Топтастыру және жиындар элементтерін оқыту Cандардың құрамдасуы. Математика, 1 сынып, дидактикалық материал.
Сабақ жоспары
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4B бөлім: Топтастыру және жиындар элементтерін оқыту | Мектеп: Талдықорған қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||
Күні: 11.05.16 | Мұғалімнің аты-жөні: Иманбаева Н З | ||||
Сынып: 1А | Қатысқандар саны:20 Қатыспағандар саны: 0 | ||||
Сабақтың тақырыбы | 4B бөлім: Топтастыру және жиындар элементтерін оқыту Cандардың құрамдасуы | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.4.1.1 Заттар жиынын бір тұтас біріктіру; жиын элементтерін бөлу; жұп құру арқылы жиындарды салыстыру; берілген элементтер бойынша жиын құру | ||||
Сабатың мақсаттары | оқушыларды сандарды құрамдастырумен танысытыру, ойлай білу дағдысын дамыту. | ||||
Жетістік критерийлері | тапсырмаға байланысты сандарды құрамдастыруды; сандардың қарапайым комбинациясын сараптауды меңгереді. | ||||
Сөздік қор | Құрамдастыру | ||||
Құндылықтарды дарыту | Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, қазақ тілі пәндерімен байланыс орнайды. | ||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Заттарды құрамдастыру | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
5минут | (Ұ) Ұйымдастырукезеңі Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру Шаттық шеңбері: Қайырлы таң балалар!Қайырлы таң апайлар!Біз ерекше баламыз,Айтқан тілді аламыз. ОМ анықтап алу
| презентация 1-ден 9-ға дейінгі сандар жазылған кеспеқағаздар. |
30 минут | (Ұ.Т) Сабақ ойыннан басталды. Ол үшін тақтағаүш оқушыны шақырып, цифрлар болып ойнайтыны айтылады. Үстелде кез келген цифрлар жазлыған кеспеқағазды таңдап алады.Оқушылардың біреуі тақтаның қасындағы бос орынға тұрады. Ал қалған екі оқушының біреуіне тақтада тұрған оқушының сол жағына бір рет, одан кейін екінші жағына бір рет тұратындығын айту.Қалған оқушылар шыққан екі таңбалы сандарды атап айтады. Келесі екі оқушы цифрлармен кезек-кезек ортасына және жанына тұрып, әр түлі екі таңбалы сандарды құрастырады.Ал басқа оқушылар орнында отырып, құрастырлыған сандарды айтады. Ойын аяқталғанан кейін оқушылрадын екі таңбалы сан қанша болғаны сұралады. Барлығы- 6 нұсқа. (Т) Әр топқа үстелде қалған цифрлардан үш цифр таңдап алып, олардын екі таңбалы сандардан барлық мүмкін болатын нұсқаларын құруды ұсыну. Қай топ тез орындаса және барлық мүмкін болатын комбинацияларды атаса, жеңімпаз болады. Балалар цифрлармен не істедік?(жинадық, ауыстырдық ) Бұл амалдар сандарды құрамдастыру деп аталады. (Т.Қ) Сандар құрастыр 0,1,2, цифрларынан құрастырылатын барлық екі таңбалы сандарды санаңдар. Естеріңде болсын! Сандарды жазғанда, цифрларды қайталамай бір-ақ рет жазу керек. Неше сан құрастырдыңдар? Жауабы: 12, 21, 20,10. Құрамдастыр! Әрбір жұп санның ондығы мен ондығын, бірлігі мен бірлігін біріктіріп, жаңа екі таңбалы сандар құрастыр. 28 және 13, 36 және 89, 64 және 75, 42 және 51 Жауабы: 21,83; 67,45; 38, 69; 45,21. Қазіргі кезде қандай монеталар қолданыста бар? (Ж) Дүкенде Ұл бала сатып алған заттары үшін 78 теңге беру керек. Ол қандай монеталар есеп айырысады? Жауабы: 1 төлем нұсқасы: 50 тг20тг 5тг 2 тг 1 тг 2 төлем нұсқасы: 20 тг,20тг,20, 10 тг 5 тг 2 тг 1 тг (Ж) Шығарып көр. Есепті оқып, жұпта талқылау. Алты дос саяхатқа аттанды. Олар азық - түлік және шатыр салынған жолдорбаларды алып шықты. Үш адам тек азық түлікті ал,екі адам тек шатырды алып жүрді. Қанша адам азық түлікті де, шатырды да алып жүрді? Жауабы: 1 нұсқа: 1 турист шатырды және азақ түлікті алып келе жатты. Сергіту сәтіКәне қанат жазайықҚарлығашқа ұқсайықҰшып ұшып алайық1, 2, 3Орнымызды табайық Орындап көр. Сандар қалай тұр? Оларды қалай қосуға болады? Неліктен? Барлық сандардың қосындысын есептеп тап. Қосымша тапсырма Сандарды таңда. 8,45,50,3,96,7,83,20 сандарынан таңда. а) екі таңбалы __________; б) бір таңбалы __________; в) жұп сандар __________; г) тақ сандар _________; д) дөңгелек сандар ________; | |||
Сабақтың соңы 5 минут | Қорытынды Цифрлардың орындарын ауыстыруға , айырбастауға таңдауға бола ма? Не үшін сандарды құрамдастырдыңдар? Қай тапсырманы орындаған сендерге ұнады? | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
сандарды құрамдастыруда қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету. | сандарды құрамдастырып үйренеді | Сергіту сәті |
.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?