Көлемдік қатынас заңы. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп: НЗМ ФМБ Семей қаласы

Күні:

Мұғалімнің А.Ә.Т:

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Көлемдік қатынас заңы

Оқу мақсаты:

8.2.3.8 -газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану

Сабақтың мақсаты

Газдардың көлемдік қатынастары туралы түсінік беру, есептеулерде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

жаңа сөздерді өз түсінгендіктерін көрсету үшін қатесіз пайдалана аладыПән бойынша арнайы лексика және терминология:моль, молярлық (= 'мольге), артықДиалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жинағы:Бір моль массасы... бұл...

Молярлық масса... бұл

Ештеңе қалмады/ артық

Салмақтар арақатынасы ... құрайды

Егер біз Х грамм (1 затке) ие болсақ, онда бізге У грамм (2 зат) қажет болады

X грамм (1 зат) нақты Уграммен (2 зат) реакцияға түседі

Бағалау критерийі

Қолдану.

- заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша молярлық массаны және газдардың салыстырмалы тығыздығын есептейді;

-көлемдік қатынастар заңын қолдана біледі.

Дескриптор

- моль санын, массаны, бөлшектер санын есептей алады;

-стандартты және қалыпты жағдайдағы газдардың тығыздығын анықтайды;

-газ тәрізді заттың массасы бойынша, оның стандартты жағдайдағы көлемін есептейді.

Алғашқы білім:

Авогадро заңы. Молярлық көлем.

Құндылықтармен байланыс

Өмір бойы оқу

Өзге пікірді құрметтеу

Жауапкершілік

Ынтымақтастық.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)

Ресурстар

Басы

1-10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

Білімді жаңғырту үшін тапсырмалар орындалады.

Тапсырма №1

1-топқа:

Реакция

Fe +

S =

FeS

Моль саны

2 моль

? моль

2 моль

Массасы

Бөлшектер саны

12,04*1023

2-топқа

Реакция

Fe +

S =

FeS

Моль саны

1,5 моль

? моль

1,5 моль

Бөлшектер саны

?

?

?

3-топқа

Реакция

Fe +

S =

FeS

Моль саны

2 моль

3 моль

? моль

Бөлшектер саны

?

?

?

Ой қозғау

Қалай ойлайсыздар, есептер шығару кезінде 1 моль газдың басқа екінші газдың 1 молінен неше есе ауыр немесе жеңіл екенін қайдан білуге болады?

Бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай болады?

Сабақ мақсаты неде?

Оқушылардың жауаптарынан кейін сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары нақтыланады.

Слайд

1-8

Ортасы

11-25 мин

26-35 мин

Тапсырма №2

Оқушыларға мәтін таратылады.

1-топ: Газдардың салыстырмалы тығыздығы

2-топ: Химиялық формула бойынша газдар тығыздығын табу

3-топ: Химиялық реакциялардағы газдардың көлемдік қатынастары.

(W, I) Мәтінмен танысады, топта талқылайды.

1 оқушы орнында қалады да, қалған оқушылар сағат тілі бағыты бойынша басқа топтарға барып, ең соңында бастапқы тобына қайтып оралады.

Бекіту

Тапсырма №3

Дұрыс/Бұрыс

1 л азотта N2 молекулаларының саны 1 л ішіндегі аргон атомдарының санынан екі есе көп. (бұрыс)

Кез келген газдың бір молі әрдайым қалыпты температура мен қысымда бірдей көлемді толтырады. (дұрыс)

Түрлі газдардың бірдей көлемдерінің массалары бірдей. (бұрыс)

Бір моль газ күйдегі затта 6, 022 * 1023 бөлшек бар. (дұрыс)

«Карусель» әдісі.

Тапсырманы орындау үшін әр топқа 3 минуттан беріледі. Уақыт өткен сайын топтар тапсырма алмастырып отырады.

Топтарға сұрақтар:

1 топ:

  • Бірінші газдың екінші газ бойынша салыстырмалы тығыздығы ........ деп белгіленеді.
  • Стандартты жағдайда О2, СО2 газдарының тығыздығын қалай анықтайды?.
  • Газдың тығыздығын ....................... формула бойынша есептейді.
  • топ:
  • Ауаның орташа молярлық массасы ..........
  • Газдардың «салыстырмалы тығыздығы» деген не?
  • Мынадай газдар қоспасы 0,3 моль Н2, 0,4 моль СО2 стандартты жағдайда қандай көлем алады?
  • топ
  • Төмендегі газдардың а) СО2, б)NH3 қалыпты жағдайдағы тығыздығын табыңдар.
  • Сутек газы ауадан ............. есе жеңіл.
  • ..................................... ......................... сүйеніп, әр түрлі есептеулер жүргізуге болады.

Слайд №9-15

Газдардың салыстырмалы тығыздығы - BilimLand.kz

Таратпа материал

Слайд

№ 16-17

Соңы

36-40 мин

Үйге тапсырма:

Рефлексия парағы

Сабақтағы жетістіктерім

Оның себептері

Сабақтағы кемшіліктерім

Оның себептері

Слайд №18

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен

байланыс

Барлық оқушылар: алған білімдерін сабақта қолдана отырып,химиялық есептер шығарады. Оқушылардың басым бөлігі:  заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша молярлық массаны және газдардың салыстырмалы тығыздығын есептей алады.

Кейбір оқушылар:  газдар қатысында жүретін реакция теңдеулері бойынша есептеулерде көлемдік қатынастар заңын қолдана біледі.

жұптағы жұмыс барысында бір-бірін құрметтеу, адалдық, жауапкершілік

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?