Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 2- бөлім Ағартушылық идеяларының таралуы
| Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты? | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.2.1.1 - қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау; 7.2.3.2 - Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау | ||||||
Сабақ мақсаты |
| ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар
| ||||||
Тілдік дағдылар | Оқушылар жасай алады: - Тәуелсіздік Декларациясы, АҚШ Конституциясы және Құқықтар туралы заңынан келтірілген үзіндіні мұқият оқи отырып, ағартушылықтың негізгі алты идеясын анықтайы (оқылым дағдысы) Пәнге қатысты лексика мен терминология Ағартушылық, философия, себеп . ақиқат, империя, отарлар,, отарлаушылар, Солтүстік-америкалық революция Революционерлер, Тәуелсіздік декларациясы Конституция, Құқықтар туралы заң Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Менің ойымша (белгілі бір құжат) ағартушылық идеяларын қамтиды, себебі ... Менің ойымша, әсер еткен себептердің бірі … болып табылады Екінші себебі … Үшінші себеп ... Құжаттың үзіндісі ... көрсетеді/дәлелдейді | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Өткенге құрметпен қарау, топтық жұмыста қарым-қатынас, академиялық шыншылдық | ||||||
Пәнаралық байланыс | География | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлім 6-сыныпта өткен Еуропадаға Қайта Өрлеу дәуіріндегі білім мен ғылымның дамуына арналған бөлімдерінің жалғасы болып табылады. Сонымен қатар Францияда XIV Людовик пен Ресейде Ұлы Петр кезіндегі абсолютизмнің дамуымен тығыз байланысты. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 минут | Сабақтың мақсатын және оқу мақсатын анықтау «Білемін / білгім келеді / білдім» стратегиясы Оқушылар ауызша түрде 1-2 кестеге жауап береді | ||||||
Сабақтың ортасы 5-35 минут
| БЫМ Ұлы Екатеринаның аттағы портретін көрсету (шабандоздың жеке басын немесе жынысын анықтаусыз). Жұптардан портреттегі індегі адам туралы пікірін білдіруін сұраңыз. (C) Ресей императрицасы Ұлы Екатерина мен оның өмірбаянын егжей-тегжейлі түсіндіріп, таққа қалай келгенін түсіндіріңіз. 7-сыныптағы Ұлы Петрді еске алып, Ұлы Екатерина мен оның баласы Павелдің билігі кезіндегі Ресей империясының кеңею картасын көрсету. Екатеринаның Дидроны мақұлдағанын және оның энциклопедиясын жариялауды қолдайтынын түсіндіріңіз. Екатерина француз философтарының жұмысын ықыласпен оқып, өзін «ағартушы монарх» деп есептеп, өз идеяларын жүзеге асырғанын айтты. Ол әйгілі философ Вольтермен хат жазысып тұрды, себебі философ патшайымға таңдана қарайтын. (ол қайтыс болғанда, Екатерина кітапханасын сатып алды). (С) Мұғалімнің жазбаларынан ағартудың қосымша (алтыншы) принципін көрсетіңіз және ол Вольтердің идеяларын қысқаша баяндаңыз. Осы принципке сілтеме жасай отырып, билеушінің «ағартушылықты» көрсету үшін не істейтінін талқылаңыз. Кез-келген адамға көру үшін тақтадаға оқушылардың ұсыныстарын жазыңыз. Тапсырманың соңында ағартушылықтың алты қағидасына оралып, Екатеринаның әрекеттерінен ағартушылық идеяларды елеулі түрде қабылдағанын оқушылар талдайды Оқушыларға видео көрсетіңіз немесе Пруссиялық король Ұлы Фредерик бейнесін көрсетіңіз. Картаны пайдаланып, сұрақтарды қысқаша түсіндіріп / таратып, бейнежазбаға таратып, оның кім болғанын және оның билігі кезінде не жасай алғанын көрсетіңіз. Ағартушылықтың алты қағидасына оралып, Фридрихтің әрекеттерінен оқушылардан ағартушылық идеяларды елеулі қабылдаудың қандай дәлелі болғанын сұраңыз (Ж) Оқушыларға 6 насихаттау қағидасын критерий ретінде қолдану арқылы Венн салыстыру кестесін / диаграммасын аяқтауды сұраңыз. (С) Дауыс беру арқылы Оқушылар әр болжамды бағалауға келіседі және оқушылардың белгілі бір бағалауды ұсынуға себептерін бағалайды. Жалпы ұпай саны 60 ұпай. Бағалауды алдыңғы бағалаумен салыстыру және студенттердің қорытынды бағалаумен келісетіндігін талқылаңыз. | Презентация Дидро Фронтисписі: Фронтиспистің толық бейнесі: Энциклопедияға негізделген университет баяндамалары: Стернс, П. Н. (2010г.) Әлем цивилизациялары: Екатерина сарайы - http://tzar.ru/museums/palaces Ағарту дәуірі мен ағартушылық абсолютизм - http://biofile.ru/his/24838.html Дени Дидро бейнематериалы. Энциклопедия | |||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | «Білемін / білгім келеді / білдім» стратегиясы Оқушылар ауызша түрде кестенің 3-бөліміне жауап береді Рефлексия: бүгін мен білдім ... бұл қиын болды ... Мен жұмыс істедім ... енді мен ... Мен білдім ... Мен мұны істедім ... | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Сабақтың барлық сатыларында оқушыларға әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар ұсынылады. | Келесі оқу мақсаттары бойынша фоомативтік бағалау 7.2.1.1 - қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау;
| Ыңғайлы жұмыс атмосферасын құру үшін психологиялық жылыну. Суреттерді зерттеуден кейін көзге көрініс. Оқушыларды жұп жұмысын ұйымдастыру кезінде сабақ бойынша ауыстыру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?