Формулаларды пайдаланып периметрді табу. Математика, 2 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімдіжоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4C Бөлім: Аудан жәнепериметр | Көкшетау қаласы Назарбаев Зияткерлік мектебі Мұғалім: Шамиганова Р.М. Қатысқандар саны:20 | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 2В | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Формулаларды пайдаланып периметрді табу | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтақол жеткізілетін оқумақсаттары (оқубағдарламасына сілтемеу) | Алгебралықесептержәнеайнымалылар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | АА2.8 Үшбұрыштың (Р=а+в+с), тіктөртбұрыштың (Р=(а+в)∙2), шаршының (Р= а∙4) периметрін табу Фигураның периметрін табу | |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сыйластық , жауапкершілік | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақтілі, дүниетану | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Фигуралардың ауданын табу | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | І Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық Сабақта көздеріміз ықыласпен қарайды , Құлақтарымыз мұқият тыңдайды . Басымыз өте жақсы ойлайды Қолдарымыз жақсы жұмыс жасайды. Оқушылар шеңберге тұрады 1,2 сандарын айтады. 1 сандары-сыртқы шеңбер құрады 2сандары-ішкі шеңбер құрады «Мен-саған.сен-маған» ойыны арқылы формулаларға қайталау жасау. Үшбұрыштың периметрін табу формуласын айт?Р=а+в+с Тіктөртбұрыш периметрін табу формуласын айт?Р=(а+в)∙2 Шаршының периметрін табу формуласын айт?Р= а∙4 Бұл фигуралардың преиметрін қалай табуға болады? Периметрін табу үшін не істейміз? Сонымен бүгінгі сабақ не жайында болмақшы? Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Формулаларды пайдаланып периметрді табу Сабақтың мақсаты: Үшбұрыштың (Р=а+в+с), тіктөртбұрыштың (Р=(а+в)∙2), шаршының (Р= а∙4) периметрін табу . Жетістік критерийлері:
| Көрсету үшін торкөз (1 см2) қағаз керек Сызғыштар / өлшеуіш лента Фигуралар, деңгейлік тапсырмалар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Қызығушылықты ояту. «Пішіндер сөйлейді?» видеосын көрсету. Сендер қандай фигуралар жайында көрдіңдер? Бұл фигураның периметрін қалай табуға болады? Периметр дегеніміз не? - Фигураның барлық қабырғасының қосындысы. Үшбұрыштың периметірін табу үшін үшбұрыштың барлық. қабырғаларын қосамыз. (Ұ) Периметрді есептеу тәсілдері туралы пікір алмасу Оқушылардан мұның ең тиімді жолын табуды ойлануын сұрау 1 сыныпта барлық қабырғаларының ұзындықтарын қостық. P=a+b+a+b 2 сыныпта ұзындығы мен енін қосып, 2-ге көбейтеміз. P= (a+b ) x 2 Жұптық жұмыс. Оқушыларға жұпта талқылауға тапсырмалар беру. Әр жұп өзінің тапсырмасын келесі жұпқа түсіндіріп, дәлелдеу. 1-жұп Ұзындықтары 6см ,4см,2 см үшбұрыш сызып,оның периметрін тап? 2-жұп Ұзындығы 10 см, ал ені 5 см тіктөртбұрыштың периметрін тап: 3-жұп Қабырғаларының ұзындығы 9 см шаршы сыз және оның периметрін тап: 4-жұп Жер салымының ұзындығы 60 м, ал ені 2000 см кем. Периметрі мен ауданын тап? 5-жұп Ауданы 24 см² сәйкес 3 тіктөртбұрышты сыз және периметрін тап? Тақтамен жұмыс. Ені 4 см, ал ұзындығы одан 2 см-ге артық тіктөрбұрыш сыз және оның периметрін тап? Мысалы, ауданды есептеу кезінде бір жақ қабырғасының ұзындығын 4-ке көбейтеміз. Ал периметрді табу үшін олар қандай тиімді тәсілді ұсынар еді? (Ұ) Шаршының, тікбұрыштың және үшбұрыштың периметрін есептеу формуласын кезекпен көрсету және оқушылардан осы формулалардың қалай пайдаланылатынын сұрау: Р=а+в+сР= а∙4Р=(а+в)∙2 Сергіту сәті. Күлші қане достым Күлші қане достым Бүгінгі күн міне, Жақсылыққа толсын! Біздің жетер мақсат Жетістікке толсын! Жеке жұмыс. Топтық жұмыс. Ұзындықтары 6см ,4см,2 см үшбұрыш сызып,оның периметрін тап: Шешуі: Р=6см+4см+2см =12см Жауабы: Р=12см Ұзындығы 10 см, ал ені 5 см тіктөртбұрыштың периметрін тап: Шешуі: Р=(10см+5см)х2 =30см Жауабы: Р=30см Қабырғаларының ұзындығы 7 см шаршы сыз және оның периметрін тап: Шешуі: Р=7х4 =28см Жауабы: Р=28см (Ө/Т,Қ) Оқушылардан спорт алаңдарының жаңа түрін ойлап табуын сұрау Мүмкін алаңқайлардың көлеміндегі үлкен алаңдардың нұсқасы екінші сыныпқа сәйкес болар. Олардан формуланың көмегімен есептелген периметрі мен ауданы белгілі өздері ұсынған жаңа спорт алаңдарын көрсетуін сұрау. Логикалық есеп: Маймыл бұтаққа жайғасып банан жеп отыр. Оның әр қолында біреуден банан бар. Әр аяғында қолындағыдан 1 банан артық. Маймылда неше банан бар? Қорытынды жасау:арды Не үйреніп,не білдік? Формуларды қайталау. Үшбұрыштың периметрін табу формуласын айт?Р=а+в+с Тіктөртбұрыш периметрін табу формуласын айт?Р=(а+в)∙2 Шаршының периметрін табу формуласын айт?Р= а∙4 | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Келесі сабақта не білгілерің келеді? | |||||||||||||||||||||||||
Дифференциация - қабілеті жоғары оқушылар ға жұптық жұмыс түрлерін беру | Үйге тапсырма беру: Өз бетімен фигуралар сызып, оның периметрін табу: | Денсаулық сақтау Қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?