Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті? Дүние жүзі тарихы, 5 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар

бөлімі: Ежелгі Қытай

Мектеп:ХББ НЗМ Атырау

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З.

сынып: 5

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.3.1 Ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсініктеме беру

Тарихи тұжырымдама (фокус): талдау

Сабақ

мақсаттары

Ежелгі Қытай философтарының қоғамды және әлемді ұғынудағы әртүрлі діни көзқарастарын түсіну

Бағалау критерийлері

Оқушылар

- Философтардың әртүрлі діни көзқарастарын түсінеді

- Сыныптастарының жұмысын логикасына, құрылымына мазмұнына қарай бағалайды

- Өзінің таңдауын түсіндіреді

Конфуцийшілдіктің және даосизмнің негізгі жағдайларын біледі

Қолдану

Діни философтардың дәйексөзедерінің мағынасын ашады және түсіндіреді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: қытай философтарының отбасы және мемлекетке деген өзара қарым-қатынастары және адамның қоғамдағы рөлі туралы көзқарастарын түсіндіру

Ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсініктеме беру

Пәндік лексика және терминология:

Конфуцийшілдік

Даосизм

Полезные устойчивые выражения для диалогов/ письма:

Ежелгі Қытай философтары келесілер туралы айтқан

Менің ойымша…

Құндылықтарды дарыту

Өзіне және қоршаған оратаға деген сыйластық

Ынтымақтастық.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті (қазақтың мақал – мәтелдерін қолдану және талдау), география (Қытайдың географиялық орналасуы)

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентациямен қолдану

Бастапқы білім

Берілген сабақ 1 В бөлімінде оқылған 4 негізгі ежелгі ұлы өркениет, білім негізінде өзеннің алқабында пайда болған өркениет жайлы оқиды

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурс

Сабақтың басы

5 минут

Сабаққа ынталандыру

Қазақтың танымал мақалын көрсету

Отанды сүю – отбасынан басталады

Берілген мақал-мәтел шынайылылықты көрсете ме?

(Отанға деген сүйіспеншілік шынымен де отбасынан басталады ма?

-Неліктен солай айтады?

- Осыны нақты мәліметтермен келтіруге бола ма?

- Бұл мақалдың даналығы қай жерде?

- Ол шынайылық па әлде тек жақсы ақыл-кеңес пе?

Конфуции бейнесін көрсете отырып, оқушылардан оны жеке тұлға ретінде сипаттап беруін және оның дәйексөзін түсіндіріп беріуін сұрау.

- Егер олар осыған сәйкес өмір сүрсе олардың өмірі үшін қалай әсер етер еді?

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын құру

Оқушыларға осы сабақта екі қытай философтарының идеялары қарастырылатынын және сабақтың аяғында олар осы екі философтың әрқайсысының айтқысы келген ойларын талдай алатындықтарын айту.

Презентация 1 слайд

Слайд 2

Слайд 3

Сабақтың ортасы

8 минут

5 минут

2 минут

9 минут

5 минут

8 минут

Топтарға бөлу

Деление на группы

Конфуциидың айтқан дәйексөздерін бірнеше бөліктерге бөліп оқушыларға таратыңыз. Оларға осы бөліктерді біріктірулерін сұраңыз.

Оқушылар өзінің жұптарын тапқандығы туралы мәлімдесе осы құрастырылған дәйексөзді сынып алдынды оқуын сұраңыз.

Осы дәйексөздердің мағынасын түсіну үшін талқылау жүргізу және сол дәйексөздерде келтірілген конфуцийшілдіктің идеяларын анықтау

- Осы пікірлерде конфуцийшілдіктің қандай идеясы жатыр?

- Осы оқытуға сәйкес қоғамдағы үйлесімділік немен анықталады?

- Осы оқытуға сәйкес қоғам мен адам арасында қандай өзара қарым-қатынастар болуы керек?

- Осы оқытуға сәйкес мемлекет қалай басқарылуы керек?

Тапсырмалараға арналған дескрипторлар

Кем дегенде 3 сұраққа жауап береді

Адамның қоғамдағы және отбасының мемлекеттегі рөлі туралы қысқаша анықтама береді.

Қоғамдағы үйлесімділік немен анықталатындығына түсініктеме береді

Конфуцийшіліктің негізгі идеяларын айтып шығады

Мемлекетті басқарудың әдістерін айтып шығады

Оқушыларға алдыңғы бөлімдерде өткен Аккададағы Саргон, Вавилон билеушілері, Персиядағы Дарии және император Ашок сияқты ел басшылары туралы еске салу. Оқушыларға Конфуцийдың суреті бейнеленген парақша және билеушілердің аттары жазылған карточкалар таратау . Оқушыларға осы карточкаларды Конфуцидың оқуына қаншалықты жақын болағандығына қарай орналастыру. Өз шешімдерін ұсыну

Дифференциация: Жоғары деңгейдегі оқушылар өз позицияларын таңдауда бірнеше аргументтер ұсынады

Терминдермен жұмыс үшін ойжұмбақ беру

Қандай сөздер жасырылған?

Оның сабақтың тақырыбымен қалай байланысқанын болжаңыз?

Оқушылар Конфуцийдың философиялық көзқарастары жаңа философиялық оқыту яғни, Конфуцишілдікті болжайтындығын анықтайды.

(К) Оқушыларға мәселе тудыратын сұрақтар қою: Неліктен Конфуцидың ойын Лао –Цзы қабылдамады?

Лао-Цзы –дың суретін көрсету. Конфуцийдың уақытында өмір сүрген атақты, аты аңызға айналған ойшыл болғандығын және Конфуций сияқты ол да даосизм атты жаңа дін енгізгендігін түсіндіру. Әрбір шешімнің мағынасын талқылау-

Лао-Цзы дың пайымдауынша байлық, билік және құдіретті не болып саналатын сұрау

Жауаптарын бағалау критерийлері

Оқытуға сәйкес құдіреттіліке түсініктеме береді

Оқытуға сәйкес байлық ұғымына түсініктеме береді.

Оқытуға сәйкес билік ұғымына түсініктеме береді

Лао-Цзы-дың Қытай жауласушы мемлекет болып тұрғанда өмір сүргендігін түсіндіру

Ол қытай әміршілерін адамдар кедейшіліктен қиындық көріп жатқан уақытта соғысты баюдың көзі ретінде пайдаланғандары үшін сынға алған.

Лао-Цзы-дың идеялары Конфуцидың идеяларына қаншалықты жақын екендіктерін талқылау.

Салыстыру үшін сұрақтар

Мемлекет билігіне адам қалай араласу керек ?

Билік қалай адам өміріне әсер етуі керек?

(Т) Лао-Цзы-дың оқытуының басқа идеяларын көрсетіңіз

Топтағы оқушыларға талқылауға тапсырма беріңіз: қалай ойлайсыздар осы идеялар нені білдіреді?

-Лао-Цзы-дың оқытуы бойынша әмірші қандай болуы керек?

?

-Мемлекеттің жағдай қандай болады егер әмірші осындай әдіспен елді басқарса?

- Конфуцийдің жақтаушылары ретінде сіз елді басқаруда Лао-Цзыдың ақыл кеңестеріне сүйенер ме едіңі?

Ақпаратты қорытындылау үшін сыныпты екі топқа бөлу: конфуцийшілдік жақтаушылар және даосизмді жақтаушылар . Рөлдік ойынның көмегімен шектеулі уақыт ішінде көрініс қою арқылы тәртіп бұзған оқушыны қай нақты философия арқылы шешуге болатындығын айту.

Тапсырмаға арналған дескрипторлар

Ежелгі Қытай философиясының түсінігін көрсетеді

Жағдайды шешуде конфуцийшілдіктің және даосизмнің негізгі белгілерін қолданады

Оқушыларға баға береді және олардың жауаптарын түсіндіреді

Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды

Дифференциация: Жоғары деңгейдегі оқушылар осы қарастырылған идеялардың ішінде Жаңа Қазақстан үшін қайсысы тиімді екендігін болжайды.

Дереккөздерден дәйексөздер

Слайд 4 и 5

Слайд 6

Дәптерге жазу

Слайд 7

Дәптерге жазба

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия: «3+3+1»: Сабақтың тақырбы және сабаққа қатысты 3 сөйлем жазып және әр сөйлемнен бір негізгі сөзді айқындау. Сол айқындаған 3 сөздің ішінен біреуін таңдап алу.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу