Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі. (Жаңа білімді меңгеру). Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері | Мектеп: ХББ НЗМ Павлодар қаласы | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Богданова Ю.Н. | ||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі (жаңа білімді меңгеру) | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 9.2.2.4 Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешеді | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - есептерді шығару барысында бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолданады; - сызықтық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын түсіндіреді; - теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шешуді негіздейді; - есептің шығару барысын түсіндіреді. Пәндік лексика мен терминология -сызықтық/шаршы/бөлшек теңдеу; -айнымалы/масштаб/қисық сызық; -қиылысу/қиылысу нүктесі; - мәндер кестесі/нүктелер жиынтығы; -ауыстыру/айналдыру; - кесте құрастыру/түзу/қисық сызық; -кестеге нүктелер қою; -қисық сызық салу; -шеңбердің теңдеуі; - қисық сызықтың теңдеуі; -боялған аудан, аудан Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері -Оx и Оy остері … білдіреді; - бұл түзу/қисық сызықтағы нүктелер… -осылайша, түзу … білдіреді; -x және y координаттарының өсі оң немесе теріс; -координаттар … ретті жұп ретінде жазылады; -теңдеудің түбірі … қиылысу нүктесі болып табылады | ||||||||||||
Дифференциация түрі | Оқытудың формалары бойынша, қолдау көрсету түрлері бойынша | ||||||||||||
Құндылықтар | Академиялық адалдық, ашықтық, ынтымақтастық, құрмет, өмір бойы білім алу. Жұптық және топтық жұмыс түрлері арқылы құндылықтарды дарыту жүзеге асырылады | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өмірмен байланыс | ||||||||||||
АКТ дағдылары | https://www.geogebra.org/classic https://www.desmos.com/calculator https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/sistemy-nelinejnyx-neravenstv-s-dvumya-peremennymi | ||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Теңдеулерді, теңдеулер жүйесін және теңсіздікті шешу әдістерін білу; кестелерді құрастыру дағдыларын меңгеру | ||||||||||||
Сабақтың барысы Сабақтың басы | |||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||
1 сабақ | |||||||||||||
Ұйымдастыру 1 мин | Амандасу. Сыныпта қолайлы психологиялық жағдай туғызу. | ||||||||||||
Білімнің өзектілігі 4 мин | «Тинга – танга». Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім үздіксіз «Тинга-танга» деп айтып тұрады, ал оқушылар бір-біріне кубикті кезекпен беру керек. Мұғалім үндемей қалған кезде қолында кубик қалған оқушы өткен тақырып бойынша мұғалімнің сұрағына жауап береді. Осылай жалғаса береді.
| карточки | |||||||||||
Проблемалық есеп 3 мин |
Мәселенің математикалық моделі қандай болады? Есепті қандай тәсілмен шешуге болады? | ||||||||||||
Мақсатты тұжырымдау 2 мин | Тақырыптың тұжырымы. Сабақтың мақсатын айту және оқушылардың өздігінен сабақтың критерийлерін анықтауы. | ||||||||||||
Сабақтың ортасы | |||||||||||||
4 мин | Проблемалық сұрақты түсіндіру арқылы бірлесіп шешу. Күн сайын шығарылатын кәстрөлдердің санын көрсететін теңсіздіктер жүйесін жазыңыз және кестеге түсіріңіз. Шешуі.
Бұл есеп сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешуі болып табылады. Сабақта сызықтық емес теңсіздіктер жүйесімен жұмысты жалғастырамыз. Сұрақтар:
| ||||||||||||
4 мин | Тиімді жұмыс жасау үшін оқушыларды жұптарға бөлу қажет. «Сәйкестендіру» сын тұрғысынан ойлау стратегиясы Оқушылар теңсіздіктер жүйесі мен оның графиктік шешімдерін сәйкестендіру керек. Кілт бойынша тексеру | ҚОСЫМША 4 | |||||||||||
Жаңа материалды меңгерту 7 мин | «Кластер» стратегиясы Оқушылар өздері шағын топтарға бөлінеді. Топтардың міндеті –тапсырма бойынша сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешудің алгоритмін құрастыру. Топтардың шешкен алгоритмдерінің таныстырылымы. Талқылау. Дәптерге алгоритмдердің шешуін жазу. Анықтама. Екі ауыспалы сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі теңсіздіктер жүйесі деп аталады, оның ішінде екі айнымалы сызықтық емес теңсіздік бар. Мысалы, екі ауыспалы сызықтық емес теңсіздіктер жүйесіне мыналар жатады: , Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің шешімі деп жүйенің барлық теңсіздігін дұрыс санды теңсіздікке айналдыратын осы айнымалылардың жұптары аталады. | карточка | |||||||||||
2 мин | Бейнематериал қарау. Шешімі бойынша түсіндіру. Күрделі тұстарына тоқталу. | https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/sistemy-nelinejnyx-neravenstv-s-dvumya-peremennymi ҚОСЫМША 1 | |||||||||||
Тәжірибе 10 мин | Үш оқушыдан жұмыс жасайды. «Сәйкестендіру» стратегиясы. Топқа немесе жұптарға тапсырма ұсынылады. Тапсырмаларды берілген ретімен орындау қажет, арасынан біреуін тастап кетуге болмайды. Топтағы жауаптар сәйкес келуі тиіс. Кейін топ әрбір есептің жауабын жазбаша түрде мұғалімге тексеру үшін жібереді. Егер нәтижелер әр түрлі болса, онда топта толық сәйкестікке дейін жіберілген қатені анықтайды. 1-тапсырма. теңдеуін шешу. Дескриптор:
2-тапсырма. теңдеуін шешу. Дескриптор:
3- тапсырма теңдеуін шешу. Дескриптор:
geogebra.org/classic бағдарламасымен тексеру
1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма Критерийлер бойынша бағалау (сабақтың басында құрастырылған). Кері байланыс: - Сызықты емес теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмін жақсы меңгердіңіз бе? Қаншалықты жақсы? - Шешу кезінде қандай мәселелер туындайды? | ҚОСЫМША 5 https://www.geogebra.org/classic
немесе | |||||||||||
Рефлексия 2 мин | Жазбаша кері байланыс Рефлексия «Мұғалімге хат». Оқушылар мұғалімге жаңа не үйренгендері, не қиындық туғызатыны, нені бекіту немесе қайталау керектігі туралы жазады. | ||||||||||||
Үй тапсырмасы 1 мин | Сараланған үй жұмысы Міндетті деңгей. Жұмыс парағының №1 және №2 тапсырмаларын орындау.
Қосымша деңгей. Жұмыс парағының №3 және №4 карточкалары. Материалды терең түсіну үшін оқушыларға ұсынылады
| Қосымша 2, 3 | |||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Қауіпсіздік ережелері мен денсаулығы | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді, оқу мақсатына бәрі жете алды ма? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?