Тұздар. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Сабақ тақырыбы

Тұздар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.4.11-тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақ мақсаттары

8.3.4.11-тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

Жетістік критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді егер:

-жіктелуін біледі және мысал келтіре алады;

-тұздардың қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін жазады.

Тілдік мақсаттар

 Оқушылар орындай алады:   бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары бойынша білімді ауызша жалпылайды, заттардың атау және олардың алыну әдістерін тізбектейді 

Негіз, сілті, қышқыл, негіздік оксид, қышқылдық оксид, қышқыл тұздар, негіздік тұздар, орта тұздар. алынуы, анықтамасы, көрсетілген өзгерістер 

Диалог/жазылым үшін  пайдалы  тіркестер  

Бейметалдан алуға болады … Металдан жану реакциясы бойынша … Сілтілер…..ерігіш,  ...........әрекеттесе алады 

Қышқылдар……..реакцияға түседі Тұздарды түрлі әдістермен алады  ………….

Құндылықтарды дарыту

ЖА құндылықтары: қоршаған ортаны қорғау және тұрақты дамуға тырмысу.

ЕЖ құндылықтары:сындарлы ойлау, сенімділік, рефлексия жасау, өзара қарым-қатынас.

Пәнаралық байланыстар

Биология,физика

Бастапқы білім

8.2В Стехиометриялық есептеулер 8.3С Ерітінділер және ерігіштік 8.2А Зат мөлшері  8.1В Зат формуласы және  химиялық реакция теңдеулері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут

2минут

3минут

(М, Т) Белсендіру: мұғалім оқушыларғатұздардың формулалары жазылған карточка таратады. Оқушылар берілген тұздарды төрт топқа жіктеуі керек: орта, негіздік, қышқылдық қостұздарға 

Бағалау: топ арасында қалыптастырушы бағалау жүргізу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийлерін талқылау.

Химия 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Тұздар  . Презентация

Химия 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. «Тұздардың қасиеттері және алынуы» Карточкалар Слайд 1-6

Сабақтың ортасы

2минут

3минут

5минут

15минут

(М) Оқушыларға бейорганикалық тұздардың номенклатурасын және оның жіктелуін түсіндіру мақсатында мұғалім келесі схеманы слайдта көрсетеді.

Оқушылар тұздардың әр түріне анықтама береді.

Мұғалім тұздарды атау ережелерімен оқушыларды таныстырады, түсіндіреді.

(Жж) Оқушылардан тұздардың атаулары бойынша формула құрастыруды сұраңыз.  

Оқушылар берілген тұздарды атаулары керек болады.

Na2CO3

NaHCO3

LiCl

CuSO4

MgOHCl

(CuOH)2CO3

KAl(SO4)2

K2NaPO4

KCr(SO4)2

Fe(OH)2NO3

Ca(HCO3)2

Ca(H2PO4)2

Жұмыс соңында кілт арқылы тексеріп қалыптастырушы бағалау жүргізеді.

(Э, Т) Оқушыларға тұздардың  металдармен, қышқылдармен,  негіздермен және басқа да тұздармен  әрекеттесуіне тәжірибе жүргізеді. Нәтижелер мен реакция теңдеулерін жұмыс парағына жазады.

 Химия 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Тұздар  . Презентация

 

Сабақтың соңы

3минут

Сабақтың қорытындысын жасау

Оқушылар тұздардың қасиеттерін көрсететін схема жасайды.

Химия 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Тұздар  . Презентация

Рефлексия

2минут

Рефлексия. Оқушыларға түрлі түсті стикерлер таратылады. Жасылға тұжырым жазады, қызылға не түсінбегенін жазады, сарыға сұрақтарын жазады.

Мұғалім оқушылардың жазған деректерін келесі сабақты жоспарлауда ескереді.

Үй тапсырмасы:

Саралау:

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Келесі реакция теңдеулерін аяқтау:

Zn + CuSO4

CaCO3 + HCl →

BaCl2 + H2SO4

Ba(NO3)2 + K2SO4

NaCl + AgNO3

AlCl3 + NaOH →

Топтардажәне жұптарда деңгейі әр түрлі оқушыларды араластырып отырғызу. Өзара түсіндіру, көмек көрсету және қолдау. Топ ережелерін сақтау.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

(ҚТ) Сілтілермен және қышқылдармен жұмыс кезінде қолғаптар мен көзілдіріктер қолдану керек. 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?