияларының формулаларын қорытып шығару;
  • екі еселі бұрыштың тригонометриялық формулаларын қолдану.

 Бағалау критерийлері

  • аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының формулаларын тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қолданады;
  • екі еселі бұрыштың формулаларын қорытып шығарады;
  • екі еселі бұрыштың тригонометриялық формулаларын тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады;
  • аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының, қос бұрыштың формулаларын қорытып шығаруды тұжырымдайды;
  • тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде формулаларды таңдауды негіздейді.

Пәндік лексика мен терминология

  • аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенс;
  • аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы;
  • екі еселі аргумент/бұрыш

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз;
  • екі бұрыштың қосындысы мен айырмасының синусы мен косинусы формулаларын қолдана отырып, ... формулаларын қорытып шығаруға болады;
  • берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді;
  • өрнектің сол/оң жағына дәрежені төмендету формуласын қолданамыз.

 Құндылықтарды дарыту

 

- Өзара құрмет

- Оқуға деген адал көзқарас

 Пәнаралық байланыстар

Геометрия

 Бастапқы білім

Тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулалары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

5 минут

  • Ұйымдастыру кезеңі:
  • мұғалім мен оқушылардың тілектестік көңіл-күйі;
  • сыныптың жұмыс ырғағына жылдам қосылуы;
  • барлық оқушылардың назарын аудару.
  • Тақырыпты, оқу мақсатын, бағалау критерийлерін жариялау арқылы сабақ тақырыбына өту.
  • Оқушылармен аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының формулаларын қайталау.

Сауалнама қолдануға болады.

35 минут

  • Оқушыларды топтарға біріктіріңіз, А3 парақтарын таратып, әрбір топқа өз бетімен екі еселі аргументтің тригонометриялық формулаларының бірін қорытып шығаруды ұсыныңыз. Мысалы, № 1 топ формуласын қорытып шығарады.

Осы әрекетті орындауға, формуланы қорытып шығаруға 5 минут уақыт беріңіз. Содан кейін барлық постерлерді магнитті тақтаға немесе сурет галереясындағыдай, әр оқушы дәптерге қарап, жазба жасай алатындай етіп іліңіз. Содан кейін әрбір формуланы қорытып шығару жолы бойынша топ мүшелерін тыңдау қажет. Бұл жұмысты орындау үшін сізде 15 минут уақыт жұмсалады.

  • Өтілген мәліметті бекіту.

Әр оқушы келесі тапсырмаларды орындайды. Осыдан кейін өзін-өзі тексеруді ұйымдастырыңыз.

Тапсырма

Шешуі

Жауап

1

Есептеңіз:

2

Егер болса, -ны табыңыз.

3

Есептеңіз:

4

Есептеңіз:

5

Есептеңіз:

6

Есептеңіз:

Таратпа материалдар

Сабақтың соңы

5 минут

  • Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

Мұғалім оқушыларға олардың жұмыс нәтижелері бойынша оқу мақсатына жету дәрежесін белгілеуді және өз білімдеріне сенімділік орнатуды ұсынатын "Бағдаршам" әдістемесін қолданыңыз.

Жасыл - мақсатқа қол жеткізілді, оқушы сенімді алға жылжуда.

Сары - ішінара динамика, жеке элементтерге қол жеткізілді, жеткілікті сенімді емес, оқушы кеңес алуға жүгінеді.

Қызыл - мақсатқа қол жеткізілмеген, оқушы мұғалімді хабардар етеді.

Бұл әдіс сізге бастапқы кезеңде қиындықтарды анықтап, оқушыларға көмек көрсетуге көмектеседі.

  • Үй тапсырмасы: өтілген формулаларды жаттау және тапсырмаларды орындау.

1) Берілгені:

,

- ны табыңыз.

2) Берілгені:

,

табыңыз.

3) Өрнекті ықшамдаңыз.

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация тапсырмаларды таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднер бойынша интеллект теориясы) көрінуі мүмкін.

Оқушылардың жауаптарының дұрыстығы және жазбаша тапсырмалардың орындалу сапасы арқылы жүзеге асырылады.

Сабақ басталғанға дейін сынып бөлмесін желдету.

Оқушылардың отырыстарын бақылау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу