y=ax^2, y=ax^3, y=k/x (k≠0) функциялары, олардың графиктері және қасиеттері. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2A Функция. Функцияның графигі | Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||
Күні: | ||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | , , (k0) функциялары, олардың графиктері және қасиеттері | |||||||||
Сабақ түрі | Өткен материалды бекіту | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.5.1.10 y функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу; 7.5.1.11 (a ≠ 0) функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу; 7.5.1.12 (k ≠ 0) функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу. | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Сабақ соңында оқушылар:
| |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы сабақ мақсатына жетеді, егер:
| |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындайды:
- k кері пропорционалдық коэффициентінің таңбасы мен графиктің координаталық ширектерде орналасу ерекшелігінің арасындағы тәуелділікті түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: – парабола тармақтары (жоғары, төмен) бағытталған, өйткені ... ; – функцияның графигі ... симметриялы;
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтарды дарыту сабақтағы әрекет кезеңдері арқылы жүзеге асырылады. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометриялық интерпретациялар, информатика | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Білім алуға АКТ мүмкіндіктерін тиімді қолдануға қажетті қолданушылық дағдылар, онлайн үй тапсырмасы | |||||||||
Бастапқы білім | Функция және функция графигі. Сызықтық функция және оның графигі. Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | ||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Сабақ басында мұғалім келесі әрекеттерге назар аударады: - оқушылардың назарын шоғырландыру; - оқушылармен бірлесіп сабақ мақсаттарын анықтау; - оқушыларды жұптарға бөле отырып олардың «жақын даму аймағын» анықтау - сабақ соңындағы нәтижелерді бағамдау. | |||||||||
Сабақтың ортасы 40 мин
| Сабақта түрлі әрекеттер орындай отырып оқушылар бағалау парағын толтырады. Сабақ соңында қорытындылар жасалып, мұғалімнің жеке журналына жазбалар жасалады. Осылайша оқушылардың әр кезеңдегі және кезең аралықтағы нәтижелері сараланады.
Оқушылар үй тапсырмасын шығару үлгісі және мұғалім ұсынған критерийлер бойынша өз жұмыстарын тексереді және сабақтың бірінші кезеңі бойынша өздеріне пайыздар қояды. Жақсы нәтижеге жетуге ұмтылыс арқылы оқушының бойына келесі құндылықтар дарытылады: мақсатқа жетудегі табандылық, еңбексүйгіштік, академиялық адалдық.
Дарытылатын құндылықтар: сұрақтарға тез жауап беруге дағдылану, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу. Орындалған жұмыстан кейін оқушылар өздерін дұрыс жауаптар саны бойынша бағалап, өздерінің бағалау парағына пайыздар қояды.
Дарытылатын құндылықтар: жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, шешім қабылдау, өз жұмысының сапасына жауапкершілік сезіну. Оқушылар берілген деңгейлер (А,В және С) бойынша жұмысты тапсырмалар бойынша (, , ) өздері таңдайды
Оқушылардың жағдайды талдау, жалпылау, жасалған жұмыс бойынша қорытындылар жасау дағдылары дамиды. Барлық сабақ барысындағы жұмысты ескере отырып, оқушылардың жауаптарына кері байланыс беріліп, бағаланады (әр оқушының қызметіне орташа пайыздық мөлшері белгіленеді). IV. Үй тапсырмасы – 2 мин. Жақсы нәтижеге жетуге ұмтылыс арқылы оқушының бойына келесі құндылықтар дарытылады: мақсатқа жетудегі табандылық, еңбексүйгіштік, академиялық адалдық. Мүғалім http://www.yaklass.ru сайтында оқушыларға деңгейлер бойынша үй тапсырмаларын құрастырады және оларға күнін, орындалу уақытын көрсетіп таратады. Берілген жұмыс пайызбен бағаланып мұғалімнің жеке журналына белгіленеді. Келесі сабақ басында оқушының осы жұмысын ескеріп, сабақты бағалау парағын толтырудан бастауға да болады. Осылайша, сабақта оқушылардың үй тапсырмасын орындау нәтижелері барлық сынып шеңберінде және жеке талданады). | Көкшетау қаласындағы ФМБ НЗМ мұғалімі Бектасова Наталья Аклбековнаның таныстырылымы. Көкшетау қаласындағы ФМБ НЗМ мұғалімі Егоркина Надежда Викторовнаның бақылау материалдарының үзіндісі | ||||||||
Сабақ соңы 2 мин |
| |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Деңгейлер бойынша саралау жеке жұмыс барысында жүзеге асырылады. | Әр сабақ кезеңінен кейін бағалау орындалады (өзіндік, жұпта бағалау немесе мұғалім бағасы). Сабақ соңында оқушылар орташа пайызды есептеп, оны мұғалімге айтады. | Әртүрлі әрекет формалары | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?