Параллель түзулер. Түзулердің параллельдік белгілері. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
7.3С Түзулердің параллельдігі | Мектеп: ФМБ НЗМ Қостанай қаласы | ||||||||||
Күні: 17.02.2016 | Мұғалімнің аты-жөні: Маженова Ж.А. | ||||||||||
Сынып: 7 a, c, d | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Параллель түзулер. Түзулердің параллельдік белгілері. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушы:
екі түзуді қиюшымен қиғандағы бұрыштарды танып біледі (айқыш, ішкі тұстас, сәйкес бұрыштар);
түзулердің параллельдігінің белгілерін қолданып есептерді шығара алады; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Жетістік критерийлері | Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
2) ішкі тұстас бұрыштарды атайды; 3) сәйкес бұрыштарды атайды; 4) параллель түзулердің белгілерін есеп шығаруда қолданады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Parallel Lines – параллель түзулер Transversals – қиюшы Pairs of angles – бұрыштар жұбы Corresponding angles – сәйкес бұрыштар Alternate interior angles – Ішкі айқыш бұрыштар Alternate exterior angles – Сыртқы айқыш бұрыштар Same side interior angles – Ішкі тұстас бұрыштар Consecutive exterior angles – Сыртқы тұстас бұрыштар Properties – қасиет Corresponding Angles are equal - сәйкес бұрыштар тең Alternate Interior Angles are equal – ішкі айқыш бұрыштар тең Consecutive Interior Angles add up to 180° - ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180°-қа тең. Definition - анықтама A transversal is a line that crosses at least two other lines – қиюшы – ол кем дегенде басқа екі түзуді қиятын түзу. | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұжымдық, шыдамдылық, шыншылдық. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ағылшын тілі, Сызу | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
| ||||||||||
Бастапқы білім | Бұрыш, түзу, параллель түзулер; сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамасы; сыбайлас және вертикаль бұрыштар теоремасы; | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 7 мин |
Всемирный день проявления Добраты World Kindness Day Оқушылар бір-біріне игі тілектерін жазып, Мейірімділік ағашына жабыстырады. Өздерінің тілектерін түсіндіреді.
| Презентация PowerPoint | |||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин 18 мин
|
Жұппен жұмыс Оқушыларға Қостанай қаласының көшелері бейнеленген карта үзіндісі беріледі. Сонымен қатар банк, мейрамхана, полиция, мектеп, үй, почта суреттері таратылады. Оқушылар суреттерді айқыш, сәйкес, тұстас бұрыштардың анықтамасы бойынша орналастыруы керек. Тапсырма ағылшын тілінде беріледі. Оқушылардың:
тексеріледі.
Оқушылар берілген тұжырымдарың дұрыс немесе қате екендігін карточкалар арқылы көрсетеді. Туындаған сұрақтарға жауап береді.
Мұғалім берілген есепті шешу жолын оқушыларға бағыттау сұрақтары арқылы түсіндіреді. Мұғалім – бағыттаушы.Оқушы – ізденуші.
We do … Келесі есепті оқушылар өзара талдап, тақтада орндайды. Мұғалім – бақылаушы. Оқушы – көшбасшы. You do … Келесі тапсырманы оқушылар орындарында жеке орындайды. Мұғалім – бақылаушы. Оқушылар бір-бірін тексереді. Қабілеті жоғары оқушылар үшін қосымша тапсырма: «Шам-шырақ» есеп. Бір адамның үш ер баласы болыпты. Бір күні ол балаларын шақырып алып, былай депті: - Қалада дана құмыралар сатылып жатыр деп естідім. Олардың түбі мен беті бір-біріне параллель екен. Осындай құмыраны кім сатып алса, ол өмір бойы қайғы көрмей өтеді екен дейді. Мен сендерге бір дорбадан алтын беремін, ал сендер өздеріңе сондай құмыра сатып алыңдар. Ағайынды жігіттерге қандай құмыра сатып алу керек? | Презентация PowerPoint Қосымша 1 Презентация PowerPoint Презентация PowerPoint Қосымша 2 Қосымша 3 | |||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Білім ағашындағы бір сөзді таңдап, оқушылар сабақ бойынша ойларын ағылшын тілінде білдіреді.
| Презентация PowerPoint Қосымша 4 | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар сабақта басқа оқушыларға көмектесу мүмкіндігіне ие болады. | Материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін жалпы және жеке жұмыстар жүргізіледі. Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау түрлері қолданылады. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?