Денелердің беттерінің жазбасын құру. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 10 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Денелердің беттерінің жазбасын құру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.3.1.

Жазылатын және, жазылмайтын беттердің бейнелеу ерекшеліктерін білу және түсіну

10.4.3.2

Қарапайым геометриялық денелердің жазба сызбаларын орындау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар үйренеді:

Барлығы. Жай бөлшектерді жазбаларын орындау.

Көпшілігі. Жазылмайтын беттердің ерекшеліктерін біледі және суреттің ерекшеліктерін ажыратады . Беттердің жазбасын орындай алады.

Кейбреулері. Жазылатын және, жазылмайтын заттардың бетін талдау. Күрделі бөлшектердің беттерін жазуды орындау.

Бағалау критерийлері

Оқушылар: Беттерді жаюды түсінеді және орындайды

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Беті, өрістету, шартты белгілер, жазықтықтағы сурет

Сөздік сипаттама бойынша заттың бетін өрістетуді орындау үшін қажет ……

Пайда болған сурет конус бетін ашу арқылы алынған.......

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Технология, көркемдік еңбек, геометрия,

Бастапқы білім

Көрнекі сурет бойынша бөлшектің проекциясын жобалау, құру, бөлшектің ойлы бұрылуы және жаңа қалыпта аксонометриялық проекциясын сызу

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеттері

(Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?)

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(орындау әрекеттері)

Дифференциация түрлері

(орындау әрекеттері)

Сабақтың басы

(10 мин)

Негізгі бөлігі

(25 минут)

Ұйымдастыру сәті(1 минут)

Міндеті: оқушыларды сабаққа дайындау

Өткен сабақ материал бойынша оқушылардың білімін тексеру

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: сабақ тақырыбына шығу

Сабақ тақырыбына шығу.

ОМ: Жазылатын және, жазылмайтын беттердің бейнелеу ерекшеліктерін білу және түсіну

Қарапайым геометриялық денелердің жазба сызбаларын орындау

Сабақтың тақырыбы:

Жазба беттері бар сызбаларды құру дағдыларын қалыптастыру бөлшектің геометриялық пішінін талдай білу.

ЖЖ / ЖҚ "миға шабуыл" - 3 минут

Міндет: түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Тақтаға суреті бар плакат ілінеді

(машиналар қаптамалары, станоктардың қоршаулары, желдеткіш құрылғылары, құбыржолдары және басқа да бұйымдар)

Мұғалім оқушылардың назарын осы бөлшектердің конструкциясына аударады. Сұрақ қойылады : олар қалай жасалды, қандай әдіспен. Иілу үшін не істеу керек?

Жетекші сұрақтар арқылы балаларды жазба қолдану қажеттілігіне әкеледі.

Одан әрі мұғалім геометриялық денелердің мысалында жазба орындау тәсілдерін түсіндіреді.

Көп қырлы беттердің жазықтығымен бірізді біріктірудің нәтижесінде алынған жазық фигураны жазып өрістету деп атайды. Жазбаны орындау үшін оның жанжақтарының нақты шамасын білу қажет соңынан жазықтықта оның жазбасын өз кезеңдермен орындайды.

Тік төртбұрышты призманың бетін ашу үшін оның екі көп көпқырлы екі негізгі жазықтықтары және өз ара қырлары мен қыйылысатын көп жазықтықтардан тұратынын ескеруіміз керек. Мысал үшін дұрыс алты бұрышты призма алынды (сурет. 131) а). Призманың бүйір қырлары-

ені мен биіктігі өзара тең тікбұрыштардан тұрады. Көлденең тік жазықтықта өрістетуді құру үшін алтыбұрыштың негізінің жағына тең алты кесіндіні біртіндеп қойып, алынған нүктелерден ұзындығы Н призмасының биіктігіне тең перпендикулярлар тұрғызады. Алынған бөліктерді жалғай отырып, екінші көлденең тік жүргізеді. Алынған тіктөртбұрыш (НХ6а) призманың бүйірлік бетінің өрістеуі болып табылады. Содан кейін бір оське алтыбұрыштың негізінің фигурасын ось негізгі сызықпен, ал майысу сызықтарын тұтас жұқа етіп тұрғызады.

Бұдан әрі мұғалім мұндай құрылым көмегімен жазбаны кез келген фигурамен жасауға болатынын аитады.

Айырмашылық бүйір бетінің қырларының саны мен ені ғана болады

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: бейнелі ойлау қабілетін арттыру және дербестік деңгейін арттыру.

Тапсырма №1: Дұрыс пирамиданың жазбасын орындау.

Бұл тапсырма мұғаліммен бірге орындалады. Мұғалім тақтада оқушыларды жұмыс дәптерлерінде сызады.

Дұрыс пирамиданың жазбасы тең жақты үшбұрыштардың бүйір қырларынан және негіздің дұрыс көпбұрышынан жасалған жазық фигура. Мысал үшін алынды дұрыс төртбұрышты пирамида алынады (сурет. 131, 6). пирамиданың бүйір қырының шамасы белгісіз, өйткені олардың қабырғалары жазықтықтардың ешқайсысына параллель емес

Сондықтан сызба SA

қабырғасының шынайы шамасын анықтаудан басталалады. Бұл жазу тәсілі (сурет128, в қараңыз). SA көлбеу қабырғасының шын ұзындығын з 'а] тең анықтағаннан кейін, шеңбер доғасының ортасынан s' a {радиусы ретінде туралы еркін нүктеден жүргізеді. Осы доға пирамиданың түбіне тең төрт бөлікті қояды, ол сызықта шынайы шамаға бейнелейді. Осылайша, бүйрінің бетін жазбасы жасалады оны алып, пирамида негізіне основанияға тең үшбұрыштардың бірінің негізіне тұрғызады.

Тапсырма №2: тікелей дөңгелек конусты жазбасын орындау

Бұл тапсырма мұғаліммен бірге орындалады. Мұғалім тақтада, оқушылар жұмыс дәптерлерінде сызады.

Тікелей дөңгелек Конустың бетін жазу дөңгелек сектор мен шеңберден тұратын жазық фигураны білдіреді (сурет. 131, в).

Сызу келесідей орындалады. Осьтік сызықты жүргізеді және оған алынған нүктеден ортасынан r l' радиусымен шеңбер доғасын сызады а" конусына тең сызады. Бұл мысалда Пифагор теоремасы бойынша есептелген, шамамен 38 мм (L = /19. + 352 = yI145O ~ 38 мм). Содан кейін сектор бұрышын а= 3600 формуласы бойынша есептейді. RL мұнда R-конус негізінің шеңберінің радиусы; L-конустың бүйірлік бетінің ұзындығы.

Осы мысалда а= 3600·15- 14220 38 ' .

Алынған секторға ортасымен осьтік сызықта шеңбер жасайды және оның диаметрі конус негізінің диаметріне тең.

Мұғалімді тыңдайды және сұраққа жауап береді

Сабақ тақырыбын анықтайды

Өз оқу мақсатын қояды.

Мұғалімді тыңдайды және сұраққа жауап береді

Тапсырманы ойлайды

Сұрақтарға жауап береді

Тапсырманы сараптайды сызу дәптеріне орындайды

Тапсырманы ойлайды

Жұмыс дәптерлерінде тапсырманы орындайды

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара – жауабым жоқ , бұл сұрақты өткіземін

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара – жауабым жоқ , бұл сұрақты өткіземін

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара-жауап жоқ.

Оқушылардың жауаптары мұғалімнің мақтау қағаздарымен марапатталады

КБ

Оқушылар:

Білім алушылар:

Тапсырманы орындау барысында тапсырманы меңгереді

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Дәйекті

Іс-тәжірибе жұмысын қадамдап орындайды

Сызықтың өлшемдері мен түрлерін сақтайды

КБ

Оқушылар:

Білім алушылар:

Тапсырманы орындау барысында тапсырманы меңгереді

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Дәйекті

Іс-тәжірибе жұмысын қадамдап орындайды

Сызықтың өлшемдері мен түрлерін сақтайды

Нәтижесі:

жоғары деңгейдегі оқу мотивациясы бар оқушылар "жазба" деп жауап береді»

оқу мотивациясы төмен оқушыларға түрлі қосылыстар ұсынылады .

Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау

Суреттегі танымдық белсенділігі төмен оқушыларды түрлендіру арқылы нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту

оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушыларға конструкциясы бойынша неғұрлым күрделі бөлшектері бар тапсырмалар карточкаларын беру

танымдық белсенділігі төмен оқушыларға тақтадан сызылады

Сабақтың соңы

(5 минут)

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады?

Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау

Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу