Уақыт өлшем бірліктері. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 2С: Уақыт Күні:2 тоқсан Сынып: 3 | Мектеп: Көкшетау қ. физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Мұғалімнің аты-жөні : Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Уақыт өлшем бірліктері | |||||
Оқу мақсаттары | 3.1.3.2 Уақытты өлшеуде секунд өлшем бірлігін пайдалану 3.1.3.5 сағаттардың әртүрлі түрі бойынша уақытты анықтау: сағаттар, минуттар, секундтар 3.1.3.3 **уақыт мәнін салыстыру: секунд, мин, сағат, тәулік, жыл, ғасыр және шама мәндерімен арифметикалық әрекетті орындау 3.1.3.4 уақыттың өлшем бірліктерін түрлендіру: олардың арасындағы ара салмағы негізінде секунд, мин, сағат, тәулік, жыл, ғасыр | |||||
Сабақ мақсаттары | Уақытты өлшеуде секунд өлшем бірлігін пайдалану.Сағаттардың әртүрлі түрі бойынша уақытты анықтау.Уақыт мәнін салыстыру және шама мәндерімен арифметикалық әрекетті орындау. Уақыттың өлшем бірліктерін түрлендіру | |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар | Уақыт, сағат, минут, тәулік, апта, ай, жыл, т.б. уақыт өлшем бірліктері | |||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы білім алу | |||||
Пәнаралық байланыстар | Ғылымға кіріспе, қазақ тілі | |||||
Алдыңғы меңгерілген білім | 2 - сыныпта табиғат туралы өтілген білімдерін қайталау | |||||
Сабақбарысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 1 минут 5 минут 1 минут | I.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық:Қоңырау үні соғылды, Сабағымыз басталды. Оқушылар тізіліп, Қатар-қатар тік тұрды.
/Математика сабағы/ ІІ.Қызығушылықты ояту” Сөзжұмбақ. Мақсаты: өткен білімдерін қайта жаңғырту, сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерімен танысу. | презентация Слайд | ||||
Сабақ ортасы 1 минут 4 минут 1 минут 10 минут 3 минут 5 минут 5 минут | (Ұ) Проблемалық сұрақ. Мақсаты: оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту. - Өмірде нені өлшеуге болады? /Ұзындықты,салмақты, уақытты. Ұзындықты сызғышпен, метражбен өлшейміз/. - Ал уақытты қалай өлшеуге болады? - Сабақтың ұзақтығын қалай өлшейміз? - Дем алу ұзақтығы мен 1 сабақтың ұзақтығын әр түрлі уақыт өлшем бірліктерімен өлшенеді ме немесе екеуін де бір бірлікпен өлшейміз бе? /Дем алуына уақыттың көп бөлігі кетпейді, бір сабақ 45 минутқа созылады/. - Ендеше дем шығару, кез келген іс-әрекетті қандай уақыт бірлігімен өлшейміз? (Ұ)Уақыттың ең кіші өлшемі секундпен таныстыру. Мақсаты: сағаттың әр түрі бойынша, уақыт өлшем бірліктерін анықтау. Оқушыларға 3 түрлі сағат көрсету. Кұммен, минут, секунд, шкаласын көрсететін сағат түрімен және электронды сағат түрлерін көрсету. Осы үш сағаттың қайсысы секундты көрсете алатындығы анықталады. (Б) «Сен білесің бе?»
/1-2 қадам жасай аламыз, ғарыш кемелерінің дыбыстық жылдамдығы 1 секунд/ (Ұ, Ө) «Сандарды сөйлетемін!» Мақсаты: белсенді әдістер арқылы сыни ойлауға дағдыландыру. «Кубизм» стратегиясы бойынша /экранда кубиктің қырына сай сұрақтар шығып отырады. Сұрақтарға жауап бере отырып мына сандарды сөйлету. 365 12 4 7 24 60 1.қыры: «Ойлан,тап.» Бір жылда неше күн бар? қаңтар, ақпан, желтоқсан айларында неше күн бар?2.қыры: «Сен білесің бе?» Бір жылда неше ай бар ? Бәйшешек қай кезде гүлдейді?3.қыры: «Тез,ойла» «Қ» әрпінен басталатын ай аттарын айт.Бір жылда неше мезгіл бар?4.қыры: «Әрі оқу, әрі ойын» Сөздердің аудармасын тап. Дүйсенбі- .., тоңазытқыш-… Бір аптада неше күн бар? 5.қыры: «Қызықты грамматика» қай әріп жоқ ?Са…ат, уа…ыт, қа…тар, /қ,ң, ғ/ Бір тәулікте неше сағат бар? 6.қыры «Өзіңді тексер» /жыл мезгілі, қыс, көктем, құстар, қар ериді. 1 сағатта неше минут,1 минутта неше секунд бар? / ы,ы,ұ,а/ (Ж/Ж) «Кім жылдам?» Мақсаты: уақыт өлшем бірліктерін арифметикалық амалдар қолдана отырып, шығару. Тақтаға есеп шығарылады. Әрбір жұптың жанында секундамер тұрады. Әрбір оқушы есепті шығару жылдамдығын анықтап, жылдамдықтарын анықтайды. Фотоаппарат 32 суретті 2 секундта тусірді. Ол 10 секундта неше сурет түсіре алады? 32суретті – 2 с 10с - ? сурет Ш: 32/2*10=160 Ж: 10 секундта 160 сурет түсіре алады /Тапсырма бойынша әрбір жұп өздеріне кері байланыс жасайды. «Меніңше, біздің есеп шығару жылдамдығымыз...... бұл тапсырмадан .........мен үйрендім» сөйлемін толықтырады./ (Ж) Сағатта осы уақытты көрсетіңіз. Мақсаты: Уақытты анықтай білуге үйрену.
Осы жаттығуды жұппен орындауды ұсыныңыз: бір оқушы сағат уақыты үлгісіне көрсетеді, ал екіншісі сағаттар мен минуттар санын жазады/анықтайды. Және керісінше: бір оқушы уақытты атап өтеді, ал екіншісі сағат үлгісін көрсету керек. «Спектакль 18.00-де басталады. Театрға дейін автобуспен 40 минут жүріп бару керек. Сағатта үйден шығу сағатын, театрға келу уақытын, спектакль басталатын уақытты көрсетіңіз», «Жұмыртқа 5 минут қайнатылады. Қазір 7 сағат 40 минут. Жұмыртқаның пісуі үшін, пешті сағат нешеде өшіру керек?» «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды. (Қ) Салыстыр. Мақсаты: уақыт өлшем бірліктерін түрлендіру, салыстыру. 1сағ.20мин.*120мин1тәул.5сағ.*29сағ.3ғасыр.*100жыл.1жыл 2ай.*365 күн /Тақтаға дұрыс нұсқасы шығарылады, жұппен дәптерлерін алмаса отырып, «+», «-» әдісі бойынша тексереді, кері байланыс жасалады/. | слайд Сағаттар Кубик Слайд Сағат секундомер слайд қима қағаздар Слайд Карточкалар | ||||
Сабақтың соңы 2 минут | Маған сабақта ............қызықты /қызықсыз болды Сабақтан ..............................................үйрендім Алда уақытта ...............................білгім келеді | слайд | ||||
Дифференциация – оқушыларғакөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайтапсырмаларқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Топта жұмыс жасату арқылы дифференциациялау. Қабілеттері әр түрлі оқушыларды топтастырып жұмыс жасату. Топтық жұмыстарды ұйымдастыру үшін қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар беру. | Оқушылардың ауа жайлы білімдері бағаланады | Денсаулық сақтау технологиялары. Қолданылған сергіту сәті мен белсенді оқыту әдістері Сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтау. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
«Ойлан,тап.»
Бір жылда неше күн бар?
қаңтар, ақпан, желтоқсан айларында
неше күн бар?
«Сен білесің бе?»
Бір жылда неше ай бар ?
Бәйшешек қай кезде гүлдейді?
«Тез,ойла» «Қ»
әрпінен басталатын
ай аттарын айт.Бір жылда неше мезгіл бар?
«Әрі оқу, әрі ойын»
Сөздердің аудармасын тап.
Дүйсенбі- .., тоңазытқыш-… Бір аптада
неше күн бар?
«Қызықты грамматика»
қай әріп жоқ ?Са…ат, уа…ыт, қа…тар,
Бір тәулікте неше сағат бар?
«Өзіңді тексер»
/жыл мезгілі, қыс, көктем, құстар, қар ериді.
1 сағатта неше минут,1 минутта
неше секунд бар?
«Ойлан,тап.»
«Сен білесің бе?»
«Тез,ойла»
«Әрі оқу, әрі ойын»
«Қызықты грамматика»
«Өзіңді тексер»
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?