Крит-микендік мәдениет туралы мифтер не айтады? Дүние жүзі тарихы, 5 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп: | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің тегі, аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | |||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Крит-микендік мәдениет туралы мифтер не айтады? | ||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгеру | ||||||||||||||||
Берілген сабақта қол жеткізетін оқытудың мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар істей алады:
| ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар істей алады:
| ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушыларды пікірталас диалогқа тарту, сөйлеу, оқу, жазу машықтарын дамыта отыра, қолданылады: Пәндік лексика және терминология:
Диалог/жазуға пайдалы сөзтіркестерінің сериясы: • бір жағынан кейбір адамдар Спартада еркін болған, өйткені..... | ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастық, тыңдай білу және бірін-бірі тыңдай білу, Ежелгі Грекия өнеріне араласу | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну:
Бағалау:
| ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Бұл сабақ мифпен жұмыс жасаған уақытта әдебиет сабағымен, мәтінмен жұмыс барысында орыс тілімен байланысады. | ||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Визуалды түсінік үшін АКТ пайдалану. | ||||||||||||||||
Алдын ала білім | Осы бөлім 1С бөлімінде Ежелгі Грекияны алдын ала оқытуға негізделген және өткен жаңғыртудағы археологиялық жәдігерлердің маңыздылығы өткен бөлімдерде. | ||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
| |||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 2 мин 7 мин 2 мин Сабақтың ортасы 6 мин. 6 мин 5 мин 5 мин. 5 мин. | (ПСМ) Оқушылармен сәлемдесу. (Г) Сынып 4 топқа бөлінеді. Әр топқа жүзім, зәйтүн, арпа, бидай беріледі. Тақтада ежелгі Грекияның картасы бар плакат ілінген.
Оқушылардың пікірлері мен жауаптары тыңдалады. Сабақтың тақырыбы, мақсатты тұжырымдау, сәттілік өлшемдері. (И) Оқушыларға Тесей мен Минотавр туралы аңыздар таратылады. (П) Сұрақ: Шешімді аңыздың негізінде сенімді деуге болады ма? Ежелгі гректерде құрылыс, тоқымашылық, кеме жасау және қару-жарақ ісі дамығаны туралы шешімді ненің негізінде жасауға болады? (У) Археологиялық қазу жұмыстары ежелгі гректердің дамуының дәлелі болды, оның нәтижесінде бай сарайлар, фрескалар, тасты қоршаулар мен алтын бұйымдар табылды. ежелгі грек өркениетінің іздерін бірінші болып зерттеген археолог, арнайы білімі болмаған, бірақ балалық шағынан бастап Гомерді оқып, ежелгі Троя табуды армандаған. Оның есімі Генрих Шлиман (И) Мәтінмен жұмыс. Микен мәдениетімен қатар бір уақытта Крит аралының өркениеті өмір сүрген. Бұл ееі өркениеттің ортақ сипаттамалары болғандықтан, ғалымдар «Криттік-микендік өркениет» терминімен жалпы атап кеткен. Венн диаграммасымен жұмыс. Мәтіннің негізінде оқушылар диаграмманы толтырады. (К) Микен мен Крит өркениеттеріне ортақ жайлар туралы топтық талқылау жүргізілді. (П) Қандай крийтерийлерге байланысты бұл екі өркениетті бірыңғай криттік-микендік етіп біріктірген? Сайт тапсырмалары бойынша бекіту http://bilimland.kz/ru#lesson=17262 | Оқушылардың сабаққа дайындығы Топтарға тапсырма: 1.Картаны мұқият қарау 2.Ежелгі Грекияның басты географиялық нысандарын анықтау (Балқан түбегі, Эгей, Жерорта, Ион теңізі) 3. Грекия тарихымен байланысты ассоциацияларды суретке жазу. Оқушылар 3 тұжырымды түсіндіре отырып, географиялық нысандардың бірінде өздерінің ассоциацияларын орналастырады:
Тапсырма.
Дескрипторлар: Кәсіптің 3 түрін айтады; Кәсіптің 4 түрін айтады; 3 дәлелді келтіре отырып, кәсіптің дамуы туралы шешім жасайды; 4 дәлелді келтіре отырып, кәсіптің дамуы туралы шешім жасайды. Оқушылар сұрақтарды талқылайды. Сұхбат, жеке көзқарастан пікір айту. Тапсырма.
Оқушыларға арналған дескрипторлар: Криттегі археологиялық қазбаларды сипаттайды (Кносс, лабиринты, фрески) Крит өркениетінің даму деңгейі туралы шешім жасайды, 2-3 дәлел келтіреді Микендегі археологиялық қазбаларды сипаттайды (бекіністер, арыстан қамаулар, алтын жерлеу маскалары, қарулар) Микен өркениетінің даму деңгейі туралы шешім жасайды, 2-3 дәлел келтіреді Бұл өркениеттердің дамудағы ерекшелігі мен ортақтастығын табады. Оқушыларға арналған дескрипторлар: 2 ерекше өзгешеліктерін анықтайды; 2 жалпы ерекшеліктерін анықтайды. Оқушыларға екі өркениетті біріктіруге болатын критерийлерді анықтау ұсынылады.
Дескрипторлар: Ортақ криттік-микендікке біріктірілген бұл екі өркениеттер бойынша оқушылар критерийлерді анықтайды. Мысалы мынадай критерийлер: - мемлекеттік билік - шаруашылық - сәулет өнері - мифология и жазба - сауда - әскери іс Оқушылар сайтта берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды. Өтілген материалдар бойынша өзін-өзі тексеру. |
| ||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минуты | «Сәттілік баспалдағы» Рефлексия | ||||||||||||||||
Тілдік дайындық бойынша тапсырмалардың (жаңа тақырыпты оқыту) дифференциациясы | Сәттілік өлшемдеріне сәйкес бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||
Тақырыптық түсінік барлық оқушыларда болады, бірақ белсенді оқушылар криттік-микендік мәдениетті бағалау және салыстыру дағдыларының жоғары деңгейін көрсетіп, ықпал туралы аналитикалық шешім жасайды және ерте кезеңдегі Крит пен Микеннің ұқсас критерийлері мен даму деңгейі туралы шешім жасауда жасырын дифференциация байқалады. Белсенділік таныта қоймаған оұушыларға мұғалім тарапынан тапсырманы талқылауға жұптық және жеке жұмыста жеке қолдау көрсетілсе, сыныптастары тарапынан да қолдау көрсетіледі. | Сабақ барысында дескрипторлар ұсынған тапсырмаларды орындауымен балалардың әрекетін бақылау жолымен бағаланады, орындаған жұмыспен келісу және оны мақұлдау, кері байланыс құру, жеке оқушыларды ынталандырып олардың іс әрекетіне бағыт беру | Қауіпсіздік техника ережесін сақтау | |||||||||||||||
(Сабақтың мақсаты болды ма?/Оқытудың мақсаты шындыққа жанасты ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сыныпта қандай көңіл-күй болды? Мен өткізген дифференциация іске асты ма? Мерзімінде үлгердім бе? Сабақтың жоспарынан қандай шегіністер болды және неге? | |||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты болды ма?/Оқытудың мақсаты шындыққа жанасты ма? Барлық оқушылар сабақтың мақсатына жетті ме? Болмаса, неге? Сабақтың дифференциациясы дұрыс өткізілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдеріне төзімділік танытты ма? Сабақтың жоспарынан қандай шегіністер болды және неге? | . | ||||||||||||||||
Жалпы бағасы Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту тәрізді оқуды да ойлап көріңіз)? 1: Оқушылар сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын көрсеткен «шақыру» кезеңі жақсы өтті. 2: Оқушылар мәтінмен ойдағыдай танысты және ғалымдардың ғылымға қосқан үлесін анықтады. Сабақты жақсартуға мүмкіндік берген не? (оқыту тәрізді оқуды да ойлап көріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жетістіктер / оқушылардың жеке қиындары туралы нені анықтадым? келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?