Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 5-6 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2А бөлім: Тригонометриялық функциялар

Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Кәсіби даму мақсаты:

Сугралинова Б.А.: Проблемалық оқыту арқылы оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту

Сынып: 9 А, В, С, D

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.2 негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын біледі және бірлік шеңбердің көмегімен олардың қасиеттерін анықтай біледі;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Тригонометриялық функциялардың анықтамаларын біледі;
  • Функциялардың анықтамаларына сүйене отырып, тригонометриялық функциялардың графиктерін сызады

Бағалау критерийлері

тригонометриялық функциялардың анықтамаларын біледі

тригонометриялық функциялардың графиктерін сызады.

тригонометриялық функциялардың қасиеттерін біледі

Тілдік мақсаттар

Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіруді қарастырады және көрсете алады

Пәндік лексика мен терминология

тригонометриялық функциялар

синус, косинус, тангенс, секанс, косеканс, котангенс

функция графигін салу, асимптоталар,максимум нүктесі, тұрақты мән, периоды, амплитуда

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Радианды градусқа айналдыру үшін….
  • Градусты радианға айналдыру үшін…
  • Бұру бағыты …… оң болады.

Саралау түрі

Күрделендіру, жеделдету, тереңдету бойынша тапсырмалар

Құндылықтарды дарыту

Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады

Жаһандық ақпарат

Пәнаралық байланыстар

Сызу

АКТ қолданудағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану, ноутбуктер арқылы bilimland.kz сайтының ресурсын қолдану

Бастапқы білім

Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі. Функцияның графигін және оның қасиеттерін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Бірінші сабақ

Firstlesson

Орг.момент

5мин

Амандасу.Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Друзья по часам»

«Clock Buddies»

Үй тапсырма тексеру

Answers:

Кері байланыс

1. үй тапсырмасын шешуде қандай қиындықтар болды?

2. Қандай тапсырмалар ең қиын болды?

Слайд 1-2

Сабақтың ортасы

Өткенді еске түсіру Стратегия CLIL «True or False»

7 минут

True or False»

1) Convert to radians, in terms of :

2) Convert to degrees:

3) Find

4) Find

5) If and , find .

  • False (Answer: )
  • True
  • False (Answer: )
  • True
  • False (Answer: )

Кері байланыс.

Осы тапсырмада қайсысы сіздерге қиындық туғызды?

Неліктен?

Қай тапсырмада жауабы қате?

Сіздерде қандай жауап шықты?

Слайд 3-7

Ой қозғау

3 минут

Сыныпты төрт топқа бөлу карточкалар арқылы:

Синус, косинус, тангенс, котангенс дегеніміз не?

Тақтада не берілген:

Оларды бір сөзбен қалай атауға болады?

Тригонометриялық функциялар туралы не білесіздер?

Тақырыпқа шығу, мақсатты анықтау

карточкалар

Слайд 8-10

Жұптық жұмыс

15 минут

Әрбір топ өзіне сәйкес функцияның қасиетін зерттейді.

1-топ

функциясын салу үшін кестені толтырып, графигін салыңыз, қасиеттерін жазыңыз.

x

0

y

2-топ

функциясын салу үшін кестені толтырып, графигін салыңыз, қасиеттерін жазыңыз.

x

0

y

3-топ

функциясын салу үшін кестені толтырып, графигін салыңыз, қасиеттерін жазыңыз.

x

0

y

4-топ

функциясын салу үшін кестені толтырып, графигін салыңыз, қасиеттерін жазыңыз.

x

0

y

Таратым

Тақырыпты ашу

10 минут

Бірдей қайталанатын бірлік шеңберлер мен графиіктер:

http://www.mathsisfun.com/algebra/trig-interactive-unit-circle.html

және

http://www.mathwarehouse.com/trigonometry/

Презентация арқылы қасиеттерін нақтылау

http://www.mathsisfun.com/algebra/trig-interactive-unit-circle.html

Слайд 12-16

2 сабақ

Жұппен жұмыс

7 минут

Answer

Answer

Жұппен жұмыс

15 минут

Тапсырма 1

Функциялардың периодын, анықталу облысы мен мәндер жиынын анықтап, графигін салыңыз.

A)

B)

C)

Тапсырма 2

тригонометриялық функциясы берілген

Функцияның графигі 2 бірлік жоғары және 1 бірлік солға жылжытуда пайда болатын функцияның формуласын жазыңыз.

Тапсырма 3

y=sin x функцияның графигін қолдана отырып функциясының графигін салыңыз.

Компьютерлік қолданбалы бағдарламаны пайдаланып, графиктің дұрыс салуын тексеріңіз.

Графиктің көмегімегімен:

a. функцияның жұптылығын анықтаңыз;

b. функцияның анықталу облысын табыңыз;

c. функцияның мәндерінің облысын табыңыз;

d. функция периодты ма? функцияның негізгі периодын табыңыз;

e. таңба тұрақтылық аралықтарын табыңыз;

f. монотондық аралықтарын табыңыз, шыққан аралықтарды жазыңыз

g. ең кіші және ең үлкен мәндерін табыңыз.

Бағалау критерийі:

графиктердің түрлендіруді түсінеді;

функция периодын табады;

функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табады;

функция графигін салады.

карточкалар

Өздік жұмысы

13 минут

Тапсырма 1:

i)Радианның анықтамасыз жазыңыз:

i)Келесі бұрыштар қай ширекке тиісті болатынын анықтаңыз және радиандық өлшемде жазыңыз:

ii) Берілген бұрыштарды градус арқылы өрнектеңіз:

Тапсырма 3. Берілген тригонометриялық функцияларды салып, функциялардың қасиеттерін жазыңыз:

  • Анықталу облысы мен мәндер жиынын
  • жұптылығын (тақтылығын),
  • периодтылығын ,
  • таңба тұрақтылық аралығын

монотондылығын түсіндіріңіз:

Жетістік критерийлері:

радиан анықтамасын біледі;

бұрышты радиандық өлшемнен градустық өлшеміне көшіреді;

бұрыштың градустық өлшемінен радиандық өлшеміне көшіреді;

тригонометриялық функциялардың графиктерін сызады.

тригонометриялық функциялардың жұп немесе тақтығын сипаттайды;

тригонометриялық функциялардың таңба тұрақтылығын сипаттайды;

тригонометриялық функциялардың периодтылығын сипаттайды;

тригонометриялық функциялардың монотонды аралықтарын сипаттайды.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

Сабақтың соңы

3 мин

Кері байланыс (3 минут):

“Синквейн” құрастыру

атауы

Зат есім-1

сипаттау

Сын есім-2

қимыл

Етістік-3

сезім

4 сөзден тұратын сөйлемше

Мәнісін қайталау

(синоним) 1 сөз

Үй жұмысы

Тригонометриялық функциялардың қасиетін білу

Карточкадағы есептерді аяқтау

Үй жұмысы

2 мин

Үй жұмысы

Тригонометриялық функциялардың қасиетін білу

Карточкадағы есептерді аяқтау

карточка

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топта сұрақтар құрастыуда оқушылар әр деңгейде сұрақтар құрастырады.

Жұппен жұмыста қабілеті жоғары оқушы жұбына көмектеседі (Жұппен жұмыс орындаудың алдында қабілеттерін ескере отырып өзім жұпқа бөлемін).

Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар жетістік критерийі арқылы бағаланады.

Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.

Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топта сұрақтар құрастыуда оқушылар әр деңгейде сұрақтар құрастырады.

Жұппен жұмыста қабілеті жоғары оқушы жұбына көмектеседі (Жұппен жұмыс орындаудың алдында қабілеттерін ескере отырып өзім жұпқа бөлемін).

Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар жетістік критерийі арқылы бағаланады.

Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.

Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқу мақсаты жүзеге асты. Оқушылар өздері жазылған алған білімдерін есептер шығаруда қолдана алды. Бірақ әлі де жаттығу есептерін көбірек шығару керек.

Дифференциация тапсырманы орындау барысында көрінді. Олар өз қабілеттеріне қарай тапсырманы таңдап алып орындады. қиындық туғызған тапсырманы орындау үшін сыныптастарынның не мұғалімнің көмегіне жүгінді.

Сабақтың уақыттың кезеңдері тиімді жүзеге асты.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: жазбалардан призма құрастыру.

2: Оқушылар сабақты бекітуге арналған тапсырмаларды өздері орындауға тырысуы.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: оқушылар әрбір есепті қалай шығарғанын дұрыс жеткізе алуы, яғни оқушылардың математикалық тілде сөйлеуін дамыту.

2: Кейбір оқушыларды уақытты тиімді қолдана алуға дағдыландыру

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Келесі сабақта оқушылардың математикалық тілде сөйлеуін дамытуға назар аударамын.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу