34+23 түріндегі жазбаша қосу. Математика, 2 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді жоспар
Пән: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім: Екітаңбалы сандарды қосу және азайту. Жүздіктер. | Мектеп: Талдықорған қаласының физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Кудабаева А.К | |||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | 34+23 түріндегі жазбаша қосу | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 2.1.2.6 Мынадай жағдайларда: 34+23, 57-23/ 27+34, 61-27/47+33, 80-47, 100-35 екі таңбалы сандарды қосу мен азайту алгоритмын қолдану. | |||||
Сабақ мақсаттары | 34+23 жағдайындағы екі таңбалы сандарды қосу алгоритмын қолдану. | |||||
Бағалау критерийлері | Екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай қосуды орындауда жазбаша есептеу алгоритмін қолданады. | |||||
Тілдік мақсаттар
| Жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін айтады, математикалық терминдерді сөйлеу барысында қолдана алады.Қосу, азайту, бірліктер, ондықтар, қосынды, айырма, т.б. сөздерді қолданады. | |||||
Құндылықтарды дарыту
| Еңбек және шығармашылық | |||||
Құндылықтарды дарыту/әлем азаматы/көпмәдениеттілік/ /интернационализм | Білімдерін өмірде пайдалану | |||||
Пәнаралық байланыстар | АКТ пәнімен байланысты Дене шынықтыру жаттығуларын кіріктіру Дүниетану пәнімен байланысты | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Тақырыпқа берілген тапсырма негізінде. | |||||
Бастапқы білім | Екі таңбалы сандардың разрядтық құрамы | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 10 минут | Математикалық диктант жазу 5 ондық 7 бірліктен тұратын сан Бірлігі 3, ондығы 9. Барлығы 74 бірліктен тұратын сан Тек 8 ондықтан тұратын сан | |||||
Сабақтың ортасы 5 минут 7 минут 2 минут 10 минут 10минут | (МК, Т) -Сабағымыздың мақсаты: 34+23 жағдайындағы екі таңбалы сандарды қосу алгоритмын қолдану. «Ойлан! Тап!» ойыны -Балалар, сабақтың тақырыбын анықтау үшін, мына парақтардағы тапсырмаларды орындау керек. Оқушыларға парақтар таратылады. Оқушылар топта ақылдаса отырып, тапсырмаларды орындап, санды анықтайды. 1/Графикалық модел бойынша санды анықтаңдар: - 34 саны. 2/Өлшем бірліктерін түрлендіріңдер: 1 онд + 1 онд + 3 бірл=..... бірл - 23 саны. 3/Амалдарды орындаңдар: (100 – 50 ) + 7 =..... -57 саны. 34, 23, 57. /Топтар орындаған тапсырмаларымен ауысады және бірін-бірі тексереді/ -Балалар, қандай сандар шықты? -Бұл сандардың қандай ұқсастығы бар? Шыққан сандармен ламинатталған тақталарға екі әртүрлі өрнек құрастырып жаза қойыңдар. 34 + 23 = 57 57 – 23 = 34 23 + 34 = 57 57 – 34 = 23 -Балалар, қалай ойлайсыңдар, сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Екі таңбалы сандарды қосу және азайту. (Ө,Қ)Өрнектерді түрлендіру -Жарайсыңдар! Енді толық шығару жолын көрсетіңдер. 34 + 23 = (34 + 20) + 3 = 57 57 – 23 = (50- 20) + (7 – 3) = 34 -Балалар, осыны есептеу үшін біз көп уақыт жұмсадық. Неліктен деп ойлайсыңдар? -Өйткені көп жаздық. -Мұндай есептеу тәсілі тиімді ме екен? -Қалай тез әрі тиімді есептеуге болады? -Енді осы қосынды мен айырманы баған түрінде, яғни жазбаша тәсілді қолданып, үйренеміз. 34 57 + - 23 23 57 34 Сергіту сәті (МК,Т) «Проблемалық жағдаят» -Балалар, бізге бүгін қонаққа Көжеке келіп отыр. Оның сендерге бір өтініші бар екен. Тыңдаймыз ба? Берілген тапсырманы қатесін түзетіп, топта отырып тексереді. -Қай өрнектер қате шығарылған? 42 +25 76 Топтар бір-бірінің жұмыстарын бас бармақпен бағалайды. -Балалар, ауызша есептеу мен жазбаша есептеудің қандай айырмашылығы бар? Мүмкін болатын жауаптар: -Ауызша есептеулерді үлкен разрядтардан бастайды, амалды солдан оңға қарай жылжи отырып орындайды. -Ал жазбаша есептеулерді бірліктер разрядынан бастап, оңнан солға қарай жылжиды. (Ө,Қ)Өздік жұмыс Жазбаша есептеу тәсілін көрсете отырып, тапсырмалар орындау. 42 + 36 = 15 + 52 = 75 – 21 = 83 – 41 = Оқулықтың 12-бетіндегі «Сабақ кестесі» тапсырмасын орындау. Қалыптастырушы бағалау • Баған түрінде жаз және түсіндіре отырып шығар. 16 + 23 52 + 36 67 – 23 48 – 24 Жұмысты ерте орындаған оқушыға өздігінен өрнектер құруды ұсынамын. Берілген сызба бойынша есеп құрастыру, шығару. Шаңғы- 23б. Коньки- ?, 9б. Артық Өздік тапсырма «Ойлан» тапсырмасы Қосындысы 50 болатын сандар жұбын таңда. | Үлестірмелі парақтар Сергіту сәті Аудиожазба үлестірмелі парақтар ҚБ парақтары | ||||
Сабақтың соңы 3 минут |
-Бүгін не үйрендіңдер?
«Өз жетістігін бағалау парағы» Оқушылар түрлі-түсті стикерлер арқылы өздерін бағалайды. Үйге тапсырма:Жұмыс дәптерінің 11-бетіндегі тапсырманы орындау. | Стикерлер арқылы | ||||
Дифференциация – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?