Азот және оның құрылысы. Аммиак, аммоний тұздары. Ортофосфор қышқылы және фосфаттар. Азот және фосфор тыңайтқыштарының қолданылуы. Азот оксидтері, нитраттар және фосфатардың қоршаған ортаға әсері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4А Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Азот және оның құрылысы. Аммиак, аммоний тұздары. Ортофосфор қышқылы және фосфаттар. Азот және фосфор тыңайтқыштарының қолданылуы. Азот оксидтері, нитраттар және фосфатардың қоршаған ортаға әсері. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.36 молекула құрылысы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіру; 10.4.1.8 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ және су ресурстарына әсерін анализдеу; 10.4.1.9 азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну; 10.2.1.37 газтәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін және алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру; 10.2.1.38 ортофосфор қышқылының және фосфаттардың физикалық, химиялық қасиеттерін оқып білу; | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Азот, фосфор және оның қосылыстарының қасиеттері мен қолданылуымен танысу. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік мақсат: Оқушылар орындай алады: Оқушылар орындай алады: 10.4.1.9 азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну; Тілдік мақсат: Оқушылар орындай алады: Сұрақтарды дұрыс қою және оларға дұрыс жауап беру үшін тақырыптық сөздікті пайдалану (интернет желісінде бар), сонымен қатар азот пен фосфордың қоршаған ортаға әсерін талқылау. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Азот және фосфор қосылыстары, тотық, нитрат, тыңайтқыш, тірі жүйе, өсімдіктің өсуі, аммиак, азот байланысы, балдырлардың көбеюі, оттегі, артық, қоршаған орта, жою, байланыстыру, айырылу, сіңірілу Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Егер… ……… не болады? Өзен және тоған суларда азоттың болуы………….? … ағзалар өледі / қалдықтар жиналады ? Артық азот пайда болса….. ... Қалай … - нитраттар сіңіріледі / қолданылады …? - фермерлер азотты қосылыстарды қолданаы ма …? | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Миссия. Зияткерлік әлеуетті дамыту(сабақ бойында) Пайым. Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту(тапсырма орындауда) Құндылықтар Сыйластық (топтық жұмыста) Ашықтық (жеке жұмыста) Мақсаттылық (сабақ бойында) Жауапкершілік (сабақ бойында) Өмір бойы оқыту (сабақ бойында) | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану, физика | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, ғаламтор ресурстары. | ||||||||||||
Бастапқы білім | 8.3А Сутек. Оттек 8.4А Көміртек және оның қосылыстары 9.1 В Бейорганикалық қосылыстарға саалық анализ | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-2 минут | Ұйымдастыру бөлімі.
| ||||||||||||
2-10 минут 10-35 минут 35-40 минут 40-75 минут | Тапсырма атауы: Зерттеу жұмысы. Тапсырма түрі: жеке жұмыс (I) Тапсырма мақсаты: білімді тексеру. Тапсырма сипаты:
Үш молекуланың қайсысында байланыс энергиясының мәні жоғары? Неліктен?
Бағалау критерийлері. Бағалау түрі: өзін-өзі бағалау. Тапсырма атауы: «Аммиакты алу және оның қасиеттерін зерттеу» Тапсырма түрі: практикалық жұмыс. Тапсырма мақсаты: зертханада газтәрізді аммиакты алу және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу. Тапсырма сипаты:
Бағалау критерийлері. Кері байланыс. Рефлексия «Нысана» Тапсырма атауы: Зерттеу жұмысы Тапсырма түрі: топпен жұмыс (G) Тапсырма мақсаты: фосфор қышқылы және оның тұздарын сапалық анықтау. Тапсырма сипаты:
Бағалау критерийлері. | Қосымша 1. Технологиялық карта. | |||||||||||
Сабақтың соңы 75-80 минут | «Блум кубигі» арқылы кері байланыс жүргізіледі. Қорытынды. Үйге тапсырма. Сабақтың аяқталуы. | Блум кубигі. | |||||||||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | |||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?