Спартактың көтерілісі ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды? Дүние жүзі тарихы, 5 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Бөлім 5.4.A: Рим империясының гүлденуі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

Сабақтың түріжаңа білімді меңгеру

Сабақ тақырыбы

Спартактың көтерілісі ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды?

Берілген сабақтағы іске асырылатын мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.2 ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау

5.3.2.3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау

 Сабақ мақсаттары

Спартак көтерілісін зерделей отырып, Ежелгі әлемдегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар Спартак көтерілісін зерделей отырып, Ежелгі әлемдегі құлдықтың ең кемінде 3 ерекшелігін анықтай алады

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар жүзеге асыра алады:

Тарихи факторларды талқылау кезінде академиялық тілді қолдану (Римнің қала-мемлекет және империя ретінде өсуіне ықпалы).

Пәндік лексика және терминология:

Империя

Республика

Плебейлер және патрицийлер

Принципат

Доминат

Трибун

Сенат

Цезарь

Диалог пен жазуға арналған қажетті сөздік тіркестер:

• Тарихи деректердің екенші көзі тарихшылар үшін қажет өткені …….

Тарихи оқиғалардың алғашқы көздерін сақтықпен қолдану қажет өткені …

Өткен заманның ‘Голливуд нұсқаларында жиіленген анахронизмдер кездеседі’ өткені ….

 Құндылықтар

Гуманизм, адамсүйгіштік

 Пән аралық

  байланыс

Әдебиет, география

 ИКТ қолдану

  дағдылары

Интернете мәліметтер іздестіру

Оқушылырдың алдыңғы білімдері

Оқушылар 6 сыныпта Ежелгі Египет пен Греция өркениеттері туралы бөлімдерді қорытындылай отырып ежелгі әлем және оның мәдениеті, Ежелгі империялар өркениеттерінің гүлденуі, олардың жетістігі мен қуатының себептері туралы түсініктерін қалыптастыра білуі қажет.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс- әрекет

Ресурстар

Ой салу сатысы

5 мин

Ой салу сатысы

Жеке. Оқушыларға құлдар туралы бейне материал немесе суреттерін көрсете отырып, құлдардың өмірі туралы өздерінің пікірлерін ортаға салуға ұсыныс білдіру.

Оқушыларға өздерінің болжамдарын бағалауға мүмкіндік беру.

Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау.

Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін айқындау.

Слайд 1-3

Құлдар туралы бейне материал

https://www.youtube.com/watch?v=U4hSbh4Sww8

Ұғыну

5 мин

5 мин

10 мин

7 мин

8 мин

Жеке жұмыс.

Оқушылардың құлдық туралы білімдерін өзектендіруге мүмкіндік жасау.

Сұрақтар бойынша талқылау жүргізініз:

1.Қандай адамдар құлдыққа түсті?

2. Олар қалай өмір сүрді?

3.Құлдардың еңбегі қай жерлерде қолданылды?

Оқушыларға ой пікірлерін айтуға мүмкіндік беріңіз,

Жауаптарына қысқаша талқылау.

Топтық жұмыс: Оқушыларды топқа бөліп Ежелгі Римдегі құлдықтын ерекшеліктерін анықтауға мүмкіндік беретін мәтін таратып беру. Олар мәліметті бірнеше дерек көздерінен зерделей алады.

1 топ:

құлдықтың қайнар көздерін аныктау

2 топ:

құлдардың өмір сүру жағдайын анықтау

3 топ:

• Үй шаруашылығы ,кеніштер мен плантациялардағы құлдар еңбегінің ерекшеліктерін анықтау

Дескрипторлар:

  • Құл болудың кемінде 3 жолын аныктай алу;
  • құлдардың өмір сүруінің ең кемінде 3 жағдайын анықтай алу;
  • құлдар еңбегінің ең кемінде 3 ерекшелігін анықтай алу.

К. Топтардағы жұмысты қорытындылау. Оқушылар жолдастарының ойларын тыңдай отырып негізгі фактілерді жазып отырады. Сөз соңында сұрақты талқылау:

Құлдарға деген мұндай қарым қатынастың салдары қандай болмақ ?

Бағалау үшін оқушылардың ұсыныстарын тақтаға жазу.

К. Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісі туралы бейнетаспа немесе иллюстрацияларды көрсетіп текст немесе иллюстрацияны қолдана отырып осы оқиғаның себептері туралы өз ойларын айтуға ұсыныс жасау .

Дескриптор:

Көтерілістің ең кемінде 3 себебін анықтайды.

Топтық жұмыс: Спартак көтерілісінің себеп -салдары туралы карточкалар тарату. Плакатқа Спартак көтерілісінің себептері жазылған крточкаларды жапсыруға ұсыныс жасау. Топтарға бір -бірінің жұмысын бағалап көтеріліс себептерін дәптерге жазуға ұсыныс жасау .

Слайд 4

Талқылау кезінде

оқушылырдың пікірлерін білдіру, ойларының тереңдігі , өзіндік ойларын жеткізе білуі негізінде жасырын дифференциация орын алады.

Слайд 5

Оқу мақсатына жетуге бағытталған іс әрекет : Ежелгі Римдегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау

Жасырын дифференциация дескрипторларда көрсетілген

Жасырын дифференциация өткені әрбір оқушы өз ой пікірін білдіре алмайды .

Слайд 6

Италияда құлдардың көтерілуі туралы презентациялар мен иллюстрациялар:

http://www.stihi.ru/2011/02/13/9896

http://ppt4web.ru/istorija/rabstvo-v-drevnem-rime.html

http://prezentacii.com/istorii/2759-rabstvo-v-drevnem-rime.html

Слайд 7-8

Жасырын дифференциация:

Карточкаларды таңдау кезіндегі аргументтердің тереңдігі

Рефлексия

5 мин

Жеке жұмыс.

Сөйлемді толықтырып шық:

«Спартак көтерілісінің себептері, өткені …»

Дескриптор:

1.Ең кемінде көтерілістің 2 себебін анықтап береді.

Үй тапсырмасы: Спартак атынан өз әскері қатарына қосылуға үндеу жазу.

Дескриптор:

1.кемінде 3 аргумент қолдану.

Слайд 9

Рефлексия

Жасырын дифференциация:

Карточкалар саны мен аргументтер сапасы.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу