Түйіндесу. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары | Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ахымбекова Жазира Бакирханқызы | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Түйіндесу | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.4.2. Әртүрлі түйіндесулерді, сопақша және қисық сызықтарды қалай түйіндестіру керектігін көрсетіңіз | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| ||||||||||
Привитие ценностей | Целеустремленность, обучение на протяжении всей жизни. | ||||||||||
Құндылықта рды дарыту | Оқушылар графикалық құрал- жабдықтармен жұмыс жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды орындау үдерісінде эстетикалық талғамдарын, әр түрлі графикалық әрекеттерін, дағдыларын дамытады. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бейнелеу, математика, физика, тілдер, тарих | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернеттен іздеу, слайд жасау, АКТда көрсету | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 4 мин. | І. Ұйымдастыру бөлімі ІІ. Үй жұмысын тексеру. Сызбалар арқылы тексеру. ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру Бір түзу сызықтың екінші түзу сызыққа біртіндеп көшуі – түйіндесу деп аталады. Түйіндесулерді салу үшін түйіндесу центрі мен нүктелерін табу керек.
а) түйіндесу центрін табу үшін шеңбердің О нүктесінен радиусы R + r болатын көмекші доға жүргізеді. | Презентация http://cdot-nntu.ru/basebook/ng2/system/theory/geom_postr.HTM | |||||||||
Середина урока 7 мин. 7 мин. | б) АВ түзуінен r қашықтықта радиусы R + r доғасымен қиылысқанша, АВ түзуге параллель түзу жүргізеді. Шыққан О1 нүкте түйіндесу центрі. в) О О1 қосқанда М нүктесі пайда болады. О1 нүктеден перпендикуляр жібереміз, Н нүктесі пайда болады. г) М,Н түйіндесу нүктелерін r доғасымен қосып сызық жүргіземіз
А) І- шеңбердің диам. r1-30 мм, ІІ- шеңбердің диам. r2 –20 мм, түйіндесу радиусы R – 10 мм. Б) шеңбер ø r2 + R екі шеңбер сызу, центрі О1 және О2 ø r1 — R в) қиылысқан нүкте О, О1О, О2О – қосамыз.Қиылысқан нүктелер А және В.
Сырттай түйіндесу 4.Шеңберлер доғаларын түйіндестіру нәтижесінде алынған тұйық сызықты – сопақша (овал) деп атайды. Сопақшаларды біросьті және екіосьті деп ажыратады. Екіосьті сопақша осьтерінің ұзындықтарымен анықталады. Сопақша салу әдісі түсіндіріледі және оқушылар мұғаліммен бірге сызады. ІІ. Бекіту . Үлкен осінің ұзындығы 80 мм, кіші осінің ұзындығы 50 мм болатын екіосьті сопақша салу. | Құрал-жабдықтар: оқулық, тақта, сызба құралдары жұмыс дәптері Интернет | |||||||||
Сабақтың соңы 10 мин |
| ||||||||||
Саралау | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Бөлім бойынша білімдерін бақылау үшін, тақырыпты игеру үшін графикалық жұмыстар орындайды. Мұндай тапсырма түрі (дифференцияцалау) саралауды қарастырады. Оқушыларға шығармашылық тапсырмалар ұсыныңыз. Бұл тапсырма студенттердің қабілеттерінің деңгейін көрсетеді | Жұмыстар жеке-дара жүзеге асырылады, бұл бағалау процесін жеңілдетеді. Студенттер критерийлерге сәйкес бір-бірін өздігінен бағалайды. Бағалау әрбір студенттің деңгейін ескереді. Тапсырма оқушылар графикаға негізделген өз коллаждарын жасаған кезде қағаз парағына дұрыс сурет салу жолын көрсетеді. Бұл тапсырма материалдарды (гуашь, қарындаш, түстер журналдары), сондай-ақ суреттің объектісін (фотосуреттен немесе қиялдан) таңдауды қамтамасыз етеді. Бұл тапсырма студенттердің сызықтар, фигуралар мен түстердің көрнекі элементтерін, сондай-ақ графикалық композицияларды құрастырудың әртүрлі жолдарын қалай қолданатынын көрсетеді. | 1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз. 3. Жұмыс орнындағы тәртіпті және тәртіпті сақтаңыз. 4. Сабаққа қажетті бояулар мен материалдарды мұқият пайдаланыңыз. 5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз. Төтенше жағдайларда қауіпсіздік талаптары. 1. Егер өзіңізді жақсы сезінбейтін болсаңыз, сабақты тоқтатыңыз және мұғалімге бұл туралы айтып беріңіз. 2. Жарақат алған жағдайда оқиға туралы мұғалімге дереу хабарлаңыз. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?