Қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2В Металдар мен құймалар

Мектеп: НЗМ, Қызылорда

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Кәсіби даму мақсатының тақырыбы

Сабақ тақырыбы

9.2.3.2 қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

-тұрмыста,өндрісте «таза»заттарды емес, қоспалар мен құймаларды қолданатынын білу

- заттар қасиетіне қоспаның аз ғана мөлшерінің әсері болатынын білу

- қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу

-өнеркәсіпте осындай есептеулердің маңызын білу

Жетістік критерийлері

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер:

- қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу жолдарының алгоритмін құра алады;

- егер қоспа құрамындағы басқа заттың массасы белгілі болса, заттың массасын реакция теңдеуі бойынша есептеуді біледі ;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Металдарға тән қасиеттер мен реакцияларды ескертпе ретінде жаза алу, аяқталған сөйлемдерге қорытынды жасай алады

Құндылықтарды дарыту

Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық

Пәнаралық байланыстар

математика ,физика пәнімен.

АКТ қолдану дағдылары

Power point

Бастапқы білім

Қарапайым химиялық реакциялар(7.2 В)

Металдардың химиялық белсенділігі (8.1 В)

Металдар белсенділігінің қатары (8.2 А )

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен сәлемдесу. Назарларын сабаққа аудару.

2. Топқа бөлу

3. Ой қозғау: Алюминий – жеңіл металл. Оны ұшақ жасауда қолданады.Ұшақты таза алюминийден құрастыруға болады ма. Жауаптарыңды Его используют в самолетостроении. Можно ли построить самолет из чистого алюминия.

Ответ аргументируйте.

Демек, табиғатта заттар химиялық таза түрінде кездеспейді.Тұрмыста, өндірісте біз қоспалар мен құймаларды пайдаланамыз.( Тамақ дайындауға дистельденген суды пайдаланбаймыз) Өнеркәсіпте қоспаларды алудың бірнеше алу әдістері бар.

Қорытпаның қасиеттері құрамына кіретін металдардың қасиеттерінен ерекшеленеді. Мұндай қорытпаларды жасау үшін үлесті (қоспалардың массалық үлесін) білу қажет. Бұл үлесті есептеу. Яғни, егер қоспалардың белгілі бір массасынан тұратын басқа заттың массасы белгілі болса, заттың массасын реакция теңдеуі бойынша есептеу есептерін шеше білу

Қоспаларға арналған есептеулерді шығару алгоритмі.Есте сақтаңыздар: 1.Осы тәрізді есептерді жүргізгенде, қоспа құрамындағы таза заттың массасын табу керек.

2.Есеп шартында қоспа ретінде кен немесе техникалық үлгі берілуі мүмкін.

Есеп шығару сызбасы:

Анализ и крат- расчёты по

кая запись определение уравнению ответ.

условия задачи

Есептің берілгені және оған қысқаша талда жасау, табу, теңдеу бойынша есептеулер, жауабын жазу

Есеп шығару реттілігі:

  • Есеп мәтінін оқу, қысқаша шартын жазу.
  • Химиялық реакция теңдеуін жазу.
  • Таза заттың массасын есептеу
  • Есептің шарты бойынша қоспа массасын табу
  • Қоспаның массалық үлесін табу формуласы: ωқоспа = mқоспа/mтаза зат.

1-есеп:

200 г кальций карбидінің техникалық үлгісінде қоспалардың массалық үлесін анықтаңыз, егер 56 л ацетилен алынған болса.

Бер: Шешуі: таза затты х г – масса

mтехнич.(CaC2)=200г 1) х г 56л

V(С2Н2) = 56 л

CaC2 + 2Н2О = С2Н2 + Са(ОН)2

Ωқоспа = ? 1 моль 1 моль

М=64г/моль Vm=22.4л/моль

m=64 г V= 22,4 л ,

тогда х г/64 г= 56 л/22,4 л; х = 160 г.

2) үлгідегі қоспаның массаын табу:

Mқоспа.= 200 – 160 = 40 г.

3) қоспаның массалық үлесін табу:

Ωқоспа = 40 г/ 200 г = 0,2 (или 20%).

Жауап: ωқоспа = 20%.

2-есеп:

Құрамында 20% қоспасы бар 325 г мырыш пен тұз қышқылы әрекеттескенде түзілген сутек газының көлемін есептеңдер.

Д а н о: Р е ш е н и е:

mтехн.(Zn)= 325 г 1) mтехн.(Zn)= 325 г ω (Zn)= 100%-20%=80% (0,8);

ωқоспа.= 20% (0,2) ωқоспа.= 20% (0,2) m (Zn)= 325 * 0,8 = 260 г

V(Н2)= ? n (Zn) = 260г : 65 г/моль = 4 моль.

берілгені: 4 моль Х моль

2) Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

Теңдеу бойынша: 1 моль 1 моль

Х= 4 моль

V(Н2) = Vm * n(Н2); V(Н2) = 22,4 л/моль * 4 моль = 89,6 л.

Жауап: V(Н2) =89,6 л.

Сабақтың соңы

30-36 мин

37-39 мин

40 мин

Қалыптастырушы бағалау жұмысы.

Рефлексия.

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Бағалау

Үйге тапсырма:

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

оқушылар:

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?