Көпмүшелерді көбейту. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

7.2В Көпмүшелер

Мектеп: NIS Petropavl

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Көпмүшелерді көбейту

Оқу бағдарламасына сілтеме.

7.2.1.13

түріндегі көбейтінділерді тіктөртбұрыштардың аудандары түрінде өрнектеп түсіндіреді;

7.2.1.12 көпмүшелерді көбейте алады

Сабақтың мақсаты

Оқушылар: көпмүше мәнін біледі, оның дәрежесін, көпмүшенің стандарт түрін анықтайды, көпмүшелерге амалдар қолданады, есептер шығарады.

Бағалау

критерийлері

Оқушы мақсатына жетті, егер:

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Көпмүшені көпмүшеге көбейтеді;

Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдана алады;

Білімін қолдану

Топтау тәсілін пайдаланады

Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады;

Көбейтінділерді тіктөртбұрыштардың аудандары түрінде интерпретациялайды

Тілдік мақсат

Оқушылар: көпмүшемен байланысты терминдерді анықтайтын қосалқы сөйлемді пайдаланады (мысалы … алатын сан) ауызша және жазбаша анықтайды.

Арнайы лексика және терминология: Бірмүше, тұрақты, айнымалы шама, дәреже, коэффициент; Көпмүше, көпмүше дәрежесі; Толықтауыш, арифметикалық амалдар, көбейту; Көпмүшелердің көбейтіндісі.

Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: Белгіленген бір сан немесе белгіленген мәнді әріп болып табылады. Айнымалы шама бұл мәні белгісіз санды білдіреді. Коэффициент бұл айнымалы шаманың алдындағы сан. Дәреже бұл негізді өз мәнін өзіне неше рет көбейту керектігін көрсететін сан. Бірмүше бұл тұрақты (сан) мен айнымалы шаманың көбейтіндісі.

Құндылықтарды тәрбиелеу

  • Белсенді азаматтық позиция(оқушылар өз ойларын дәлелдейді)
  • Құзыретілік
  • Адамгершілік

Негізгі дағдылары

Әлеуметтік

(оқушылар жұмыс кезінде бір-біріне құрмет көрсету)

Алдыңғы меңгерілген материал

Алгебралық өрнектерді, дәрежелерге амалдар қолдануын, және теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу әдістерін түсіну. Бірмүше, оларға амалдар қолдану.

Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған іс - шаралар

Қолданылатын материалдар

Сабақ басы

2мин

Ұйымдастыру.

Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау. Бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау, күтілетін нәтижемен танысу.

Сабақ ортасы

15 мин

20 мин

Жаңа тақырыпты

Төмендегі суретте ABCD тіктөртбұрышы бейнеленген. Тіктөртбұрышының ауданын екі тәсілмен табыңыз.

S= (a +b)(c +d) немесе S=ac+ ad+ bc+ bd. Ауданды екі тәсілмен таптық, Аудандарын қандай тәсілмен тапсақ та, мәндері бірдей шығады. Сондықтан біз, Формулалардың оң жақтарын да теңестір аламыз:

(a+b)(c+d)=ac+ad+bc+bd. Сендер байқағандай оң жақтағы өрнек сол жақтағы әр элементтің бір-біріне көбейтіндісіне тең. Демек, осыдан жаңа формула пайда болды.

Көпмүшені көпмүшеге көбейтудің алгоритмін тұжырымдаңыз.

Жеке жұмыс.

Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орында:

Жұптық жұмыс. Берілген екі өрнектің шығару жолын жұпта қарастырып, кері байланыс береді.

Жеке жұмыс

Есептер шығару

1. Теңдеуді шешіңіздер: (2x-4)(6x+3)=(3x-2)(4x-1)

2. Көбейтуді орындаңдар:

3. Теңдеуді шешіңіз: (х +4)(х – 3) – (х -5)(х +2) = 6.

4. өрнегінің х және у-тің кез келген мәнінде бірдей мән қабылдайтынын дәлелдеңіз.

5. Айталық, болсын. өрнегін табыңыз.

Шыныбеков Ә.Н.

7сынып Алгебра

Сабақ соңы

3 мин

Кері байланыс беру

Сұрақ-жауап арқылы

Үй жұмысы

2-а-1 және а2+2 көпмүшелері берілген.

a) Берілген көпмүшелердің айырмасын табыңыз.

b) Берілген көпмүшелердің қосындысын табыңыз.

Жауаптарды стандарт түрге келтіріңіз.

Қосымша ақпарат

Дифференциациялап оқытуОқушыларға көбірек қолдаукөрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың білімін қалай тексересіз?

Кіріктірілген пәнаралық байланыс.

Қауіпсіздік ережелері.

АКТ-ні қолдану.

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Сынып оқушыларына тақырыпты қаншалықты түсінгеніне байланысты деңгейлік тапсырмалар беріледі.

Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау

Әр оқушының үлесін бағалау үшін және қателердің бар-жоқтығын түсіну үшін жеке жұмыс нәтижесі.

Құндылықтар:

Оқушылар өз сыныптастарымен топтық жұмыс барысында диалогқа қатысуы , сол сияқты сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады.

Топтық жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?

Дифференциациялап

оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды

пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Бәрінен бұрын қандай екі нәрсе ұнады? (оқытуды және оқуды да ескере отырып).

1.

2.

Қандай да бір екі ұсыныс сабақты жақсарта алар еді? (оқытуды және оқуды да ескере отырып).

1.

2.

Мен бұл сабағымда, менің келесі сабағымда қатысатын жалпы сынып жайлы және әрбір жеке оқушы жайлы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу