Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты- тегі: | ||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: | Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме | 9.2.2.2. екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу; | ||||
Сабақ мақсаттары:
|
Алынған нәтижелер бойынша қортынды жасай алады; | ||||
Бағалау критерийлері |
| ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасайды. Мұғалім бағыт бағдар береді. Оқушылар білмеген сұрақтарын немесе есептерін мұғалімнен немесе қасындағы оқушыдан сұрай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Теңдеулер жүйесі..., әдіс-тәсіл Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері Қосу тәсілі, алмастыру тәсілі Функция, координата жазықтығы, екі функция графиктері, Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасы Шешімі, жауабын тексеру Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл теңдеулер жүйесін шешу үшін, ..... ..... қосу / алмастыру / графиктік тәсілді қолданамын Графиктік тәсілді қолдану үшін, ... ... алдымен у-терін тауып, әрбір теңдеуді функция ретінде қарастырып, графиктерін саламын. ... шешімдерін геогебрада тексеремін
| ||||
Құндылықтарды дарыту | Өз ара сыйластыққа,ынтымақтастыққа, тәрбиелеу. Сабақ өту барысында әдепті сөйлеуге, уақытты үнемдеуге баулу. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыруды дамыту. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып және geo-gebra бағдарламасында көрсету, BILIMLand сайтымен жұмыс жасауhttps://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi https://yadi.sk/i/I-dXzdtosWtMn https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi | ||||
Оқытудың өмірмен байланысы | Тақырыптың өмірмен байланысын теориялық материалды талқылағанда мысалдар арқылы түсіндіру. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Теңдеулерментеңсіздіктер жүйесін шешужәне оларды графиктік бейнелеу келешекте алгебраның басқа бөлімдерін оқуда қажет. Сонымен қатар физиканы оқыту бағдарламасында маңызды. | ||||
Бастапқы білім | Мәтіндік есептерді екі белгісізі бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі арқылы шешу | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 3 минут | 1.Оқушылармен амандасу. 2. Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. 3 . Терминология | ||||
Сабақтың ортасы 2 минут 10 минут 10 минут 7 минут 6мин. | 4.Ой қозғау. Функция теңдеуі мен графиктерін өзара сәйкестендіру арқылы Диофант сөзі алынады. Диофант теңдеуі жайлы тарихи мағлұмат беру. 5. Қайталау. Функциялардың графиктерін салу 8-12 слайдтар 6.Жаңа тақырып түсіндіру: Теңдеулер жүйелерінің бір теңдеуінің дәрежесі 2-ге тең болса, бұл теңдеулер жүйесін екінші дәрежелі теңдеулер жүйесі деп атайды. Теңдеулер жүйесінің шешімдері деп осы жүйенің әрбір теңдеуін теңбе-теңдікке айналдыратын х-пен у-тің мәні. Проблемалық сұрақ. Теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады? Барлық мүмкін жағдайларды қарастыру. 18-23 слайдтар 7.Жұппен жұмыс 25-27 слайдтар
8. Жеке жұмыс. Жүйені графиктік тәсілмен шешіңіз 1. 2. | https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi https://yadi.sk/i/I-dXzdtosWtMn https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi презентация Задачник 9 класс Мордкович А.Г. А.Н.Шыныбеков, Алгебра, 9 класс, учебник для общеобразовательной школы, Алматы, 2005 год | |||
Соңы 2 мин | 5.Сабақты қорытындылау
Үй жұмысы. Жүйені графиктік тәсілмен шешіңіз
Рефлексия. | ||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. | Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?