Проекциялаудың негізгі әдістері. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Сабақты жоспарлаудан бұрын орта мерзімді жоспарды қараңыз. Сабақ жоспарын ұсынылған үлгі негізінде әзірлеуге болады.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 2: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар | Мектеп: | ||||||||||
Дата: 13.11.17 | Мұғалімнің аты-жөні: ХалендеровА.А. | ||||||||||
Сынып: 10 А | Қатысқандар саны: 12 | Қатыспағандар саны: | |||||||||
1.Сабақ тақырыбы | Проекциялаудың негізгі әдістері. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.1 Проекциялау әдіс- тәсілдерін білу және түсіну | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: кескін алудың әдістерін түсіндіре; нобай, техникалық сурет, аксонометриялық проекция салудың тәсілдерін сиппаттай алады. Проекциялау әдіс- тәсілдері, проекциялар, жазық проекциялар, тікбұрыштап проекциялау, түрі, аксонометриялық проекцияларБерілген проекциялау әдісін … салыстыруға болады. Заттың сызбаларын орындау үшін … көрініс кескіндері қажет. Аксонометриялық проекция орындау үшін … қажет. | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Бұл бөлімде оқушылар аксонометриялық проекциялауды алу, сызбада көріністерді салу, проекциялау әдіс- тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыруға бағытталған. Нобай мен техникалық сурет салу ережелерімен танысады және осы дағдыларды бойына сіңіреді. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақтың информатика, математика және геометрия пәндерімен байланысы бар. | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар сабақ барысында тапсырмаларды орындағанда ноутбуктарды немесе компьютерлерді пайдалана отырып интернет ресурстарды қолдана алады. | ||||||||||
Бастапқы білім | Бұл бөлімде ақпараттарды визуалдау арқылы білу, түсіну және сызу дағдыларын орындауға негізделген. Оқушылар: Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау тәжірбиелерін үйренеді; Геометриялық салулар дағдыларын игереді; Сызбаларды рәсімдеуді және орындау ережелерін біледі. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 2 мин. | Ұйымдастыру кезеңі 1. Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі. Сыныпты сабаққа дайындау. 3. Cабақ тақырыбымен, мақсатымен және критерийлермен танысады. 4. Бағалау; 5. Талдау; 6. Рефлесия. | ||||||||||
Сабақтың ортасы 33 мин. | (Ұ) Оқушыларға жарық көздерімен әртүрлі геометриялық фигуралардан тәжірбие жүргізуді ұсыныңыз және заттың алынған кескінін, сондай ақ орталық проекциялауды алу барысын талқылаңыз. (Т) Оқушыларға геометриялық фигура кескіндерінің әртүрлі әдістер арқылы алынған проекциясын беріңіз (орталық, тікбұрышты және қиғашбұрышты). Алынған проекцияларды талқылауды ұсыныңыз. (алыну ерекшелігі, әдісі, мысалдар келтіру) Оқушылар мысалдарды қарау барысында салу үдерісін, пішінің, мазмұнын салыстырады. (Ө) Оқушылар орталық, параллель, ортогоналдық (тікбұрышты) әдістері арқылы қарапайым геометриялық фигура кескіндерін орындайды. Әр түрлі геометриялық денелердің (цилиндр, шаршы, және т.б.) және қарапайым заттардың (кітап, шырпы қорабы, хоккей шайбасы, және т.б.) көлеңкелерін қарастыру ұсынылады. Көлеңке мысалдарын қарастыру- оқушылардың проекция туралы білімдерін визуалды түсінуге көмектеседі.
| Әдебиеттер: Н.А.Гордиенко «Тематическое поурочное планирование по черчению 9 класс» А.А. Павлова Е.И.Корзинова «Творчество на уроках черчения». Проекциялау әдістері: Орталық проекциялау: https://www.youtube.com/watch?v=zebmi4zz3yo Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б. | |||||||||
Сабақтың соңы 5 мин. | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?