Қышқылдар. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4А   Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қышқылдар.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.4.8 -қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру 

Сабақ мақсаттары

- қышқылдардың құрамын анықтау ;

- қышқылдардың жіктелуін білу

- химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жаза білу

Бағалау критерийлері

Оқушылар мақсатқа жетеді,егер

- қышқылдарды сандық және сапалық құрамы бойынша жіктей алса,

- қышқылдық ортада әр түрлі индикаторлардың түстерін ажырата білсе;

- қандай заттардың қышқылға жататынын анықтай білсе;

- қышқылдардың күшті және әлсіз болатынын білсе.

Тілдік мақсаттар

Oқушылар орындай алады:  

бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары бойынша білімді ауызша жалпылайды, заттардың атау және олардың алыну әдістерін тізбектейді 

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, бір-бірінің құндылықтарын өзара құрметтеу

Азаматтық жаhандану құндылықтары: қоршаған ортаға қамқорлық жасау және дамуға ұмтылу

АЖ дағдылары: Сыни және креативті ойлау, өзін-өзі қамтамасыз ету және рефлексия дағдылары, қарым-қатынас, іс-әрекеттер мен ақылға қонымды негіздеме

Пәнаралық байланыстар

Биология

АКТ қолдану дағдылары

Power point бойынша жұмыс

Бастапқы білім

8.2В Стехиометриялық есептеулер 

8.3С Ерітінділер және ерігіштік 

8.2А Зат мөлшері  

8.1В Зат формуласы және  химиялық реакция теңдеулері  

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-6 мин

Ой шақыру.

1.Берілген ұғымдарға түсінік беріңіз.

Қышқыл,тұз,негіз,бейтарап,бейтараптану.

2.Бүгін таңертең жеген тамақтарыңды жазып,дәмін естеріңе түсіріңдер.

Бұл тапсырма бойынша қышқыл тағамдардың қышқылтым дәмі болады деген қорытынды шығарады.

Сабақтың ортасы

6-15 минут

15-25 мин

25-38 мин

20-30 минут

30-40 минут

40-50 минут

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырып,бағалау критерийлерін оқушылармен бірге құрастырады.

Мұғалім кесілген кестенің бөліктерін таратады , оқушылар қосылыстардың атауы мен анықтамасын сәйкестендіріп, анықтамасын дәптерге жазу керек.

Қышқыл

 Құрамында металл атомдарына ауыса алатын бір сутек атомы және қышқыл қалдығынан тұратын күрделі зат

Оксид

Екі элементтен тұратын,оның біреуі оттек болатын күрделі зат

Негіз

Металл атомынан және бір немесе бірнеше гидроксотоптан құралған күрделі зат

Тұз

Металл атомынан және қышқыл қалдығынан құралған күрделі зат

Индикатор

рН ортаның өзгеруіне байланыста түсін өзгертетін зат

Сілті

Суда еритін негіздер

Жұппен жұмыс.

Қышқылы ерітіндісінің ортасын анықтау үшін оқушыларға эксперимент жүргізу қажет. Кестені толтыру.

Индикатордың түсі

Қызыл лакмус қағазы

Көк лакмус қағазы

Метилоранж

фенолфталейн

Әмбебеп индикатор

Тұз қышқылы

Фосфор қышқылы

Күкірт қышқылы

Топпен жұмыс.

  • Берілген тізім бойынша қышқылдық орта көрсететін заттарды теріп жазыңыз.

H-молекуласы бар 

HO- & -OH молекуласы бар

формула

Қызыл лакмус

Көк лакмус

формула

Қызыл лакмус

Көк лакмус

HCl

қызыл

қызыл

 HClO (HOCl)

қызыл

қызыл

 CH4

қызыл

көк

Al(OH)3

көк

көк

 NaH

көк

көк

 CH3OH

қызыл

көк

 HI

қызыл

қызыл

 H3PO4

қызыл

қызыл

 H2O

қызыл

көк

 CH3CH2OH

қызыл

көк

 SrH2

көк

көк

LiOH

көк

көк

 H2S

қызыл

қызыл

HNO2

қызыл

қызыл

 KH

көк

көк

HCOOH

қызыл

қызыл

 HF

қызыл

қызыл

Be(OH)2

көк

көк

 HBr

қызыл

қызыл

H2SO3

қызыл

қызыл

 CH2O

қызыл

көк

 OCHCH2OH

қызыл

көк

 

  • рН-метр арқылы ерітіндінің қышқылдығын анықтауға болады. 0,010 М ерітіндінің рН көрсеткіштері көрсетілген. Қышқылдарды күшінің артуы бойынша орналастырып жаз

Бөлшек

pH

Бөлшек

pH

бөлшек

pH

 HClO4

 2.00

SO32–

 9.60

H2S

4.50

 H2SO4

 2.00

HCl

 2.00

HPO42–

9.60

 H3PO4

 2.24

H2PO4

 4.60

HBr

2.00

 ClO

9.73

 HI

2.00

SO42–

 7.00

 ClO4

 7.00

H2SO3

2.18

PO43–

 11.89

 HSO4

 2.88

CH3COOH

3.37

NaOH

 12.00

 HClO

 4.73

HS

9.50

HNO2

2.72

 HSO3

 4.60

H2O

7.00

Cl

7.00

Сабақтың соңы

38-40 минут

Рефлексия

Оқушылар жұпта орындайды. Сыныптасының бір саусағын таңдап, бір-біріңіздің сұрақтарынңызға жауап беріңіз.

«M» (бас бармақ) - ойлар, білім, ақпарат.

- Бүгін қандай жаңа не білдім?

«Б» (сұқ саусақ) - мақсатқа жақындығы.

- Бүгін мен не істедім?

«С» (ортаңғы) - бұл ақыл жағдайы.

- Менің көңіл-күйім қандай болды?

- Позитивті эмоциялармен байланысты?

«У» (аты жоқ саусақ - сервис, көмек, ынтымақтастық.

- Бүгінгі күні басқаларға қалай көмектестім?

- Менің қарым-қатынасым басқалармен жақсартылды ма?

«В» (шынашақ) - физиологиялық жағдай.

- Бүгінгі денсаулығым үшін не істедім?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдаукөрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: Гомологиялық қатар, құрылымдық формула құра біледі.

Кейбір оқушылар: Изомерлер жаза алады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?