Аралас сандарды түрлендіру. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Бөлшектер және пайыз

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Тақырыбы:

Аралас сандарды түрлендіру

Оқу мақсаты:

4.1.1.6 бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру/ сан сәулесінде салыстыру, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату

4.1.2.14 аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру;

Ғылыми тіл

Пәндік терминология мен тірек сөздер:

бөлшек;

дұрыс бөлшек;

бұрыс бөлшек;

аралас сандар

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланатын тіл.

Құндылықтар

Өзіне өзі құрмет, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

Бөлшектердісан сәулесінде бейнелейді

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ) Кіріспе

Оқушылар бұл сабақтың тақырыбын өздері анықтау үшін, алдын ала дайындаған табиғат құбылыстары көрсетілген суретті көрсету. Шеңберде көрсетілген құбылыстардың қай бөлігі қандай жыл мезгілдеріне сәйкес келетінін бөлшек арқылы көрсетуді ұсыну. Келесі суретте көрсетілген жыл мезгілдеріне сәйкес келетін бөлшектер арқылы оқушыларды топқа бөлу.

Есептерге сәйкес макеттер

Ламинатталған парақтар

Алма, апельсин немесе шоколадтар суреті

Сабақтың ортасы

(Т)Жоқ сандарды тап. Оқушылар жоқ сандарды орнына қойып, бөлшектерді оқиды. Олардың алымдары мен бөлімдерін атау.

2. Бұрыс бөлшектер Сурет бойынша бұрыс бөлшектерді аралас санмен жаз.

Сен білесің бе?

Бұл айдарда тарихшылардың археологиялық мәліметтері бойынша Ежелгі Мысыр, Ежелгі Қытай, Ежелгі Грекия, Вавилон және Араб елдерінде бөлшек сандарды белгілеуде өздерінің түрліше символдарын енгізгені туралы айтады. Ежелгі Қытай елінің бөлшекті жазу үлгісі қазіргі кездегі жазу үлгісімен айырмашылығы мен ұқсастығына оқушылардың назарын аудару.

(Ж)Сан сәулесі. Окушыларға тапсырманы жұпта орындауды ұсыныңыз. а) Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырып, оны сан сәулесінде көрсетеді.

23 4 = 5 3 4

ә) Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырып, оны сан сәулесінде көрсетеді.

3 1 6 = 19 6

(Т)Шығарып көр. Окушыларға топта шығару жолын талқылауды ұсыну.

Жауабы а) Биіктігі — 102 м. Қабаты — 25. Бір қабаттың биіктігі — ? м. 102 : 25 = 4 (2 қалдық) 4 2 25 ә) Аулада — 3 5 сағ. ? сағ. 65 Саябақта - 3 5 сағ. 3 5 сағ – 36 мин; 2 3 сағ – 40 мин; 36 + 40 = 76 (мин) 76 мин = 1 сағ 16 мин Жауабы: Самат таза ауада1 сағат 16 минут өткізді

(Ж)Ойлан. Тапсырманы жұпта орындайды, теңдік дұрыс болатындай бос торкөздерді толықтырады.

(Т)Орындап көр. Тапсырманы топта ұйымдастыру. Кестеде берілген сандардан мәні болатын өрнек құрастырады. Өрнекте қосу мен азайту амалдарын қолдануға және сандардың 2 – 3 алуға болатынын ескерту.

Есептер жазылған қима қағаздар

Сабақтың соңы

Кері байланыс

Сабақтың рефлексиясы.

Сабақтың соңында «Бағдаршам» стратегиясын қолданып рефлексия жасау. Оқушылар 5 балдық жүйемен қаншалықты сабақта белсенді болғандарын немесе сабақтың қаншалықты түсінікті және қызықты болғанын анықтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу