Салу есептері. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Тарау 7.4A: Шеңбер. Геометриялық салулар | Мектеп: Алматы қ ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||
Күні : | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||
Cынып: 7 | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Салу есептері | |||||||||||||||||
Cабақтың түрі | Жаңа тақырыпты меңгеру | |||||||||||||||||
Осы сабақта меңгерілетін сабақ мақсаттары | 7.3.2.16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; 7.3.2.17 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; 7.3.2.18 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология –- нүктелердің геометриялық орны; - шеңбердің центрі, радиусы, диаметрі; - хорда; - шеңбердің доғасы, оның бұрыштық шамасы; - жартышеңбер; - қиюшы; - шеңберге жанама, жанасу нүктесі; - центрлік бұрыш, центрлік бұрыштың градустық шамасы; - жанасқан (қиылысатын) шеңберлер; - түзу және шеңбердің өзара орналасуы; - үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер, шеңберге іштей сызылған үшбұрыш; - үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер; - центрлес шеңберлер; - кесіндіні қақ бөлу; - берілген бұрышқа тең бұрыш; - салу есептерін шешу кезеңдері; - салу есептерін талдау, дәлелдеу, зерттеу; - ізделінді фигура. Пайдалы фразалар - нүкте шеңбердің ... (бойында, ішінде, сыртында ) жатыр; - шеңбер доғасының бұрыштық шамасы ... тең; - түзу және шеңбердің ортақ нүктелері ... (бар, жоқ); - шеңбер үшбұрышқа іштей сызылған деп аталады, ...; - шеңбер үшбұрышқа сырттай сызылған деп аталады, ...; - берілген үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер центрі ...; - үшбұрыштың биссектрисаларының қиылысу нүктесі ... шеңбердің центрі; - үшбұрыштың орта перпендикулярларының қиылысу нүктесі ... шеңбердің центрі; - центрлік бұрыштың шамасы ... анықталады; - егер шеңберің екі центрлік бұрыштары тең болса, онда ...; - егер шеңбердің диаметрі хорданы тең екі бөлікке бөлсе, онда ...; - егер шеңбердің диаметрі хордаға перпендикуляр болса, онда ...; - шеңберге жанама жүргізу үшін ... керек; - егер шеңбердің центрінен түзуге дейінгі арақашықтық шеңбердің радиусынан ... (үлкен, кіші) болса, онда ...; - ... салу үшін ... (циркул, сызғыш) көмегімен орындауға болады; - центрлік бұрыш ... доғасына тіреледі; - центрлік бұрыш ... доғасына керіледі. | |||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру |
| |||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Сызу
| |||||||||||||||||
ИКТ пайдалану дағдысы | Интерактивті тақтада жұмыс жасай білу | |||||||||||||||||
Алдын ала білу керек | шеңбер , перпендикуляр түзулер, бұрыштың биссектрисасы | |||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут | Ұйымдастыру сәті: Оқушылармен сәлемдесу. Жаттығу. | |||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут 10 минут 10 минут 15 минут | Өткен тақырыпты қайталау Циркульдің көмегімен жасалатын іс-әрекеттер
Сызғыштың көмегімен келесі әрекеттерді істеуге болады.
Есептер (амалдар) бірінші деңгей бойынша : Есеп 1. Бұрышқа тең бұрыш салу. Есеп 2. Бұрыштың биссектрисасын салу. Есеп 3. Перпендикуляр түзулерду салу. Есеп 4. Кесіндіні қақ ортасынан бөлу. «Салу есептері» атты презентацияны тамашалау. Көру кезінде оқушылар дәптерлеріне сәйкес салуларды орындап отырады. Мұғалім қажет болған жағдайда бағыт-бағдар беріп тұрады. Бекіту: ұжымдық жұмыс, тақтамен жұмыс.
Тексеру жұмыс: жеке жұмыс
Бірін-бірі тексеру – бағалау парағы
| http://festival.1september.ru/articles/617861/ http://school– collection.edu.ru/catalog/rubr/7ae22b15– 0a01– 01b2– 01b4– 43d515241aec/54840/ Қосымша 2.docx | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Үй тапсырмасы:
а) биссектрисасын салыңыз; б) медианасын салыңыз; в) биіктігін салыңыз. 7. Сызғыш пен циркульдің көмегімен: а) -қа тең; б) -қа тең бұрыш салыңыз.
| |||||||||||||||||
Дифференциациялау – қабілеті жоғары оқушылармен жұмыс жасауды қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың тақырыпты меңгеруін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||
Дарынды оқушыларға қосымша 2 –дегі жоғары деңгейдегі тапсырмалар беріледі; басқа оқушыларға көмек көрсету ұсынылады. | Дәптермен жұмыс, оқушылардың бір-бірі бағалауы , ауызша сұрақтар қою, қосымша тапсырмалар беріп көру. | Аудиторияның жақсы жарықтануы; сыныптағы температураны реттеу | ||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаттары айқын болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына жетті ма? Жоқ болса, неге? Сабақтағы дифференциалдық дұрыс болды ма? Сабақтың барлық кезеңдері уақытымен жүрді ма? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма? | ||||||||||||||||||
Жалпы баға беру Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақтың өтуі және меңгерілуі жайлы)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не септігін тигізер еді? (сабақтың өтуі және меңгерілуі жайлы)? 1: 2: Сабақ кезінде сыныпта қандай жетістікті немесе қиындықты жекелеген оқушылардан байқадым? Алдағы сабақтарда неге көніл аудару керекпін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?