Кескіндерді қайта құру (реконструкция). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді

жоспар бөлімі:

Көріністердің құрамын

түрлендіру

7-8 сабақ

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кескіндерді қайта құру (реконструкция).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.1

Ішінара кескіндері арқылы нысанның (заттың) толық көрінісін жаңадан жасау

10.3.2.2

Ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін немесе сызбасын құру

 Сабақ мақсаттары

  • кескіндерді қайта құру (реконструкция) тәсілдерімен таныстыру;
  • ішінара кескіндері арқылы нысанның (заттың) толық көрінісін жаңадан жасауды үйрету;
  • ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін немесе сызбасын құруды және сызуды үйрету;

 Бағалау критерийлері

  • кескіндерді қайта құру (реконструкция) тәсілдерін біледі;
  • ішінара кескіндері арқылы нысанның (заттың) толық көрінісін жаңадан жасайды;
  • ауызша сипаттау арқылы геометриялық денелердің графикалық кескінін құрады және сызбасын орындайды;
  • ішінара кескіндері немесе үзілген контуры бар сызба бойынша заттың техникалық суретін орындайды;
  • берілген өлшемдер, көрініс бөлігі, симметрия және т.б. негізінде заттың формасын жаңадан орындайды.
  • ауызша сиппаттау арқылы заттың графикалық көрінісін орындайды;

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

Бейнесі, нысан, сөздік сипаттау, қайта жаңарту

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Тәсілдерін қолдана отырып, мен бейнені қайта жаңарту арқылы....

Мен сызбаны ауызша сипаттау арқылы...

Мен сызбаны ішінара кескіндері арқылы...

 Құндылықтарды дарыту

 

 

  •  Еңбек және шығармашылық;
  •  оқушылар арасында бір біріне сыйластық;

 Пәнаралық байланыстар

Дизайн, сызба

 АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстарымен жұмыс істеу дағдыларын дамытады

Бастапқы білім

Тілік пен қима. Көріністердің түрі мен құрамын түрлендіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1 сабақ

Сабақтың басы

5 мин

Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, тақырыбын анықтау

«Кескіндерді қайта құру (реконструкция)»

Сабақтың ортасы

10 мин

15 мин

10 мин

Оқушыларды көрнекілік арқылы кескіндерді қайта құру (реконструкция) әдіс және тәсілдермен таныстыру

(Ұ.Т) Қайта құруға (реконструкция) арналған сызбаларды орындау. оқушылармен бірге зат/тетіктің сызбаларын топпенен қарастырып, эскиз/техникалық суретін түрлендіруді орындау және зат/тетіктің сызбасын орындаңыз.

Оқушылардың жұмысын тексеріп, талқылау

Методическое пособие по черчению:к учебнику А.Д.Ботвинникова и др. Астрель Москва 2003;

2 сабақ

Сабақтың ортасы

30 мин

(Ө) Тәжірибиелік жұмыс №4 Оқушыларға қайта құруға арналған тапсырмалар орындау.

Саралау тапсырмалары:

Тапсырма 1 Ішінара кескіндері немесе үзілген контуры бар сызба бойынша заттың техникалық суретін орындау;

Тапсырма 2 Берілген өлшемдер, көрініс бөлігі, симметрия және т.б. негізінде заттың формасын жаңадан орындау.

Тапсырма 3 Ауызша сиппаттау арқылы заттың графикалық көрінісін орындау.

Дескрипторлар:

  • заттың пішінін талдайды;
  • ішінара кескіндері немесе үзілген контуры бар сызба бойынша заттың техникалық суретін орындайды;
  • берілген өлшемдер, көрініс бөлігі, симметрия және т.б. негізінде заттың формасын жаңадан орындайды.
  • ауызша сиппаттау арқылы заттың графикалық көрінісін орындайды;
  • заттың үш проекциясының сызбасын орындайды

В.А.Гервер «Творчество на уроках черчения» Москва изд. Владос 1998

Тапсырмалар

Сабақтың соңы

10 мин

Сабақ соңында оқушыларға орындалған жұмыстарды талдауды ұсыну.

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Тәжірбиелік жұмысты тексеру нәтижесінде бағалау

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу