Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 3 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп: | Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері | |||||||||||||||||||||||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: Шынболатова Ғ.Ж. | |||||||||||||||||||||||||||||
Класс: 9 | Қатысушы оқушы саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу | |||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу; | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Біреуі сызықтық, ал екіншісі екінші дәрежелі теңдеу болатын екі теңдеуден тұратын теңдеулер жүйесін шешеді: Теңдеулер жүйесін шешу әдістерін біледі және қолданады; Өз ойын ашық жеткізе алады; Өз қатесін тауып, оны дұрыстайды. | |||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: теңдеу, квадрат теңдеу теңдеу/функция, теңдеулер жүйесі, сызықтық теңдеулер нүктелерді графикте белгілеу, график салу /түзу, x/y осьтері қию, айнымалы, коэффициент, мәні, реттеу/ салыстыру / алмастыру / индекс
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: x/y осьтері дегеніміз …. Осы түзудегі нүктелер.... Графикте төрт квадратант/ширек бар. х және y координат осьтері оң не теріс болады (осы ширекте). Кординаттары реттелген жұп ретінде жазылады. 2 түзу қиылысқан/ тоғысқан жерлері х және y мәндерін береді. | |||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | бірлесіп жұмыс істей алу; өзара ынтымақтастық,сондай-ақ өзара түсіністік қасиеттерін дамыту; өздік жұмыс орындау кезінде шешім қабылдау, қалыптастыру, талдау дағдыларының болуы; | |||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия, өмірмен байланыс | |||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін, квадрат теңдеулерді шешу жолдарын білу | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар қою: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін қалай шығарамыз? Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешуде қандай әдістерді білесіздер? | Қосымша 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 минут 5 минут 10 минут 3 минут 3 минут |
Т 1 – топ тапсырмалары: 1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер: 2. Егер теңдеулер жүйесінің шешімі болса, өрнегінің мәнін табыңдар. 3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер: 2. Егер теңдеулер жүйесінің шешімі болса, өрнегінің мәнін табыңдар. 3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер: 3 – топ тапсырмалары: 1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер: 2. Егер теңдеулер жүйесінің шешімі болса, өрнегінің мәнін табыңдар. 3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер: Топтық жұмысты тексеру. Оқушылар орындаған жұмыстарымен тақтада таныстырып, қорғайды.Алынған нәтижелер бойынша қорытынды жасайды.
Ә) Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан. Б) Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған; В) Өрнектің мәнін тапқан. Г)Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған; Ғ) Теңдеудің шешімін жазған.
1.Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
Б 1. Суретте шаршы түріндегі бассейн және оның ішкі бөлігіне кіріп тұратын фонтанның жоспары көрсетілген. Бассейннің еденінің периметрі 24 метр, ал ауданы 21 шаршы метр. Бассейн мен фонтанның өлшемін табыңыз. 2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз: С 1. Теңдеулер жүйесін шешіңіз: 2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз: (Екінші теңдеуді шеңбердің теңдеуіне: түріне келтіресіз) Өзіндік жұмысты тексеру:Бірдей деңгейдегі тапсырманы оқушылар бір топқа жиналып, шығарған жауаптарын салыстырып, есепті бірге талқылайды. Дескрипторлар: А 1)Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған; 2)Теңдеудің шешімін жазған. 3)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады; 4)Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан. Б 1)Суретке қатысты теңдеулер жүйесін дұрыс құрған; 2) Теңдеудің шешімін тапқан. 3)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады; 4)Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан. С 1)Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған; 2)Теңдеудің шешімін жазған. 3)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады; 4)Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасын тапқан. Кері байланыс беру. Сабақты қорытындылау. | Есептер: 1) Section_9.3 2) И.Е.Феоктистов Алгебра 9 кл Дидактические материалы 45- 46 беттер
1) Ch7_Section4 2) Section_9.3 3) И.Е.Феоктистов Алгебра 9 кл Дидактические материалы
| ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия: «Нысана» (Мишень) |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Шартты белгілер:
Ұ = Ұжымдық жұмыс
Т = Топтық жұмыс
Ж= Жұптық жұмыс
Ө = Өздік жұмыс
М = Мұғалімнің көрсетуімен
Қосымша 2
Ю.Н.Макарычев; Н.Г.Миндюк; К.И.Нешков; И.Е.Феоктистов
Алгебра 9 класс 2013 (№456(б), 463(б)) 140, 141 – беттер
Т
1 – топ тапсырмалары:
1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:
2. Егер теңдеулер жүйесінің шешімі болса, өрнегінің мәнін табыңдар.
3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
2 – топ тапсырмалары:
1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:
2. Егер теңдеулер жүйесінің шешімі болса, өрнегінің мәнін табыңдар.
3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
3 – топ тапсырмалары:
1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңдер:
2. Егер теңдеулер жүйесінің шешімі болса, өрнегінің мәнін табыңдар.
3. Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
Ө
Тапсырма бойынша саралау:
А
1.Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
2. түзуі мен параболасының ортақ нүктесі бар екенін дәлелдеңіз және осы нүктенің координатасын табыңыз.
Б
1. Суретте шаршы түріндегі бассейн және оның ішкі бөлігіне кіріп тұратын фонтанның жоспары көрсетілген. Бассейннің еденінің периметрі 24 метр, ал ауданы 21 шаршы метр. Бассейн мен фонтанның өлшемін табыңыз.
2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз:
С
1. Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
2.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз:
(Екінші теңдеуді шеңбердің теңдеуіне: түріне келтіресіз)
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?