Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Алгебра, 7 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.1В Бүтін көрсеткішті дәреже

Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.5

алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәреженің қасиеттерін қолдану

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты бекіту

Сабақ мақсаттары

Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданып, есептер шығару.

Бағалау критерийлері

1. Өрнектің мәнін табу барысында дәреженің қасиеттерін қолдана алады.

2. Амалдарды орындау ретін сақтай отырып, бүтін көрсеткішті дәрежесі бар өрнектің мәнін таба алады.

3.Дәрежелері бар есептеу мысалдарында амалдар орындау тәртібін реттілігін біледі .

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- дәреженің қасиеттерін ауызша және жазбаша түсіндіреді;

Бөлім бойынша лексика және терминология

- дәреженің негізі;

- дәреже көрсеткіші;

- натурал көрсеткішті дәреже;

- бүтін көрсеткішті дәреже;

- дәрежеге шығару;

- көбейтіндінің дәрежесі;

- бөліндінің дәрежесі;

- дәрежелердің көбейтіндісі;

- дәрежелердің бөліндісі;

- дәрежені дәрежеге шығару;

- санның стандарт түрі;

- стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігі мен реті;

- заңдылық, тізбек, тізбектің элементі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- бірнеше бірдей сандардың көбейтіндісі;

- ... дәреже түрінде жазыңыз;

  • негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері қосылады (азайтылады);
  • негізі сақталып, дәреже көрсеткіштері көбейтіледі;
  • теріс санды жұп көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...;
  • теріс санды тақ көрсеткішті дәрежеге шығарғанда ...;
  • негізі ... болатын дәреже түрін келтіріңіз;
  • санды стандарт түрде жазыңыз;

Құндылықтарды дарыту

Өзара сенімділік әрі сыйластық қарам-қатынасты қолдау және тұжырымдау. Тындырымды да ұқыпты тұлға қалыптастыру.

Бастапқы білім

Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

(10-минут)

1) оқушылармен сәлемдесу, зейінін сабаққа шоғырландыру, түгелдеу

2) Сыныпты жұпқа бөлу

3) Үй тапсырмасын талдау

4) Сабақ мақсатын қою.

5) Бағалау критерийлерін оқушылармен бірге құру.

6) Дәреженің қасиеттерін еске түсіру.

Қайталауға арналған жаттығу.

1. Ықшамдаңыз.

а); ;

б) а14 : а9 · а5; с22 · (с18 : с9); (d3)7 : (d3)6;

Ықшамдаңыз.

Шешуі.

Презентация

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

30 минут

7) Жұптық жұмыс.

Жұптарға тапсырма :

Амалдарды орындау ретін сақтай отырып, бүтін көрсеткішті дәрежесі бар өрнектің мәнін табуға арналған тапсырмаларды оқушыларға жұптасып орындауға ұсыну.

Есептеңдер:

а) b) (0,5m-6n4)-7 с) (х-6 у4 )6 d) 64 • 74

e) ∙604;

a) ; b) ; c) ; d) 125-4514 e)819k

Дұрыс жауабы арқылы жұптар бір-бірін тексереді.

8) Өзіндік жұмыс.

Оқушылар өз бетімен келесі тапсырмаларлы орындайды, керек жағдайда мұғалім көмектеседі, консультация береді, мұғалім балалардың жұмыстарын бағалайды.

1. Ықшамдаңыз.

а) ; б)

2. Ықшамдаңыз.

а) ; б) ; c)

3. Ықшамдаңыз.

  • а14 : а9 · а5; с22 · (с18 : с9); (d3)7 : (d3)6; ((–х)3)2;
  • (–(–х)2)3.

4. Есептеңіз:

Шешуі.

5. Есептеңіз:

Шешуі.

6. Есептеңіз:

Шешуі.

7. Есептеңіз:

Шешуі.

Қосымша тапсырмалар.

Шешуі.

2.

Шешуі.

3. Есептеңіз:

а) b) (0,25m-2n2)-3 с) (х-3 у2 )3 d) 43 • 53 e) ∙304;

4. Есептеңіз:

a) ; b) ; c) ; d) 25-31252 e) 2433k

5. Өрнектің таңбасын анықтаңдар:

а) а2n ; b) a2n+1 мұнда а n≥0 - бүтін сан

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтың соңы

5-минут

10) Сабақты қорытындылау:

- а-ның қандай мәндерінде аn дәрежесінің мәні 1-ге тең болады?

11) Оқушылар өзін-өзі бағалайды

9) Үйге тапсырма: Ықшамдаңдар

а) ; б) ()4

в) ; г) ; д)

  • х14 : х9 · х5; х22 · (х18 : х9);(с3)7 : (с3)6;
  • х5 : х2 : х2; х10 : (х10 : х5); ((х2)2)2; ((х3)3)3; ((х2)3)4

Қосымша 4

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін. Үлгерімі төмен оқушыларға жеке консультация алуға мүмкіндік беремін.

Оқушылардың тапсырманы орындаудағы белсенділіктрін бақылау арқылы формативті бағалаймын. Оқушы өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады.

1 минут көз жаттығуын жасау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу