Денелердің түрін және құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 4 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар:

Денелерді түрлендіру

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отаров М. Т.

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сынып: 10

Сабақ тақырыбы:

Денелердің түрін және құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.1

Проекциялаудың түрлі әдістерімен сызбаларды орындау

10.3.1.2

Денелердің сызбаларын орындау және бөліктердің құрамын түрлендіру (бөліктерді ауыстыру) немесе масштабын түрлендіру

Сабақ мақсаттары

Оқушы:

-Аксономиялық проекциялар туралы біледі;

- Зат пінінің түрлендіру туралы біледі

- Денелердің түрін және құрамын түрлендіру

тақырыбы бойынша графикалық жұмысты орындады.

 Бағалау критерийлері

Білу

  • Өзгертудің не екенін біледі

Түсіну

  • Өзгерту үдерісін түсінеді

Қолдану

  • Өзгерту үдерісін өзінің сызбаларында қолданады
  • Түрлі тапсырмаларды орындайды

Талдау

  • Сызбаны талдайды
  • Орындалатын жұмыстарды талдайды, рефлексия жүргізеді
  • Синтездеу
  • Бөлшектің сызбасын жасайды

Бағалау

Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын бағалайды.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты ерекшелік, лексика мен терминология:

аксонометриялық проекциялар, құрылысы, бағыты, дене пішіні, пішіннің өзгеруі.

Полезные выражения для диалогов и письма:

1.Денені ауыстыру …

2.Масштабтың өзгеруі …

3.Пішіннің өзгеру бағыты …

  Құндылықтарды

  дарыту

 

Оқушылар мен мұғалім арасындағы ынтымақтастықты құру.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарына қатысты басқа адамдардың пікірін тыңдау және оған дұрыс жауап беру мүмкіндігі.

Коммуникативті болу, сызба құралдарымен жұмыс істеу мүмкіндігі.

 Пәнаралық

  байланыстар

Теориялық білімдері: өнер, математика, геометрия, физика

АКТ қолдану

Ақпаратты іздеу, іріктеу, салыстыру бойынша оқушылардың өзіндік

Бастапқы білім

Проекциялауды меңгеру, сызбадағы белгілер мен ережелер, аксонометриялық проекциялау түрлері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарға бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Середина урока

5 мин.

5мин.

25 мин.

  • Сабақтың ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  • Материалды қайталауды ұйымдастыру «Өлшемдер түсіру» және «Аксонометриялық проекция» тақырыптарына;
  • Оқушыларды оқыту мақсаттары мен сабақтың мақсаттарымен таныстыру;
  • Тапсырмалар дайындау

Оқушылардың міндеті:

  • Материалды қайталау «Өлшемдер түсіру» және «Аксонометриялық проекция» тақырыптары;
  • Оқу мақсаттарына негізделген оқушыларға сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау;
  • «Денелердің түрін және құрамын өзгерту» тақырыбына сызу орындау

Сабақтың тақырыбын сипаттау:

  • Өткен материалды қайталау «Өлшемдер түсіру» және «Аксонометриялық проекция» тақырыптары;
  • «Денелердің түрін және құрамын өзгерту» тақырыбына сызу орындау

2.кезең Зерттелген материалды жалпылау және жүйелеу сатысы.

Оқушылардың міндеті:

«Өлшемдер түсіру» тақырыбын қайталау. 1. Тапсырма «Вал» тақырыбына екі сызба берілген бір бөлшектің. Өлшемдері берілген. Қайсысы дұрыс екенің анықтау. Өлшемдерді бөлшекті дайындауға ыңғайлы болу үшін, оқылатыңдай етіп қою. Төмеңдегі сызбада ұзыңдығы – 100мм – көрініп тұр, ал жоғарғыдағы сызбаны есептеу керек. Цилиндрдің ұзыңдығың анықтайтың өлшемдер – бөлшектің құрамдас бөліктері мен сызбадағы бөлшектің дайындауға негізделген өлшемі берілген.Өлшемдерді әдетте контурлы сызықтан асырып сызу арқылы көрсетіледі және өлшемдер түсіргенде бір-бірін қимай алшақ орналасуы шарт.

Сандарды сол өлшем сызықтарының үстіне орналастыру арқылы сызба өлшемін оқуға түсінік болу тиіс.

2 Тапсырма: Қайталау. Тапсырма: Әр бөлшекті сызбасын аксонометриямен сәйкес таңдау. Оқушыны тақтаға шақыруға болады (2-суретті қараңыз).

Практикалық жұмыс. Практикалық жұмыс (3 суретті қараңыз). Тетік бөлшектің эскизін сызып, сол жерден бірдей пішін мен өлшемді тетік сызбаны жасаңыз. Бөлшектерді қарастыру. Негізгі көріністің бағытын анықтау. Тетік бөлшектің эскизін орындау. Эскизді оң жақтан шығарамыз (4-суретті қараңыз). Оқушыларға жеке карточкалар бойынша тапсырманы орындауға ұсыну.

До начала выполнения чертежа необходимо заточить несколько карандашей. Это позволит избежать потерь времени на их заточку в процессе работы и работать, не отрываясь от чертежа. Нужно проверить также, чтобы на столе не было ничего лишнего, и свет падал с левой стороны.

«Денелердің түрін және құрамын өзгерту» тақырыбындағы практикалық жұмысқа арналған нұсқаулық Графикалық жұмысқа кіріспес бұрын қажетті құралдарды дұрыс орналастыру керек. Олар мақта матадан жасалған құрғақ шүберекпен сүртілу керек. Таңдалған құралдар жұмысқа кедергі келтірмейтіндей етіп орналастыру, олардың арасынан қажетті құралды таңдау үшін дұрыс орналастырылуы керек.

Сызуды бастамас бұрын бірнеше қарындашты ұштау керек. Бұл жұмыс барысында сызбаны үзбей орындауға мүмкіндік береді. Сондай-ақ үстелде артық ештеңе болмау және жарық сол жақтан түсуін тексеру керек.

Тапсырма мақсаты:

  • Алдыңғы сабақтарда жинақталған білімдерді біріктіру
  • Оқушылардың сыни және кеңістіктік қабылдау дағдыларын дамыту

Дескрипторлар:

  • Өзгертудің не екенін біледі
  • Өзгертуді орындау үдерісін біледі
  • Өзгертуді орындау үдерісін өз сызбасында қолданады
  • Түрлі тапсырмаларды орындайды
  • Сызбаны талдайды
  • Орындалған жұмысты талдайды және рефлексия жүргізеді
  • Бөлшектің сызбасын жасайды

Бағалау:

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау

Дифференциация:

Күрделі және жеңіл тапсырмалар

Ноутбуки, флипчарт, слайды, Компьютер, интернет, бумага формат А4, ластик, карандаш Т, ТМ, М, линейка, точилка, готовальня.

Сабақтың соңы

5 мин.

Сабақтың соңында рефлекция жүргізу:

- не түсініксіз болды?

- неге уақыт жетпеді?

- немен жұмыс жасауым қажет?

Қосымша ақпарат

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу